ARSLAN: “REFERANDUM YENİ TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇ”

28 Şubat 2017 10:12, Basın


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 28 Şubat 1997 “postmodern” darbesinin 20. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, HAK-İŞ’in her türlü darbe ve antidemokratik müdahaleye karşı olduğunu, her zaman ve platformda yeni, demokratik, sivil bir anayasa talebini dile getirdiğini belirterek, Türkiye’nin gündeminde bulunan anayasa değişiklik paketi ve referandumun yeni Türkiye için önemli bir dönemeç olduğunu söyledi. Arslan, “Bir daha 28 Şubatlar, 15 Temmuzlar yaşamamak için, hesap verebilen bir cumhurbaşkanlığı için, siyasi istikrar için referandumda ‘evet’ diyeceğiz” dedi. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 28 Şubat Postmodern Darbesi’nin 20. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu.

“HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, 28 Şubat 1997 “postmodern” darbesinin 20. Yılında darbeleri, muhtıraları, operasyonları, bütün antidemokratik oluşumları ve bu tür yollara tevessül edenleri kınıyoruz. HAK-İŞ olarak 41 yıllık onurlu tarihimizde olduğu gibi bugün de darbe ve başka kılıflara bürünmüş bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu, öteden beri, 12 Eylül askeri darbesine, 28 Şubat ‘Postmodern’ darbesine ve 27 Nisan ‘e-bildirgesine’, siyasi parti kapatmalarına karşı çıkmış her koşulda demokrasiden yana taraf olmuştur. Son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı HAK-İŞ, bütün teşkilatı ile birlikte olayın anlaşıldığı ilk andan itibaren sokaklara çıkmış, tanklara; silahlara karşı göğsünü siper etmiş, bu uğurda şehit ve gaziler vermiştir. 

Türkiye’nin demokratikleşme yolunda attığı adımları ve yeni anayasa çalışmalarını destekleyen HAK-İŞ, her zaman ve her platformda yeni, demokratik ve sivil bir anayasa talebini dile getirmiştir. Bugün de gündemimizde bulunan anayasa değişiklik paketini ve referandumu yeni Türkiye için önemli bir dönemeç olarak değerlendiriyoruz. HAK-İŞ olarak, bir daha 28 Şubatlar, 15 Temmuzlar yaşamamak için, hesap verebilen bir cumhurbaşkanlığı için, siyasi istikrar için referandumda ‘evet’ diyeceğiz. Emekçiler olarak; siyasi istikrarsızlıklardan ve yol açtığı ekonomik darboğazlardan, yolsuzluklardan ve vesayet yönetimlerinden çok çektik; çok büyük kayıplar yaşadık. Bu nedenle yönetim krizlerinin olmadığı; kaynaklarımızı israf edilmediği, siyasi istikrarın egemen olduğu bir yönetim sisteminden yanayız.

HAK-İŞ olarak; ülkemize, halkımıza, ülkemizin potansiyeline ve aziz milletimizin sağduyusuna güveniyor ve ülkemizin aydınlık geleceğine inanıyoruz. 16 Nisan’da halkımızı ve tüm teşkilatımızı geleceği için sandığa gitmeye ve oyunu kullanmaya davet ediyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Şubat 2017 10:12, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu