MAVİ MARMARA SALDIRISININ 13. YILINDA MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

31 Mayıs 2023 10:54, Basın


MAVİ MARMARA SALDIRISININ 13. YILINDA 

MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

HAK-İŞ Üyesi Fahri Yaldız ve Tüm Mavi Marmara Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Mavi Marmara özgürlük filosuna yapılan hain saldırının 13. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“HAK-İŞ olarak, hain saldırının 13. yılında da Mavi Marmara Şehitlerimizi unutmadık unutmayacağız. İnsani Yardım Vakfı tarafından, 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisindeki masum insanlara yönelik terör devleti İsrail askerlerince yapılan hukuk dışı saldırının 13. yılı münasebetiyle HAK-İŞ üyesi Fahri Yaldız başta olmak üzere tüm Mavi Marmara şehitlerimizi saygıyla, rahmetle anıyor, işgalci İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan katliamlarını lanetliyoruz.

İşgalci İsrail devleti yıllardır Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal altında tutmasının yanı sıra Gazze’ye abluka ve ambargo uygulamaktadır. Gazze’ye Özgürlük Filosu, Gazze’ye uygulanan haksız ablukayı kırma mahiyetinde, ihtiyaç duyulan yardımları mazlumlara ulaştırmak üzere 2010 yılının Mayıs ayında yola çıkmıştır. İşgalci İsrail askerleri, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın da aralarında bulunduğu 6 uluslararası sivil toplum örgütüne karşı uluslararası sularda terörist bir saldırı gerçekleştirmiştir. Dünyanın 37 farklı ülkesinden ve her inançtan 715 insani yardım gönüllüsünün katıldığı Gazze'ye Özgürlük Filosu, terör devleti İsrail’in acımasız katliamıyla karşı karşıya kalmıştır. İşgalci İsrail, 10 insani yardım gönüllüsü kardeşimizi şehit etmiş ve 50’den fazla kişiyi de yaralamıştır.

İsrail’in Gazze’ye uygulamış olduğu insanlık dışı abluka halen devam etmektedir. İsrail Hükümetinin Filistinli kardeşlerimize yönelik yürüttükleri şiddet ve yıldırma politikalarını kabul etmiyoruz. HAK-İŞ olarak, işgalci siyonist İsrail’in Filistin’e yaptığı alçakça saldırılara ve zulme son vermesini istiyoruz. Ayrıca, uluslararası toplumun da bu zalimane, bu faşizan eylemlere dönüşen zorbalığa karşı daha güçlü tepki vermesini istiyoruz. 

HAK-İŞ olarak, işgalci İsrail devletini göçe zorlama, abluka ve yıkım yoluyla, Filistin halkını kendi topraklarında temel insani haklarından mahrum bırakan, kanunlara ve uluslararası toplum iradesine ters düşen tavrı sebebiyle şiddetle kınıyor ve bu tavrından bir an evvel vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz. 

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, kardeş Filistin halkının daima yanında olacağımızı, Filistin topraklarında, Başkenti Kudüs olan,  bağımsız Filistin Devleti kuruluncaya kadar mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Mehmet Âkif Ersoy’un ‘Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez’ anlayışıyla hemhal olmuş bir millet olarak Filistin halkını ve Kudüs'ü asla yalnız bırakmayacağız.

HAK-İŞ olarak, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırı sonucunda; başta Hizmet-İş Sendikamızın Adıyaman Şube Denetim Kurulu Başkanı Fahri Yaldız olmak üzere Cevdet Kılıçlar, Necdet Yıldırım, İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cengiz Akyüz, Çetin Topçuoğlu, Cengiz Songür, Uğur Süleyman Söylemez, Furkan Doğan ve tüm şehit kardeşlerimize yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır ve metanet diliyoruz.”


HABERE AİT GÖRSELLER :

31 Mayıs 2023 10:54, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu