BASIN MENSUPLARIYLA İFTARDA BULUŞTUK

08 Haziran 2016 14:00, Haberler


BASIN MENSUPLARIYLA İFTARDA BULUŞTUK


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Mehmet Şahin, Settar Aslan, Mustafa Toruntay, A.Cengiz Gül ve Genel Sekreterimiz Dr. Osman Yıldız 8 Haziran 2016 tarihinde Green Park Hotel’de basın çalışanlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Ajans, gazete ve televizyonların, çalışma hayatı muhabirlerinin yoğun ilgi gösterdiği iftar davetine, sendikalarımızın basın danışmanları ve uzmanları da katıldı.


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, gazetecilerin çalışma hayatının gündemine ilişkin soruları yanıtladı.  Taşeron işçilerin kamuda istihdamı konusunda yeni bir çalışmanın söz konusu olduğunu belirten Arslan, "Taşeron meselesinde daha önce açıklanmış hususların yasalaşacağı konusundaki beklentileri paylaşmıyoruz. Yeni bir durum olduğunu düşünüyorum yeniden çalışmalar başlatılacak. Bu bizim için sevindirici bir durum olacak. Çünkü tekrar konuşmaya, tartışmaya başlayacağız" dedi.


Taşeron işçilerin "özel sözleşmeli personel" statüsüne alınmasına yönelik çalışmaların ne aşamada olduğunu sorması üzerine Arslan, 65. hükümetin, hükümet programında taşeron işçilerle ilgili bir maddenin olmadığını dikkati çekti.


Taşeron işçilerin durumuyla ilgili ilgili bakanlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Arslan, şöyle konuştu:


"Sayın Başbakanın, Maliye Bakanına bu konuda yeni bir çalışma başlatılması gerektiği yönünde talimat verdiğini öğrendik. Dolayısıyla taşeronla ilgili bugüne kadar konuşulanların çok fazla bir anlamı yok. Asıl iş yardımcı iş ayrımı ortadan kaldırıldığı, yerel yönetimlerle ilgili farklı bir düzenleme getirildiği açıklanmıştı. Bu ifadeler aynen devam ettiğini düşünüyorum ancak getirilmek istenen düzenlemeler konusunda yeni bir aşamaya geçtiğimizi düşünüyorum. Hem hükümet programından hem de Sayın Bakanlar ile yaptığımız görüşmelerden anlıyoruz. O nedenle taşeron meselesinde daha önce açıklanmış hususların yasalaşacağı konusundaki beklentileri paylaşmıyoruz."


Arslan, taşeron işçiler konusunda yeni bir durum söz konusu olduğunu ve bunun kendileri için sevindirici bir gelişme sayıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:


"Sayın Cumhurbaşkanımızdan da hem sayın Başbakandan aldığımız intiba taşeron konusunda yeni bir çalışma yapılacağı yönündedir. Bu da bizim açımızdan daha önceki itirazlarımızın dikkate alınması için fırsat niteliğinde. Daha önceki düzenlemenin kapsamını, yani asıl ya da yardımcı iş ayrımı yapılmadan herkesi kapsaması destekliyoruz. Bizim itirazım getirilmek istenen modele yani Özel Sözleşmeli Personel statüsüne. Dolayısıyla bu itirazlarımızın dikkate alındığı bir modele destek vereceğiz."


"Kıdemde hak kaybına karşıyız"


Kıdem tazminatında yapılmak istenen tartışmalara da değinen Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun kıdem tazminatıyla ilgili tamamlandığını söylediği çalışmanın kendileriyle henüz paylaşılmadığını dile getirdi.


Kıdem tazminatının daha çok çalışanın faydalanması açısından fona devredilmesine sıcak baktıklarını ama hak kayıplarına karşı olduklarını dikkati çeken Arslan, Hak-İş olarak dünyadaki kıdem tazminatı uygulamalarının derlendiği bir kitap çalışmasını kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

 

Çalışanlardan bireysel emeklilik kesintisi yapılmasına imkan verecek düzenlemenin tasarrufu artırmaya yönelik bir adım olduğunu belirten Arslan, "Evet, Türkiye tasarruf açısında birçok ülkenin gerisinde ama tasarruf sorununun sadece çalışanların ücretlerinden ve onların arzu etmediği biçimde çözmek istenmesi kabul edilebilir değil. Bu uygulama sayın bakanın ve bazı bürokratlar ile bankacıların fikriymiş gibi görünüyor. Burada, bizimle paylaşılmayan yani sosyal diyalogdan uzak bir uygulamayla karşı karşıyayız." dedi.

 

 

 

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

08 Haziran 2016 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu