ARSLAN: “İNSANLARIN YAŞAMA HAKKI GARANTİ ALTINA ALINMALIDIR”

10 Aralık 2017 12:30, Basın


10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ


ARSLAN: “İNSANLARIN YAŞAMA HAKKI GARANTİ ALTINA ALINMALIDIR”


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, başta son günlerde Kudüs olmak üzere bölgemizde ve tüm dünyada yoğun olarak insan hakları ihlali yaşandığına dikkati çekerek, “Öncelikle insanların yaşam hakkı garanti edilmelidir. Temel insan haklarından olan asgari yaşama standardı, sosyal koruma, düşünceyi ifade ve örgütlenme gibi sosyal haklar, insan haklarının teminatıdır ve güvence altına alınmalıdır” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 7-10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“’İnsan haklarının anayasası’ olarak tanımlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin 69. yılı olan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde, bölgemizde ve tüm dünyada insan hakları ihlallerinin yaşanıyor olmasını üzüntüyle karşılıyoruz.

Temel insan haklarından olan asgari yaşama standardı, sosyal koruma, düşünceyi ifade ve örgütlenme gibi sosyal haklar, insan haklarının teminatı konumundadır. Ancak günümüzde bu temel insan hakları alanlarında hala büyük eksiklikler yaşanmaktadır.

İnsani ve vicdani tüm ilke ve değerler yok sayılarak tüm dünyanın gözleri önünde Kudüs’te insanlara acımasızca zulüm edilmektedir. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı sonrasında bölgede yaşanan çatışmalar sonucu çok sayıda insanın acımasızca yaşama hakkı elinden alınmıştır. 

Trump’ın bu şekilde hareket etmesi Birleşmiş Milletler’in 1980 kararına aykırı olduğu gibi aynı zamanda insanların yaşama hakkının ellerinden alınması dolayısıyla Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne de aykırıdır.

Dünya siyasetinde çatışmacı, savaştan yana bir tutum izlemek, acı, üzüntü kan ve vahşetten başka bir şey getirmeyecektir.

Trump’ın bu acele ile verilmiş yanlış karardan bir an önce vazgeçmesini istiyoruz.

Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı olarak bu konuda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya gelerek bu konuda bir yol haritası oluşturacağız. Bu konuda hem dünyada hem de ülkemizde yapılması gerekenleri kamuoyuyla paylaşacağız

Suriye, Irak, Afganistan, Libya gibi Türkiye’nin komşusu olan ve etki alanında bulunan ülkelerde yaşanan savaş ortamı, milyonlarca insanı yerinden yurdundan ederek mülteci durumuna düşürmüştür.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası kuruluşlar mültecilerin  yaşadığı insanlık dramı karşısında bir an önce harekete geçmelidir.

HAK-İŞ olarak, insan haklarını; salt siyasal haklar olarak algılamak yerine, ekonomik, sosyal ve siyasal olmak üzere geniş anlamı ile algılamakta ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürmekteyiz. Daha fazla demokrasi, daha fazla düşünceyi ifade etme özgürlüğü, daha fazla ekonomik ve sosyal hak talebimizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz. En önemlisi insanların yaşam hakkının garanti edilmesini istiyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

10 Aralık 2017 12:30, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu