ARSLAN, İSTANBUL’DA ORTAK AKIL PLATFORMU BASIN TOPLANTISINA KATILDI

22 Temmuz 2016 14:00, Haberler


ARSLAN, İSTANBUL’DA ORTAK AKIL PLATFORMU BASIN TOPLANTISINA KATILDI

 

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in de arasında bulunduğu “Ortak Akıl Platformu”nu oluşturan kurumlar İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Genel Başkanımız Mahmut Arslan katıldı. Toplantı’da darbe girişimine karşı gösterilen milli birlik, beraberlik, dayanışma ve milli iradeye dikkat çekildi.


Ortak Akıl Platformu Basın Toplantısı Video görüntüleri için tıklayınız..

203 SİVİL TOPLUM KURULUŞUNDAN DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ

 

Ortak Akıl Platformu çatısı altında bir araya gelen 203 sivil toplum kuruluşu, Haliç Kongre Merkezi'nde bir bildiri deklare ederek, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.

 

Ortak Akıl Platformu adına bildiriyi okuyan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi tan vaktinde milli iradesini ortaya koyduğunu ve demokrasiye sahip çıktığını söyledi.

 

Milli iradeyi korurken şehit düşen vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Olpak, "Ortak Akıl Platformu olarak tehlike sona erene kadar demokrasimize sahip çıkmaya ve nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz. Vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Vatan, aynı zamanda üzerinde düşünebilmemizi, konuşabilmemizi, öğrenebilmemizi, şaşırabilmemizi, kafa karışıklığı yaşayabilmemizi, gerektiğinde muhalefet edebilmemizi de temin eden emniyetli zemindir." diye konuştu.

 

"Söz konusu vatansa gerisi teferruattır"

 

Olpak, vatan savunmasının, bütün fikir ayrılıkları ve görüş farklılıklarının ötesinde olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

 

"Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Bu nedenle varlığımızla vatanımızın teminatı olacağız. Biz milletiz. Yani ofisteki iş adamıyız. Hastanedeki doktoruz. Derslikteki eğitmeniz. Bürodaki memuruz. Öğretmen de öğrenci de biziz. Hem hastayız hem doktoruz. İşçiyiz ve patronuz. Bizler, vatanımızın göğsüne namahrem eli değsin istemiyoruz. Hepimizin yararına karar alması için seçtiğimiz insanların alçakça yöntemlerle yerinden edilerek bu makamlara bizim derdimizle dertlenmeyen kimselerin getirilmesini istemiyoruz. Verdiğimiz oyların, emirlerini memleketin menfaatlerine muhalif odaklardan alan ihanet çeteleri tarafından çiğnenmesini istemiyoruz."

 

Vatan diye bir derdi olmayanlara seslenen Olpak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Bizleri temsil edenlerin çalıştığı, bizlerin iradesinin temsil edildiği Meclis'e saldıracak kadar gözü dönenlere, oylarımızla seçtiğimiz ve görevinden yine ancak bizim oylarımızla ayrılacak Cumhurbaşkanımıza ve diğer hükümet görevlilerine karşı öldürme planları yapacak kadar ileri gidenlere, yalnız kendini düşünmekten ekmeğini yediği millete ateş açmanın onursuzluğunu aklına getiremeyen nasipsizlere karşı cevabımızı, 15 Temmuz gecesi, kendini çiğnetmek pahasına namusunu çiğnetmeyen şehitlerimizle, bombalara ve kurşunlara göğsünü siper eden gazilerimizle, halkına ateş etmeyi reddederek, onurunu vermek yerine hayatını vermeyi tercih eden vatansever askerimizle, halkını korumak için gözünü kırpmadan mücadele eden polisimizle verdik."

 

Nail Olpak, darbe girişiminin dayanışma ruhuyla bertaraf edildiğini aktararak, halkın direnişinin milli tarihin altın sayfalarından biri olduğunu kaydetti.

 

"Tek milletiz"

 

Milletin feraset ve cesaretine dikkati çeken Olpak, "Devletimizin kararlığı ve kudreti temelindeki sarsılmaz ortaklığın, medeniyet coğrafyamızın en büyük güvencesi olduğunu tarihe not olarak düşüyoruz. 15 Temmuz gecesi, kahraman halkımızın destansı savunması, bu ülkedeki herkesin önüne yepyeni bir sayfa açmıştır. 15 Temmuz gecesi, milletimiz kendisini yönetenleri imkanlarla dolu bir alana çıkarmıştır. 15 Temmuz gecesi şehitleri; vatan, millet, bayrak ne demektir, hepimize bir kere daha öğretmiştir. 15 Temmuz gecesi, tek bir millet olduğumuzu idrak etmek için müthiş bir fırsattır." ifadelerini kullandı.

 

Olpak, ekonomiye darbe vurmaya çalışanları da uyararak, kredi derecelendirme kuruluşlarının telaşlı negatif yaklaşımlarına, boykot çağrılarına, bir sıkıyönetim gibi gösterilmeye çalışılan OHAL'in yaşamı altüst edeceğine itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Bildirinin okunduğu basın toplantısına HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı Yaşar Doğan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı Genel Başkanı Arzu Akalın, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Genel Başkanı Ayhan Karahan, Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Cenk Dilberoğlu, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Genel Başkanı Mustafa Koca, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ile diğer sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri katıldı.

 

Toplantıda İngiltere, ABD ve Fransa'daki sivil toplum örgütü temsilcilerine bağlantı yapılarak, darbe karşıtı imza kampanyası hakkında bilgi alındı.

 


 

HABERE AİT GÖRSELLER :

22 Temmuz 2016 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu