“KUDÜS İÇİN AYAKTAYIZ FİLİSTİN İÇİN BURADAYIZ” MANİSA PROGRAMI YOĞUN İLGİYLE YAPILDI

27 Temmuz 2019 13:38, Haberler


“KUDÜS İÇİN AYAKTAYIZ FİLİSTİN İÇİN BURADAYIZ” 

MANİSA PROGRAMI YOĞUN İLGİYLE YAPILDI 


HAK-İŞ Kudüs Komitesi tarafından 26 Temmuz 2019 tarihinde Manisa’da “Kudüs İçin Ayaktayız Filistin İçin Buradayız” programı gerçekleştirildi.

Programa HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Manisa Valisi Ahmet Deniz, HAK-İŞ Manisa İl Başkanı Turan Karafil, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Belediye Başkanları, HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın Manisa İl ve Şube Başkanları, işyeri sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları katıldı.

Program öncesinde salon önünde gerçekleştirilen Mehter Takımı gösterisi vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ve Manisa Valisi Ahmet Deniz tarafından tüm şehitler için vatandaşlara Manisa’ya özgü Bişi ve Lokma dağıtımı yapıldı.

Program şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın ardından İHH Manisa İl Başkanı Mehmet Turhan tarafından Kur’an tilaveti gerçekleştirildi.

“BUGÜN İNSANLIĞIMIZI SORGULAMAK İÇİN BURADAYIZ”

Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ Kudüs Komitesi olarak belirlenen illerde “Kudüs İçin Ayaktayız, Filistin İçin Buradayız” toplantıları düzenleyeceklerini belirterek, “Bildiğiniz üzere Manisa’mız Osmanlı’nın şehzade şehirlerinden birisidir. Kudüs şehrinin tamamen yıkılmış 4 bin 400 metrelik duvarları 1532 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde yeniden inşa ettirilmiştir. İnşallah bu toplantımızda da anlamlı bir etkinliğe imza atacağız. Kudüs ve Filistin’i an ve an takip ediyoruz. Biz bu anlamlı günde kendimizi, nefsimizi tatmin için değil, insanlığımızı sorgulamak için buradayız ve sizlerle birlikteyiz” diye konuştu.

Kudüs ve Filistin davasının tüm Müslümanların davası olduğunu sözlerine ekleyen Tanrıverdi, “Filistin ve Kudüs bizim var oluş davamızdır. Kudüs düşerse, bütün İslam alemi düşer. Kudüs yanarsa dünya yanar. Onun için Kudüs düşmemeli. Allah’ın izniyle de düşmeyecek. Kudüs bize emanettir. Mescid-i Aksa bize emanettir” şeklinde konuştu.

“KUDÜS’TE GÖZYAŞI VE KATLİAMLAR VAR”

Kudüs’te yaşanan insanlık dışı dramının gün geçtikçe artarak devam ettiğini belirten Tanrıverdi, "Bugün oralarda zulüm, kan, gözyaşı ve katliamlar var. Kudüs şu anda işgal altında. Kudüs hepimiz için bir sınavdır. Kudüs için harekete geçmenin zamanı gelmedi mi? Filistin’li çocukların bir damla petrol kadar mı değeri yok? Mescid-i Aksa’nın bir varil petrol kadar da mı değeri yok? Ama biz inanıyoruz ki bu ahlar bir gün sel olup İsrail’in üzerine Ebabil kuşları gibi yağacaktır. Bu kutsal mücadelede canlarını feda eden aziz şehitlerimize, mücahitlerimize Manisa’dan selamlar gönderiyoruz” dedi.

“DOSTLUK GURUBUNU KURMAK BİZLERE NASİP OLDU”

Filistin konusunda herkese büyük görevler düştüğünün altını çizen Tanrıverdi, “Çünkü Kudüs’ün tarihi bizim tarihimizdir. Medeniyeti bizim medeniyetimizdir. Coğrafyasında da biz varız. Milletvekili olduğum dönemde ilk defa Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Gurubunu kurduk” diye konuştu.

“EĞER ŞEHİT OLUNMASI GEREKİYORSA BİZDE ORADAYIZ”

Tanrıverdi konuşmasında “Bundan sonrası için Kudüs davasına gönüllü olarak nerede hizmet etmemiz gerekiyorsa oradayız, eğer Kudüs ve Mescid-i Aksa için şehit olunması gerekiyorsa, eğer bir can verilmesi gerekiyorsa yine orada olduğumuzu bilmenizi isterim” ifadelerine yer verdi.

ARAFAT: “KUDÜS SİZLERE EMANET”

Tanrıverdi özellikle Gazze’de ve Filistin’in diğer bölgelerinde yaşanan drama ve insanlık suçuna bizzat şahit olduğunu belirterek, “Rahmetli Yaser Arafat’ın vefatından 6 ay önce kendisiyle bir görüşme yapma imkanım oldu. Arafat ziyaretimizde bizi çok sıcak karşıladı. Sanki yıllardır Osmanlı’nın torunlarını bekliyormuşçasına yakından ilgilendi ve elindeki bilgi ve belgeleri bizlere teslim etti. Bunların arasında Osmanlı’nın zamanına ait bazı tapu belgeleri de vardı. Ayrıca bana şunları söyledi: 'Kudüs adını buraya siz verdiniz. Buranın kıymetini siz bilirsiniz ve burayı ancak sizler korursunuz. Kudüs sizlere emanet' demişti" notunu aktardı.  

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa yaptığı konuşmada, “Bu programı düzenleyen HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ İl Başkanımıza bu güzel programı düzenleyen ve toplantımıza katılan, emeği geçen herkese, Manisa halkına teşekkür ediyorum. Bize her zaman yalnız olmadığımızı ve her zaman yanımızda olduğunuzu gösteriyorsunuz. Bu dava sadece bizim değil aynı zamanda Türkiye’nin de davasıdır. Bildiğiniz üzere Filistin şu anda çok tehlikeli bir dönemden geçiyor. Yüzyılın Anlaşmasını asla kabul etmiyoruz. Kudüs bizim başkentimizdir. Filistin satılık değildir ve hiçbir zaman satılmayacak” şeklinde konuştu.

DENİZ: “NERDE MAZLUM VARSA BİZ ORADAYIZ”

Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Bizler ve Filistin halklarımız arasında yüzlerce yıllık bir tarihimiz var. Bizler Filistin’i devlet olarak tanıyan ilk ülkelerden birisiyiz. Filistin halkının acılarını hep paylaştık ve paylaşmaya da devam edeceğiz. Türkiye sadece kendi sınırlarından ibaret değildir. Bizim gönül coğrafyamızın sınırı yok. Gönül coğrafyamızda zulüm altında inleyen kim varsa onların yanında olmaya devam edeceğiz. Emperyalist güçlerin temelinde kan var, ölüm var, işkence var, sömürge var. Bizim medeniyetimiz temelinde, merhamet ve adalet var. Bunun yanında bir de büyük bir cesaret var. Bunlar bizde olduğu müddetçe bu coğrafyada amaçlarına asla ulaşamayacaklar. Artık Türkiye oyun oynanan ülke değil, oyunları bozan bir ülke durumuna geldi. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere sizlerde Filistin davasını bütün dünyaya anlatıyorsunuz. Orada yaşanan o zalimliği, o zulmü görünce isyan etmemek, haykırmamak mümkün değil” diye konuştu.

“FİLİSTİN KONUSUNDA SORUMLULUKLARIMIZI VE YAPACAKLARIMIZI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ”

HAK-İŞ Manisa İl Başkanımız Turan Karafil ise HAK-İŞ Konfederasyonumuz Kudüs Komitesi tarafından düzenlenen etkinliğin ilk durağı olarak Manisa’nın seçilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Ben, bu programların ilkini Manisa’da yaptıkları için başta Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan’a ve HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’ye ve Komite üyelerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Konfederasyonumuz HAK-İŞ, bağlı sendikalarıyla birlikte Kudüs ve Filistin konusunda ülkemizde ve uluslararası platformlarda birçok etkinliğe, eyleme imza atmaktadır. Kudüs’ün statüsünden Filistin halkının yaşadığı büyük acılara kadar tüm dünyaya mesajlar vermekte, üyesi olduğu uluslararası emek örgütlerinde bu konuda inisiyatif almaktadır. Kudüs programımızın hayırlı olmasını diliyor, bu sayede Kudüs ve Filistin’le ilgili sorumluluklarımızın ve yapacaklarımızın yeniden gözden geçirileceğine inanıyorum” dedi.

“BÜTÜN İŞLERİ MÜSLÜMANLARI KORKUTMAK”

Ebubekir Sofuoğlu ise Filistin ve Ortadoğu’da siyonist güçlerin oynadıkları oyunlar ve İsrail’in bölgede ilk kuruluş yılları hakkında bilgiler verdi. 

Programda Filistin Ankara Büyükelçisi tarafından HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’ye plaket sunuldu. Ayrıca HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi tarafından programa katılan konuklara Kudüs ve Mescid-i Aksa alanını gösteren tablo hediye edildi. 

Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.


HABERE AİT GÖRSELLER :

27 Temmuz 2019 13:38, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu