ARSLAN, TİRAN’DA BSPSH GENEL KURULUNDA KONUŞTU

18 Eylül 2019 18:30, Haberler


ARSLAN, TİRAN’DA BSPSH GENEL KURULUNDA KONUŞTU


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 18 Eylül 2019 tarihinde Arnavutluk’un Başkenti Tiran’da, Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (BSPSH)’nin 7. Kongresine katılarak bir konuşma yaptı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Arnavutluk ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önemine değinerek, sendikaların ilişkilerin geliştirilmesi konusunda birer köprü olduğunu söyledi.

HAK-İŞ ile BSPSH arasında gerçekleşen projelerden bahseden Arslan, HAK-İŞ ile BSPSH arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesini arzuladığını dile getirerek, “ITUC çatısı altında birlikte hareket ederek, daha güçlü sendikal yapılar kurarak işçilerimizin taleplerine daha iyi cevap verebiliriz” şeklinde konuştu

İşçi haklarını savunmanın uluslararası dayanışmayla daha güçlü hale geleceğini belirten Arslan, Türkiye’de 31 Mart yerel seçimlerinden sonra muhalefet partilerinin kazandığı belediyelerde yapılan işçi kıyımları hakkında kongreyi bilgilendirdi. 

Arslan, muhalefet partisinin kazandığı belediyelerde HAK-İŞ’e bağlı sendikalara üye yaklaşık 24 bin HAK-İŞ üyesi işçinin baskı ve tehdit ile istifa ettirildiğini, yaklaşık 2 bin 500 işçinin işten çıkarıldığı bilgisini verdi. 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan işçilerin tekrar işe alınmaları için 12 gün boyunca yaklaşık 6 bin işçi ile gerçekleştirilen “Emek ve Adalet Yürüyüşü”nden bahsederek, bu azim ve kararlılığın sonucunda işçilerin tekrar işlerine alındığını, yürüyüşün hedefine ulaştığını söyledi. 

Yakın zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 2 bin 500 işçinin işten çıkarıldığını ve işçilerin tekrar işe alınmaları için başlatılan eylem hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Arslan, “Hem Bolu hem de İstanbul eylemlerinde bizimle dayanışma içerisinde olduğunu gösteren Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Gezim Kalaja'ya teşekkür ediyoruz” dedi.

HABERE AİT GÖRSELLER :

18 Eylül 2019 18:30, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu