STK’LARDAN BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA “TERÖR” ZİYARETİ

28 Temmuz 2015 14:00, Haberler


STK’LARDAN BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA “TERÖR” ZİYARETİ

 

HAK-İŞ’in de aralarında bulunduğu Türkiye-AB KİK’i oluşturan TESK, TZOB, TÜRK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRKİYE KAMU-SEN, TİSK ve TOBB Başkan ve yöneticileri Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret ederek, son günlerde artan terör olayları ile ilgili üzüntü ve kaygılarını paylaştılar. Toplantıya, HAK-İŞ’i temsilen Genel Başkan Vekilimiz Mustafa Toruntay katıldı. Türkiye-AB KİK’i oluşturan sivil toplum kuruluşları Cuma günü Ankara’da son günlerde yükselen terör dalgasına karşı, huzur ve güvenlik konularını istişare etmek üzere illerden gelen temsilcilerin de katılımıyla bir araya gelecek. Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak.

STK’lar adına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 28 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen görüşme öncesinde ve sonrasında açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizin çalışan ve üreten kesimleri olan, esnaflarını, çiftçilerini, işçilerini, memurlarını ve işverenlerini temsil eden, TESK, TZOB, TÜRK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRKİYE KAMU-SEN, TİSK, HAK-İŞ ve TOBB olarak Sayın Başbakanımızı ziyaret ediyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, görüşme öncesi yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

“Dün Malazgirt’te hunharca şehit edilen Malazgirt Jandarma Binbaşı Arslan Kulaksız’a Allah’tan rahmet diliyoruz. Aynı saldırıda yaralanan değerli eşine Allah’tan şifalar ve başsağlığı diliyoruz. Saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.  Milletimizin başı sağolsun.

Bilindiği üzere, ülkemiz yurt içi ve yurt dışı kaynaklı bir terör dalgası ile karşı karşıyadır. Bu çerçevede 23 Temmuz’da Suruç’ta vatandaşlarımızın öldürülmesi, Adıyaman’da askerimizin ve Ceylanpınar’da polis memurlarımızın şehit edilmesi üzerine, bir açıklama yayımlamıştık. Maalesef bu menfur eylemlerde çok sayıda yurttaşımızı kaybettik. Polis ve askerimizi şehit verdik. Tüm vatandaşlarımız gibi bizler de yaşanan bu vahim gelişmelerden büyük elem, üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Son seçimlerde olduğu gibi, milletimiz, yine siyaset yapmanın yolunu sandıktan geçtiğini büyük bir olgunlukla göstermiştir.

 

Mazereti ne olursa olsun terör siyaset yapmanın ahlaki bir yolu olarak kabul edilemez. Her türlü terörü lanetliyoruz.

 

Vatandaşlarımızın can güvenliği ve ülkemizde huzurun sağlanması hepimizin önceliğidir. Zira güvenli bir ülkede yaşamak en doğal hakkımız ve beklentimizdir. Güven ve huzuru, hukukun içinde kalarak, hayata geçirmek, devletin asli yükümlülüğüdür. Bunları sağlamaya yönelik tüm gerekli önlemlerin alınmasını destekliyoruz.

Açıktır ki, kamu güvenliği tesis edilmeden üretim olmaz. Ticaret olmaz. İstihdam olmaz. Refahımız artmaz. Çocuklarımız için mutlu bir gelecek tesis edemeyiz. Bütün üyelerimiz gibi bizler de bu artan terör dalgasından duyduğumuz üzüntü ve kaygıyı Sayın Başbakanımıza iletmeye geldik. Cuma günü Ankara’da daha geniş bir istişare zemini için kuruluşlarımızın illerdeki temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştireceğimiz toplantıya Sayın Başbakanımızı davet edeceğiz. Sayın Başbakanımız, heyetimizi bu çerçevede kabul edecekler.”

 

STK’lardan Terör İçin İstişare Toplantısı

 

Hisarcıklıoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Cuma günü, son günlerde yükselen terör dalgasına karşı, huzur ve güvenlik konularını istişare etmek ve üzerimize düşenleri konuşmak üzere, demokratik düzenin ayrılmaz bir parçası olan, Sivil bir Platform olarak, Ankara’da bir araya geleceğiz.  Daha geniş bir istişare zemini için, kuruluşlarımızın illerdeki temsilcileri de bu toplantıya dahil olacaklar. Sayın başbakanımıza güvenli bir ülkede yaşamanın en doğal hakkımız ve beklentimiz olduğunu ilettik. Bu beklentiyi, hukukun içinde kalarak, hayata geçirmenin, devletin asli yükümlülüğü olduğuna vurgu yaptık. Bu çerçevede, huzur ve güveni sağlama yolunda atılan ve atılacak bütün adımları desteklediğimizi bildirdik. Sayın Başbakanımızı bu istişare toplantımıza davet ettik. Sayın Başbakanımız toplantıya katılmayı kabul etti” dedi.

 


HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Temmuz 2015 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu