TÜRKİYE - AB KİK ÜYELERİNDEN BAKAN ÇELİK’E ZİYARET

15 Temmuz 2016 14:00, Haberler


TÜRKİYE - AB KİK ÜYELERİNDEN BAKAN ÇELİK’E ZİYARET


Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) üyesi kuruluşların temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’i ziyaret etti.


Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Bakan Çelik’i bakanlığa atanmasından dolayı kutlamak ve başarı dilemek için ziyaret ettiklerini, geçmişte gerek siyasette gerekse bakanlık görevlerinde bizzat yakın çalışma fırsatı bulduklarını, AB bakanlığı görevini de en iyi şekilde yapacağı konusunda büyük umut beslediklerini söyledi.


Bakan Çelik’e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin AB’ye katılım süreci Türkiye’nin iktisadi ve siyasi dönüşüm sürecinin en önemli çıpası olmaya devam ettiğine inanıyoruz. Son dönemde ilişkilerde ciddi bir ivme yakalanmış olmasından da memnuniyet duyuyoruz. Bu çerçevede vize serbestisi çalışmasının tamamlanması son derece önemlidir. Bu alanda sağlanacak başarı Türkiye’de AB üyelik sürecinin ciddi şekilde zemin kazanmasına katkı sağlayacaktır” dedi.


Gümrük Birliğinin genişletilmesi ve gelişen şartlara uyarlanmasının AB ve Türkiye'nin yararına olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ilerleyen dönemde, eğitim, yargı, temel haklar, özgürlük, güvenlik ile istihdam ve sosyal politikalarla ilgili fasıllarda müzakerelerin süratle başlatılması gerektiğini dile getirdi.


Hisarcıklıoğlu, "Kıbrıs'taki müzakere sürecini dikkatle takip ediyoruz, müzakerelerin çözümle sonuçlanması Türkiye-AB sürecine önemli katkı sağlayacak" diye konuştu.


Uluslararası camiayı teröre karşı birlikte davranmaya davet eden Hisarcıklıoğlu, "Fransa'da yaşanan terör saldırısını kınıyoruz. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Paris'te, Orlando’da, Brüksel'de, Belçika’da, Pakistan’da, İstanbul’da, Ankara’da ve dünyanın her yerinde meydana gelen terör saldırılarına karşı ortak tavır gösterebilirsek dünya olarak başarılı olabiliriz" dedi.


AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Türkiye’nin terörle mücadeleyi hukuk devletini, demokrasisini, ülkenin barışını ve toplumsal huzurunu korumak için yürüttüğünü belirterek, Türkiye’nin ve dünyanın diğer ülkelerin yeni bir tehditle karşı karşıya olduğunu ve bu durumun dünyadaki başkentleri tehlike altına soktuğunu dile getirdi.


Dünyanın henüz İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısının şokunu atlatmamışken, Fransa’nın Nice kentinde son derece insanlık dışı bir terör eylemi meydana geldiğini dile getiren Çelik, "Çok sayıda insan hayatını kaybetti, bu terör eylemini bir kere daha şiddetle kınıyorum. Bu korkunç eylemde, Fransız halkı ile beraber olduğumuzu, duygularımızın düşüncelerimizin bir olduğunu, dayanışma duygularımız onlarla beraber olduğunu ifade ediyorum” diye konuştu.

 

Heyette Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile birlikte, TOBB, TESK, TÜRK-İŞ, TZOB, TİSK, MEMUR-SEN ve TÜRKİYE KAMU-SEN temsil ediliyor.


HABERE AİT GÖRSELLER :

15 Temmuz 2016 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu