KARAMAN'DA İKİ BİN İŞÇİ İLE İFTARDA BULUŞTUK

16 Haziran 2016 14:00, Haberler


KARAMANDA İKİ BİN İŞÇİ İLE İFTARDA BULUŞTUK


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 16 Haziran 2016 tarihinde Karaman Biskot Bisküvi, Çikolata ve Kek Fabrikası işçileri ile iftarda bir araya geldi.


İftar yemeğine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız ve Öz Gıda İş Sendikamız Genel Başkanı Mehmet Şahin, Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Pladis Şirketi Türkiye Başkanı Mete Buyurgan, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Gıda İş Sendikamızın Yöneticileri, HAK-İŞ Karaman İl Temsilcisi Mehmet Bayrakçı, Öz Gıda İş Sendikamız Şube Başkanı Adnan Gürsoy, çok sayıda STK ve Basın mensubu katıldı.


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, iftar programında yaptığı konuşmada, Karaman'ın sendikalı dünyanın çok fazla uğramadığı bir yer olduğunu belirterek, “Bir Karamanlı olarak bunun hep üzüntüsünü yaşadım. OSB’deki büyük tesisleri, binlerce çalışanı görünce hep imrendim. Buralarda keşke çalışanlar sendikalı olsa, toplu sözleşme yapabilsek, işçi işveren birlikte dayanışma içerisinde, bir kardeşlik hukukuyla çalışmalarımızı sürdürebilsek diye çok imrendim. Bu gerçekten çok fazla hayal ettiğim bir şeydi” dedi. Ülker'in Karaman’a adım atmasıyla bütün bu hayallerinin gerçekleşeceğine ait beklentilerinin yükseldiğini söyleyen Arslan, şunları kaydetti:


“Ak Gıda başta olmak üzere Biskot’un çalışanlarının sendikalı olmasının, çok da kolay olduğunu düşünmeyin. Ülker bir dünya şirketi olarak, bütün dünyadaki iş yerlerinde büyük ölçüde sendikalaşmanın olduğunu biliyoruz. Türkiye’de de nerede bir Ülker ve Yıldız grubunun bir iş yeri varsa, orada sendikalı dünyada var oluyor. Gerçekten uluslararası şirketler, çalışanlarını sendikalaşması konusunda teşvik ediyorlar. Maalesef benim ülkemde bu, sıra dışı olarak değerlendiriliyor. Karaman’daki yatırımlarıyla beraber Karaman’ın sendikalı dünyayla tanışmasına vesile oldunuz. Burada yapılan toplu iş sözleşmesiyle çalışanlarımız, Türkiye’nin ve dünyanın en yüksek ücretlerini almıyorlar elbette. Yalnız sektörümüzün şartlarını ele alarak, fabrikamızın işletmemizin şartlarını ele alarak ve geleceğimizi inşa etme noktasındaki sorumluluğumuzu dikkate alarak bir toplu sözleşme imzaladık.”


“Sendikalaşmak aslında bir husumet değildir”


Aslan, sendikalıların olduğu iş yerlerinde kayıt dışının olamayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:


“Sendikal yapının, toplu sözleşmenin olduğu yerde kayıt dışı çalışma olmaz. Kurallara uygun çalışma olur. Buradaki fabrikada bir yılda hiç iş kazası olmamış. Demek ki bizim işimiz sadece ücret değil. Bizim işimiz geleceğimizin teminatı olan çalışan kardeşlerimizin de sağlığı en az işimiz aşımız kadar önemli. Bütün sendikasız işverenlere de çağrı yapıyorum. Sendikalaşmak aslında bir husumet değildir. Bir kavganın başlaması değildir. Bir çatışmanın başlaması değildir. Tam tersi var olan sorunların çözümü için bir anahtardır. Bu anahtarı iyi kullanırsak, bu anahtarı düzgün şekilde kullanırsak ben işletmelerin sendikacılığa karşı değil, sendikalı dünyayı teşvik edeceklerini düşünüyorum."


Karaman Valisi Süleyman Tapsız da “Ramazanın birliğimize, beraberliğimize huzurumuza vesile olmasını temenni ediyorum" dedi ve Ülker ailesine Karaman'a yaptıkları yatırımlardan dolayı teşekkür etti.


Yıldız Holding bünyesindeki Pladis Şirketi Türkiye Başkanı Mete Buyurgan ise şirketin dünya genelinde 26 bin çalışanıyla, 13 ülkede 36 fabrikada faaliyet gösterdiğini belirtti. Buyurgan, Biskot fabrikasının bu küresel yapının çok önemli bir parçası olduğunu vurguladı.


Buyurgan, bir başka önemli hususun da Biskot'un Öz Gıda-İş Sendikasının, Karaman ilindeki ilk defa örgütlendiği işyeri olduğuna değinerek, “Tam bu noktada, endüstriyel ilişkiler politikamız kapsamında çalışanlarımızın örgütlenme ve sendikalaşma hakkına saygı duyduğumuzu özellikle belirtmek ve bu konuyu hassasiyetle yaklaştığımızı altını çizmek isterim. İş yerindeki huzurlu ve verimli ortamın korunmasına özen gösteriyoruz” ifadesini kullandı.


Fabrika Ziyareti


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Şahin Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyeleri, HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri ile STK temsilcilerinden oluşan bir heyet iftar programı öncesinde Biskot Bisküvi, Kek ve Çikolata fabrikasınıda üretim tesislerini gezerek birimler hakkında bilgi aldı. Genel Başkanımız Arslan, fabrikada çalışan işçilerle sohbet etti. Ramazanlarını tebrik edip, çalışmalarında başarılar diledi.


Karaman Belediye Başkanını Ziyaret

 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Şahin, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette HAK-İŞ Konfederasyonu Karaman İl Temsilcimiz Mehmet Bayrakçı, Öz Gıda İş Sendikası Yönetim Kurulu ve Öz Gıda İş Sendikası Karaman Şube Başkanı Adnan Gürsoy da bulundu.

 

 

 

 

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

16 Haziran 2016 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu