STK’LARIN KADIN TEMSİLCİLERİ DİYARBAKIR’DAKİ ANNELER İÇİN AYAKTA

25 Eylül 2019 15:15, Komite Etkinlikleri


STK’LARIN KADIN TEMSİLCİLERİ DİYARBAKIR’DAKİ ANNELER İÇİN AYAKTA

TÜM TÜRKİYE’DE, 81 İLDE ORTAK TEPKİ


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in de aralarında bulunduğu Sivil Toplum Kuruluşlarının kadın temsilcileri Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan annelere destek olmak amacıyla 81 ilde bir araya geldi.

HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak, 25 Eylül 2019 tarihinde sivil toplum kuruluşları kadın temsilcilerinin 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği Diyarbakır annelerine destek eylemine Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye’de katıldık.

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Başkan ve yöneticileri ile sendikalarımızın kadın komitelerinin başkanları ve komite üyeleri Ankara 15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı’ndaki eyleme katıldı.

Eylemde, “Terörü Lanetliyoruz, Diyarbakır’daki Annelerin yanındayız, Terörü Anneler Bitirecek, Anaların Yanında PKK’nın Karşısındayız” pankartlarını yanında getiren kadın STK temsilcileri, Diyarbakır anneleriyle ilgili ortak basın açıklamasında bulundular.

Yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi; “Bizler bugün burada sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak, annelerin Diyarbakır’da başlattığı onurlu direnişlerine destek olmak üzere 81 ilde eş zamanlı olarak toplanmış bulunmaktayız. Bu direniş teröre en büyük darbeyi vuracak iradeyi ortaya koyduğuna yürekten inanıyoruz. 

  Tarih Diyarbakır’daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygı ile yazacaktır. Bulundukların siyasi ve toplumsal yalnızlaştırma dahil, her şeye göze alıp evlatlarının dönmesini isteyen bizler başka canlar yanmasın diye çıktıkları yolda inşallah zafere ulaşacaktır. 

Günlerdir yaşanan evlat nöbetlerinde tarifi imkansız acılara şahit oluyoruz. “Evladımın ölüsüne bile razıyım” diyen annelerin masum ve insani direnişinin yanında olmak, hepimizin boynunun borcudur. Bizler Edirne’den, Kars’a tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak anne acısının etiketi olmaz diyor, yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu Diyarbakır’daki annelerin yanına olmaya davet ediyoruz. 

Vatan uğruna verdiğimiz şehitlerin kanı, evlatlarımız için döktüğümüz gözyaşı hala kurumadı. Bu mücadelemize bir mihenk taşını da dağa kaçırılan evladını geri almak için teröre yeter diyen Hacire annemiz ekledi. Gördük ki yanan bir anne yüreği tüm acılara, gözyaşına ve gencecik fidanların ölümüne son verebilir. 

Bu duruş ve cesaret, terör örgütünün ağına düşmüş her evlada ve annesine umut oldu. 3 Eylül’den bu yana tam 23 gündür Diyarbakır’da yeni annelerin katılımı ile büyüyen bu sessiz çığlık, dünya üzerindeki terörün tümüne ”Dur!” diye haykıran güçlü bir sese dönüştü.

İnanıyoruz ki azimle seslerini yükselten kadınlar, terör örgütlerinin hain emelleri için Fırat’ın ve Dicle’nin kuzularının kurban edilmesine izin vermeyecektir. 

Duyduğumuz “yeter artık” feryadına destek vermek, safları sıklaştırmak, bir ve beraber olduğumuzu göstermek, evlatlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak hepimizin vicdani borcudur. 

Diyarbakır’da toplanan annelerin günlerdir ve hatta yıllardır süren mücadelesinde, kadınlar olarak tek yürek ve tek dua olduk. Biz de bugün Ankara’daki kadın sivil toplum temsilcileri olarak, Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanında bedenen olamasak da onların ‘ne pahasına olursa olsun!’ diyerek teröre karşı gösterdikleri kararlı duruşlarının yanındayız. Annelerin başlattığı bu hareket karşısında karanlık yapıların yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Ailelerimizin bir an önce evlatlarına kavuşmalarını diliyor ve evlat nöbetindeki annelerle birlikte “TERÖRE SON!” diyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

25 Eylül 2019 15:15, Komite Etkinlikleri


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu