“ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 104. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ”

17 Mart 2019 09:48, Basın


“ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 104. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada Çanakkale Savaşlarının ve elde edilen kutlu zaferin tarihimizde çok özel bir yeri olduğuna dikkati çekerek, "Çanakkale Zaferi, milletimizin bu topraklarda yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından birisidir" dedi.

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Çanakkale Zaferi, milletimizin bu topraklarda yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından birisidir. Milletimizin o dönem içinde bulunduğu yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, azim ve inançla kazanılan Çanakkale Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Çanakkale Zaferi, sıradan bir hatırlayış değil, tarihi varoluşu sürekli ve ebedi kılan bir duruştur. Çanakkale’deki duruş ve direnişiyle bu vatanı bize emanet eden ecdadımız, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un; “Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın” dediği muhteşem bir tarihi kanlarıyla yazan şehitlerimizdir.

Çanakkale’deki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, milletimize önemli bir zafer kazandırmış, Çanakkale'de elde edilen başarı, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır. Çünkü Çanakkale Zaferi, vatanı, dini, bayrağı ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda milletimizin neler yapabildiğini bütün dünyaya gösterdiği önemli bir örnektir.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi, asırlar önce Çanakkale cephesinde yedi düvele karşı vatanımızı nasıl koruduysak, üzerinden asırlar geçse de hala aynı ruhla ve bilinçle vatanımızı canımız pahasına nasıl savunduğumuzu bütün dünyaya gösterdiğimiz önemli bir örnektir. Düşmanlar, 104 yıl önce Çanakkale’de nasıl çaresiz kaldılarsa, 15 Temmuz gecesi vatanımızı ele geçirmek isteyenlere karşı kadını, erkeği, yaşlısı genciyle vücut olup meydanlara dökülen tanklara, silahlara karşı göğsünü siper eden, bu uğurda şehit ve gazi olan aziz milletimizin demokrasiye inancı karşısında çaresiz kalmışlardır. 15 Temmuz gecesi sadece hain FETÖ'cülerin değil, Türk milletinin birliğinin, beraberliğinin, vatanına, bayrağına ve bağımsızlığına nasıl sahip çıktığının sınanmayacağını bütün dünyaya gösterdiğimiz gündür.

HAK-İŞ olarak, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkma konusunda her zaman kararlı bir duruş gösterdik. Hainlerin tuzaklarını bozma, birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşamak için Türkiye'nin terörle mücadelesinde her zaman ülkemizin yanında olduk. HAK-İŞ olarak devletimizin terörle mücadelede başarılı olması için her türlü katkı ve desteği vermeye devam edeceğiz.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kahramanlarını unutmamak ve unutturmamak için konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamızın ve Balıkesir Valiliğimizin katkılarıyla Balıkesir’in Havran İlçesinde Çanakkale Zaferinin en büyük kahramanlarından birisi olan Seyit Onbaşı’nın adını yaşatmak ve sonraki nesillere aktarmak için ‘Koca Seyit İlkokulu’nun temelini attık.

 Çanakkale şehitlerimizi anmak ve onların bize bıraktığı mirasa en güzel şekilde sahip çıkmak boynumuzun borcudur. 18 Mart Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize ve gazilerimize borcumuz var. HAK-İŞ olarak bu borcumuzun ve sorumluluğumuzun bir gereği olarak Seyit Onbaşı İlkokulu’nun yapılmasıyla küçük bir adım attık. Bu okulla Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında büyük bir payı olan Seyit Onbaşı’ya borcumuzu ödemek istedik.

Seyit Onbaşı’nın, Çanakkale Savaşı’nın en kritik döneme girdiği anda 275 kg’lık topu tek başına taşıyarak topu ateşlenmesi sonucunda İngiliz gemisinin batırılması tarihin akışını değiştiren önemli bir olay olmuştur. İşte Seyit Onbaşılar 7 düvelin üzerimize saldırdığı bir dönemde imanlarıyla, inançlarıyla, sadakatleriyle Türk milletinin kurtuluşa ermesini sağlamışlardır.

 Bu vesileyle Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümünü kutluyor, başta Çanakkale olmak üzere vatanı, bayrağı ve hürriyeti için şehit düşen Mehmetçiklerimizi ve vatandaşlarımızı minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun."

HABERE AİT GÖRSELLER :

17 Mart 2019 09:48, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu