CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GENEL KURULUMUZA KATILDI

10 Temmuz 2019 14:52, Haberler


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GENEL KURULUMUZA KATILDI

ERDOĞAN ORMAN İŞÇİLERİNE MÜJDEYİ HAK-İŞ GENEL KURULUNDA VERDİ


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 14. Olağan Genel Kurulu, 10 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, geçici ve mevsimlik işçilerin sürelerinin arttırılması talebini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçici orman işçilerinin çalışma sürelerinde 4 ay uzatma müjdesini HAK-İŞ Genel Kurulunda verdi.


Genel Kurulumuza, Genel Başkanımız Mahmut Arslan başta olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ankara Valisi Vasip Şahin, HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ve Genel Sekreterimiz, sendikalarımızın genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri, delegelerimiz, HAK-İŞ Kurucuları ve eski Genel Başkanlarımız, milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu ve Fatma Betül Sayan Kaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Danıştay üyesi, Öz Büro-İş Sendikası Kurucu ve Onursal Genel Başkanı Muharrem Özkaya, Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC) Genel Başkanı Ayuba Philibus Wabba, ETUC Genel Sekreter Yardımcısı Patrick Itschert, OATUU Genel Sekreteri Arezki Mezhoud, Angola, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Brezilya, Benin, Bosna-Hersek, Botsvana, Bulgaristan, Burkina Faso, Cibuti, Çad, Endonezya, Eritre, Fas, Fildişi, Filistin, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gürcistan, İran, İngiltere, İtalya, Kamerun, Kazakistan, Kenya,  Kongo, Kosova, Lübnan, Madagaskar, Makedonya, Malavi, Mali, Moritanya, Morityus, Nijerya, Pakistan, Romanya, Ruanda, Senegal, Somali, Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Ürdün, Zambiya’dan gelen sendika temsilcileri, işveren temsilcileri, Genel Müdürler, akademisyenler, gazeteciler ve HAK-İŞ teşkilatı katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan HAK-İŞ’e Teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yıl 43. Kuruluş Yıldönümünü geride bırakan HAK-İŞ Konfederasyonumuza ilk günden bu yana sürdürdüğü emek, demokrasi, özgürlük, adalet mücadelesi için teşekkür ediyorum. Kuruluşundan bugüne kadar HAK-İŞ’in çalışmalarında emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bugün gerçekleştirilmekte olan 14. Olağan Genel Kurul toplantısının HAK-İŞ camiası, çalışma dünyamız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum” dedi.

“HAK-İŞ Her Zaman Milli ve Yerli Çalışmalarını Sürdürmüştür”

İnancımızda ve kültürümüzde çalışmanın, alınteri ile üretmenin, hakkını aramanın ve almanın çok değerli görüldüğünü ve övgüyle karşılandığını belirten Erdoğan, “Kurulduğu günden bu yana HAK-İŞ, işçinin hakkını aramakla kalmamış, aynı zamanda bağrından çıktığı toplumun tüm meseleleri ile yakından ilgilenmiştir. Aynı alanda faaliyet gösteren kendi milletinin değerlerine, çıkarlarına duyarsız olan, kimilerinin tersine HAK-İŞ hep milli ve yerli çalışmalarını sürdürmüştür. 1980 darbesine 28 Şubat müdahalesine ve 15 Temmuz’a kadar bu ülkenin zor zamanlarında hakkın ve adaletin yanında duran HAK-İŞ, Konfederasyonu’na şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Her Mücadelesinde Yanında Olduğum, Her Mücadelemde Yanımda Bulduğum HAK-İŞ”

Erdoğan, “Her mücadelesinde yanında olduğum, her mücadelemizde yanımızda bulduğum HAK-İŞ’in gelecekte de aynı ilkeli ve kararlı tavrını sürdüreceğine yürekten inanıyorum. Türkiye’yi birlikte bugünlere kadar getirdik, inşallah yine birlikte geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Geçici Orman İşçilerine Uzatma Müjdesi

Erdoğan, geçici orman işçilerinin çalışma sürelerinde 4 ay uzatma müjdesi verdi. Erdoğan, “Her alanda ihtiyaç duyulan adımları atmak durumundayız. Ormancılık faaliyetleri ve orman yangınları ile mücadeleden dolayı işçi ihtiyacının had safhada olması gerekçesiyle bütün geçici işçiler için 4 ay süre uzatımı talebi yenilendi. 4 aylık uzatma sürecini böylece gerçekleştirmiş oluyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

“HAK-İŞ’in İşten Çıkarılanlar İçin Verdiği Mücadeleyi Destekliyorum”

Erdoğan, “31 Mart yerel seçimlerinin ardından HAK-İŞ’in CHP ve HDP’li Belediyelerden istifa ettirilen 17 bine yakın işçi için verdiği mücadeleyi desteklediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Seçimlerden önce hak, hukuk, adalet laflarını ağızından eksik etmeyenlere karşı, düştükleri durumu üzüntüyle karşılıyoruz. İşçinin hak arama mücadelesine karşılık aleni bir saldırıdır. Siyasi düşüncesinden dolayı işçileri işten atandan, ailesinin nafakasından mahrum etmek, partizanlığın en sefil ve aşağılık halidir. Bolu Belediyesinde CHP Genel Başkanı’nın hiç kimse dışarıya atılmayacak dediği halde HAK-İŞ mensubu işçi kardeşlerimin seçimden hemen sonra kapıya konmasını kınıyorum ve akşam başka sabah başka yalan söyleyenleri de tüm milletime şikayet ediyorum. Unutmayın ki, olan Allah’tır CHP değil. Bir kapı kapanır, binlerce kapı açılır. Hukuk yoluyla haklarımızı sonuna kadar savunacağız. İnşallah HAK-İŞ Konfederasyonu da bu işin arkasındadır ve bizler de onların yanındayız. HAK-İŞ de bu ideolojik sapkınlıklara, zulümlere karşı mücadele ederek bugünlere gelmiştir. Mücadelenizi yalan yanlış ifadelerle, tatlı sözlerle kandıranların gerçek yüzlerini ortaya dökeceğiz. Siz kendi mecranızda, kendi yöntemlerinizle, biz de kendi yetkilerimizle bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, “HAK-İŞ’in 14. Genel kurulunun ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Buradan tüm çalışanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlama konuşması yaptı.

Arslan, konuşmasında, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a Erdoğan’a işçilik yıllarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın hala HAK-İŞ’in örgütlü olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü’nde geçici işçi olarak işe başladığını hatırlatan Arslan, “Bizim gibi belediye işçisi olarak işe başlamış olmanız, daha sonra geçici işçilik sürenizden sonra 1975’te kadro almanız, uzun süre sonra büyükşehir belediye başkanı olarak İETT’yi de yönetmiş olmanız ve bütün bunları bizimle birlikte yapmış olmanızdan dolayı, HAK-İŞ ailesi olarak gururumuz ve onurumuz olarak bunları anlatmak istedim. Sizinle bizimle beraber yürüdüğünüz için bizimle aynı işyerlerinde ve aynı kurumlarda çalıştığınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Taşeron Teşekkürü

Genel Başkanımız Arslan, taşeron işçiliğin ortadan kaldırılması ve 1 milyona yakın emekçinin kamuda daimi işçi olarak istihdam edilmesine dair irade ve talimatlarından dolayı Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a tüm emekçiler adına teşekkür etti.

Arslan, “Uluslararası sermaye çevreleri ve küresel güçlerin ülkeyi küçültün, devleti küçültün, kamuyu özelleştirin baskılarına rağmen, 1 milyona yakın taşeron emekçisine kadro vererek uluslararası kuruluşlara meydan okudunuz. Bütün taşeron emekçileri adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Arslan, Geçici İşçilerin Vizelerinin Verilmesi Talebinde Bulundu

Uzun yıllardır 5 ay 29 günden fazla çalışma imkanı bulamayan geçici ve mevsimlik işçilerimize 9 ay 29 gün çalışma imkanının tanınmasından dolayı da teşekkürlerini ileten Arslan, çalışma süreleri KHK’de 9 ay 29 olarak belirlenen geçici mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin vizeye bağlı olduğu için halen vizelerinin verilmemiş olduğunu belirterek, vizelerin 9 ay 29 gün olarak verilmesi talebinde bulundu. 

Arslan, Çay-Kur işletmelerinde çalışan emekçilerin için de anlaşmaya varılan protokol çerçevesinde hareket edileceğine inandığını söyledi.

“Filistin Davasına Desteğimiz Devam Edecek”

HAK-İŞ’in, 45 farklı ülkeden yaklaşık 120 işçi konfederasyon ve meslek örgütlerinin oluşturduğu “Uluslararası Kudüs ve Filistin'e Destek Sendikalar Birliği”nin Başkanlığını yürüttüğünü kaydeden Arslan, “Cumhurbaşkanımız olarak, Filistin davası ve Kudüs’ün statüsü konusunda liderlik yapmanız hepimiz için büyük bir gururdur. Uluslararası alanda Filistin ve Kudüs’e yönelik gösterdiğiniz kararlılık, duruşunuz ve bu konudaki desteğinizi biz de daha ileriye yükseltmek adına dünyadaki bütün emek örgütleri ile Filistin ve Kudüs konusunu daha canlı tutacağız. Özgür, bağımsız ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ın geçmişte kaos ve gerginlikle kutlandığını hatırlatan Arslan, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın 1 Mayıs’ı tatil etmesiyle birlikte gerginlik ve olağandışılığın sona erdiğini belirtti.

“HAK-İŞ’in Tarihi, Vesayete ve Darbelere Karşı Mücadelelerle Doludur”

HAK-İŞ’in Türkiye’nin en büyük işçi örgütlerinden birisi olarak 43 yılını tamamladığını ve bu 43 yıl içerisinde her zaman demokrasiden ve halktan yana tavır aldığını belirten Arslan, şöyle konuştu: “44 yıllık tarihimiz onurla, gururla ve her zaman ifade edebileceğimiz demokrasiden yana, milli iradeden yana, özgürlüklerden yana, ama aynı zamanda darbelere karşı, olağanüstü dönemlere karşı, vesayete karşı bir mücadele yılı olmuştur. Bu mücadele yıllarında gerek 12 Eylül 2010 tarihindeki referandumda ‘Darbelerin karanlığından, demokrasinin aydınlığına evet’ diyerek taraf olduk. 16 Nisan 2017 referandumunda cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine tam destek verdik ve evet dedik. 2007 yılında cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine evet dedik. 12 Eylül darbesine hayır dedik. 28 Şubat darbesine hayır dedik. Demokratik süreçleri engelleyen bütün vesayet odaklarına karşı çıktık ve HAK-İŞ’i bugünlere getirdik. Bundan sonra da HAK-İŞ aynı istikamette, davasından, değerlerinden, ilkelerinden vazgeçmeden büyük Türkiye idealine sahip çıkarak, ülkemizin potansiyeline, ülkemizin gücüne, ülkemizin bölgesindeki etkinliğine inanarak, aynı yolda devam edecektir.”

“Sosyal Diyaloğu Önemsiyoruz”

Çalışma hayatının sorunları olduğunu ve bunları sosyal diyalog mekanizmalarıyla çözmeye çalıştıklarını ifade eden Arslan, “Sorunlarımızın müzakere yoluyla, sosyal diyalogla çözülmesi konusundaki kararlılığımızın sizin tarafınızdan kabul görmesi bizim için büyük bir kolaylık sağlıyor” dedi.

Arslan, HAK-İŞ olarak, seçimden sonar ortaya konulan yeni açılımları desteklediğimizi belirtti.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a HAK-İŞ’in 14. Olağan Genel Kuruluna teşriflerinden dolayı teşekkür eden Arslan, ETUC ve ITUC’un başkanları ile 53 ülkeden katılan 120 konuk sendikacıya teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdiminde bulundu.

Haber videosu :

HABERE AİT GÖRSELLER :

10 Temmuz 2019 14:52, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu