ARSLAN: “İŞ HAYATI, ENGELLİLERİN ÖZELLİKLERİ DİKKATE ALINARAK DÜZENLENMELİ”

02 Aralık 2017 11:44, Basın


ARSLAN: “İŞ HAYATI, ENGELLİLERİN ÖZELLİKLERİ DİKKATE ALINARAK DÜZENLENMELİ”


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, çalışan engellilerin engelleriyle uyumsuz işlerde istihdam edilmesinin çalışma hayatının temel sorunlarından biri olduğunu belirterek, iş yaşamının, işe alınan engelli bireylerin özellikleri ve yetenekleri dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Arslan, “Engellilerin, fiziki engellerinin yanında, taşeronda çalışmalarından kaynaklanan sorunlar da taşeron işçilikle ilgili yapılacak yeni düzenlemede mutlaka giderilmelidir” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, dezavantajlı grupların en önemli kesimini oluşturan engellilerle ilgili duyarlılıkların, farkındalıkların gündeme geldiği, yükseldiği önemli bir gündür. Bu günü, birtakım gösteri ve protokol toplantılarından arındırıp, ülkemizde sayıları 10 milyonu bulan engellilerin, gerçek sorunlarının, yaşam koşullarının tartışılacağı, çözüm yollarının aranacağı bir gün olarak değerlendirmek gerektiğinin altını çiziyoruz.

Unutulmaması gerekiyor ki; her insan doğuştan itibaren engellilik riski taşıyan bir engelli adayıdır. Hayatın çeşitliliği, risklerle dolu oluşu, her an engelli bir insan olmamızın yolunu açabilir. Onun için, engel gelmeden, engelli olmadan, öncelikle zihinlerdeki engellerin kaldırılması gerekiyor. 

Ülkemizde, engellilerin sorunlarına yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. Bunları olumlu karşılıyoruz. Ancak, hala bazı düzenlemeler yapılırken engellilerin görüşleri alınmadan, problemleri dinlenmeden tasarılar hazırlanabilmektedir. Özellikle bu tür düzenlemeleri yapan bürokrasinin, engellilerin karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunlara gereken duyarlılığı göstermesini bekliyoruz. Bu konuda muhatap kitle Engellilerin oluşturdukları Sivil Toplum Örgütleri olmalıdır. Hazırlanan taslaklar, resmîlik kazanmadan önce engellilerle paylaşılarak, ortak akılla makul çözümlere yönelik çalışmalar ortaya konulmalıdır.

Özellikle, engellilerin yoğun olarak istihdam edildiği çalışma hayatının değişik alanlarında yaşadıkları sorunların çözümü öncelikli olmalıdır. Engellilere alan el değil veren el mantığıyla yaklaşılmalıdır. Tüketici değil üretici olmaları yönünde bilgi, beceri, birikim ve deneyim sahibi olmalarının önü açılmalı, fırsatlar oluşturulmalı ve bu konuda kalıcı organizasyonlar ihdas edilmelidir. 

Son aylarda çalışma hayatının gündemini oluşturan taşeron işçilik konusunda da engellilerin yaşadıkları sorunlar bu konuda yapılacak düzenlemelerde öncelikle dikkate alınması gerekmektedir. Taşeron işçiliğin kangren haline geldiği ülkemizde, engellilerin kendi doğal engellerinin yanında, taşeronda çalışmalarından kaynaklanan sorunlar da yeni düzenlemede mutlaka giderilmelidir. İş yaşamının, işe alınan engelli bireylerin özellikleri ve yetenekleri dikkate alınarak düzenlenmelidir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, özellikle bizim kültürümüzde engellilere gösterilen ilgi, duyarlılık ve paylaşımı modern dünyanın da görmesi, bu konuda temel değerlerimizdeki şefkat ve adalet duygusuna sahip bir toplum olduğumuzu yeniden hatırlamamız gerekmektedir.

HAK-İŞ olarak, bu gerçeklerden hareketle, Konfederasyonumuz ve sendikalarımız bünyesinde oluşturduğumuz Engelliler Komitelerimizle, bütün engellilerin iş hayatındaki çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapıyor, projeler geliştiriyoruz.

Bu bilinçle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engelsiz bir dünyanın kapılarının aralanacağı gün olmasını diliyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

02 Aralık 2017 11:44, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu