“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

22 Nisan 2023 11:45, Basın


“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “23 Nisan büyük bir çaba ve azmin sonucunda kurtuluşa ererek bağımsızlığını kazanan aziz milletimizin yeniden dirilişinin temsilidir. Bugün de Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem sonrasında yaraların sarılması için milletimiz aynı ruh ve irade ile hareket etmiş, milli seferberlik ruhuyla yardıma koşmuştur. Birlik ve beraberlik ruhuyla bir yandan yaraların sarılması için mücadele yürütülürken, diğer yandan ekonomik gelişme ve kalkınma yolunda önemli adımlara ihtiyaç vardır” dedi. 

Arslan, “Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren Kamu Çerçeve Protokolü sözleşmelerinin en kısa zamanda, sendikalarımızın, üyelerimizin ve kamuoyunun beklentileri dikkate alınarak sonuçlandırılmalı, enflasyondan işsizliğe ve kayıtdışı çalışmaya kadar toplumun tamamını ilgilendiren sorunlara yönelik çözüm politikaları üretilmelidir” dedi. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan 1920, millet iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve halkın egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı millet olarak büyük bir gururla kutluyoruz.

Milletimizin bir arada ve bütünlük içinde verdiği var olma mücadelesi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 103 yıl önce simgeleşerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile taçlanmıştır. Kurtuluş savaşını yöneten ve milli mücadeleyi kazanan, büyük bir imparatorluğun bakiyesi olmanın doğal sonucu olarak ortaya çıkan toplumsal farklılıklarımıza rağmen TÜRKİYE ortak paydasında birleşerek büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

103 yıl önce açılan ve ulemadan, mutasavvıflardan, askerlerden, bürokratlardan, iş adamlarından ve değişik sanat, tarih, edebiyat ve bilim adamlarından oluşan ilk Meclisin ön önemli özelliği “vatanperverlik” ortak paydasına dayalı, birlik ve beraberlik ruhuydu. Gazi Meclis, bu ruhla Milli Mücadeleyi yürütmüş ve başarıyla sonuçlandırmıştır. Bir taraftan milli mücadele yürütülürken diğer yandan yeni Cumhuriyetin kurumları ihdas edilmiş, olağanüstü koşullarda sosyal ve ekonomik kalkınma gibi hedeflere doğru emin adımlarla yürünmüştür. 

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem sonrasında yaraların sarılması için milletimiz aynı ruh ve irade ile hareket etmiş, milli seferberlik ruhuyla yardıma koşmuştur. Birlik ve beraberlik ruhuyla bir yandan yaraların sarılması için mücadele yürütülürken, diğer yandan ekonomik gelişme ve kalkınma yolunda önemli adımlara ihtiyaç vardır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemizin ve üyelerimizin içinden geçtiği sıkıntılı dönemlerin atlatılması konusunda beklentilerimiz büyüktür. Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren Kamu Çerçeve Protokolü sözleşmelerinin en kısa zamanda, sendikalarımızın, üyelerimizin ve kamuoyunun beklentileri dikkate alınarak sonuçlandırılmalı, enflasyondan işsizliğe ve kayıtdışı çalışmaya kadar toplumun tamamını ilgilendiren sorunlara yönelik çözüm politikaları üretilmelidir. 

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemize ve  insanımıza güveniyoruz. Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Seçimler demokrasinin en temel kurumlarından birisidir. 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri tarihi bir öneme sahiptir. Uzun yıllar yönetimde yaşadığımız istikrarsızlıklar ve beraberinde getirdiği siyasi, ekonomik ve toplumsal krizler milletimizin hafızasından silinmemiştir.  Artık yeni yüzyıl güçlü iktidarların ve onun sonucu ortaya çıkan güçlü devletlerin yüz yılı olacaktır. Bu güçlü liderlik ve bu liderliğin sağladığı istikrarlı bir yönetim Türkiye yüzyılının anahtarıdır. Milletimizin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile elde edilen kazanımların geriye gitmesine izin vermeyeceğine inanıyoruz. 14 Mayıs seçimleri bu nedenle sıradan bir seçim olmaktan çıkmıştır. Çünkü bu seçim, Türkiye’yi geriye götürme çabaları ile terörün yeniden ortaya çıkmasına karşı istikrarın; kardeşliğin, huzur ve güven ortamının devamı arasında olacaktır. Acı reçeteleri ile milletimizi ezen, sömüren IMF ile yeniden iş tutma sevdalıları ile IMF'i bu ülkeden kovan ve yerli ve milli bir ekonomi için çalışan Türkiye’yi üretim ve yatırım üssü yapanlar arasında olacaktır.  Bu seçim, Türkiye Cumhuriyetine diz çöktürmek isteyen emperyalist batının hesaplarını boşa çıkarmak isteyenler ile emperyalist güçlerle işbirliği yapmayı hedefleyenler arasında bir seçim olacaktır. HAK-İŞ olarak, milletimizin ferasetine ve sağduyusuna güveniyoruz. Milletimiz, 14 Mayıs’ta sandık başına giderek ülkemizin geleceği, istikrarı, huzur ve güveni için engin iradesini ortaya koyacak, Türkiye üzerinde hesap yapanların oyunlarına izin vermeyecektir. 

Milletimizin ve yarınlarımız olan ülkemizin ve bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutlar, birinci Meclis’in kuruluşuna destek veren, Gazi Meclis’te görev alan kurucuları ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurucu Meclis üyelerini minnet ve şükranlarımızla anıyor, rahmet diliyoruz "


HABERE AİT GÖRSELLER :

22 Nisan 2023 11:45, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu