ARSLAN, HİZMET-İŞ GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULUNA KATILDI

21 Ekim 2019 12:20, Haberler


ARSLAN, HİZMET-İŞ GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULUNA KATILDI


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 21 Ekim 2019 tarihinde Konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamızın Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan başkanlığında gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu toplantısına, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcımız ve Hizmet-İş Sendikamız Genel Başkanvekili Av. Hüseyin Öz, Hizmet-İş Sendikası Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Hizmet-İş Sendikası yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve basın mensupları katıldı.

“HAK-İŞ Olarak Barış Pınarı Harekâtı’nı Destekliyoruz”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Türkiye'nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı’nda kaybettiğimiz şehitlerimize rahmet, gazilerimize geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 Arslan, “BM’nin 50'nci maddesi gereğince Türkiye’nin kendi güvenliğini ve sınırını korumak için gerçekleştirdiği harekâtı HAK-İŞ olarak destekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sınır güvenliğini sağlamak, terörist unsurları sınır ötesine göndermek, Suriyeli göçmenlerin kendi ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlamak için bu harekâtı gerçekleştirmiştir. Bu bir savaş değil, terör operasyonudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, Suriye’nin toprak bütünlüğü, göçmenlerin ülkelerine dönmeleri için bu harekâtı desteklemeye devam edeceğiz. Harekatta, uluslararası medyada Türkiye'ye yönelik kara propagandaya dönüştürülmüş, Türkiye’nin yapmadığı şeyleri yapıldı gibi gösterilmektedir. Hiçbir devlet kendi güvenliğini başkalarının eline bırakamaz. Türkiye Cumhuriyeti, silahlı terör örgütü ile mücadele ediyor. Kürt halkına karşı asla bir müdahale söz konusu olamaz. Medyadaki kara propagandaya herkesin dikkat etmesi gerekiyor” dedi. 

“HAK-İŞ’ten Tarihi Kongre”

HAK-İŞ Genel Kurulunun demokratik bir katılım ve temsille gerçekleştirildiğini vurgulayan Arslan, “HAK-İŞ Genel Kuruluna uluslararası alanda dünyanın her köşesinden üyesi olduğumuz ITUC’un ve ETUC’un en üst düzey yetkilileri katılarak birer konuşma yaptılar. İkili işbirliğimizin olduğu uluslararası konfederasyon ve sendikalardan genel kurulumuza katılım oldu. Uluslararası katılım itibariyle de HAK-İŞ Kongresi tarihi bir kongre olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımız HAK-İŞ Genel Kurulunda Tarihi Bir Konuşma Yapmıştır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HAK-İŞ 14. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı tarihi bir konuşma olarak nitelendiren Arslan, “HAK-İŞ tarihinde çok sayıda siyasi parti lideri kongrelerimizde konuşma yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın genel kurulumuzda yaptığı konuşma bizim için tarihi bir konuşmadır. Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında HAK-İŞ’in merkez olduğunu, odak olduğunu ifade etmiştir. HAK-İŞ’le olan bağlarını, ilişkilerini, HAK-İŞ’in bir sivil toplum örgütü olarak, bir konfederasyon olarak ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu, hem Türkiye için hem de kendileri için ne kadar önemli olduğunu dile getirmiştir. Açık ve net bir tutum ortaya koyarak konfederasyonumuz ve yönetim kurulumuzu ifadeleriyle onurlandırmıştır” dedi.

HAK-İŞ’in bağımsız ve özgür bir Konfederasyon olduğunu söyleyen Arslan, “Üyelerimizin aldığı kararlar bizim geleceğimizi şekillendiriyor. Bu Konfederasyonun en değerli yanı bağımsızlığı, özgürlüğü ve hür iradesiyle kongreleri sonuçlandırmasıdır” dedi.

“Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz”

31 Mart seçimleri sonrasından yaşanan baskı, zulüm, tehdit, zorla işten çıkarılma ve sendika değiştirme baskılarına karşı ağıt yakmak, sızlanmak, şikayet etmek yerine yaşananları dikkate alarak yollarına devam edeceklerini vurgulayan Arslan, “Asla teslim olmayacağız. Baskılara boyun eğmeyeceğiz. Bütün bu olup bitenler sendikal mücadelemizin ne kadar tarihi bir mücadele olduğunu bize bir kere daha göstermiştir. Biz onlarla bir siyasi mücadele yapmıyoruz. Biz hiç kimse ile hatta bizi hedef alanlarla bile çatışmak istemiyoruz. Biz diyoruz ki ‘Gelin birlikte çalışalım' Muhalefetin kazandığı bütün belediyelere de bunları söyledik. Biz sendikacıyız, siyasi parti değiliz. Bizim amacımız sendikalarımıza ve üyelerimize yönelik baskıya karşı durmaktır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına da bu mesajları veriyoruz” şeklinde konuştu.

“5 Binden Fazla İşçi İşinden Oldu”

31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaşanan işten çıkarılmalara değinen Arslan, “HAK-İŞ‘e bağlı sendikalarda 5 binden fazla işçi işten çıkarıldı. İstanbul’da ise bin 300’den fazla işçinin işine son verildi. İşten atılmalara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. İşten atılmalar ve sendikal faaliyetlerden en büyük zararı HAK-İŞ görmüştür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki eylemimiz devam ediyor. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmeleri için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

“Üyelerimizin Aldığı Kararlar Geleceğimizi Şekillendiriyor”

Arslan, “İstanbul’da sendikamız tarihi bir destan yazmıştır. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizim için bir laboratuvar olmuştur. İşçilerle birlikte olursanız, yanında olursanız, işçinin zor gününde, iyi gününde bağlarınızı koparmamışsanız işçiler şartlar ne olursa olsun sizinledir. 3-4 aydır arkadaşlarımız sokak sokak İstanbul’u gezdiler. İşçilerle yüz yüze, el ele bu mücadelenin nasıl yapıldığını gösterdiler. 31 Mart seçimleri bizim her türlü tehdide karşı bir tek dayanağımızın işçiler olduğunu bir kere daha gösterdi”  diye konuştu. 

“Mücadelemizi Ekmek, Emek Mücadelesi Dışına Çıkarmadık” 

HAK-İŞ’in yaptığı eylemlerle ilgili hiçbir şikayet almadıklarını dile getiren Arslan, “Biz mücadelemizi ekmek, emek mücadelesi dışına çıkarmadık, siyasi mücadeleye çıkarmadık. Biz CHP’yi ya da bir başkasını kurumsal olarak hedef almıyoruz. CHP’nin içinde yanlış yapanlara karşı mücadele ediyoruz. Biz doğru olanı yaptık. Bedeli ne olursa olsun ödeyeceğiz. Bu bedelleri ödemek için yola çıktık” dedi.

“14 Milyon İşçinin HAK-İŞ’ten Beklentisi Var”

31 Mart seçimleri sonrasında Bolu Belediyesi başta olmak üzere CHP’ye geçen belediyelerde yaşanan işten çıkarmalar ve sendikal baskıları protesto etmek amacıyla Bolu Belediyesi önünden başlatılan “Emek ve Adalet Yürüyüşü”nün önemini vurgulayan Arslan, “Bolu mücadelemiz bir doktora tezidir. İstanbul mücadelemiz bir doktora tezidir. Eylemlerimiz, her gün yeni bir propagandaya karşı neleri gerçekleştirebildiğimizi gördüğümüz bir laboratuvar olmuştur. Sadece belediyelerde değil her alanda örgütlenmeye başlayacağız. Kapıcılar, temizlik şirketleri, ev temizlikçileri ve İŞKUR vasıtasıyla toplum yararına projelerde çalışanların da örgütlenmesine hız verilmeli. Biz farklı kesimlerle örgütlenirsek geleceğimizi güvence altına alırız. 80 bin üyeden aidat alıp, 300 bin kişiye hizmet veriyoruz. 14 milyon işçinin HAK-İŞ’ten beklentisi var. Biz bunların sesine kulak vereceğiz” sözlerine yer verdi.

“Diyarbakır Annelerine Tam Destek Veriyoruz”

Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan annelerin eylemine HAK-İŞ olarak tam destek verdiklerini belirten Arslan, “Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde evlatlarına kavuşmak için nöbet tutan annelerimize HAK-İŞ olarak desteğimizi sürdüreceğiz. Diyarbakır annelerinin çocuklarına kavuşması noktasında hem kamuoyu oluşturmak hem de seslerini duyurmak için HAK-İŞ görev üstlenmiştir. Bu anneleri yalnız bırakmayalım. O annelerin manevi desteğe ihtiyacı var. Biz bu annelerle terör örgütünün bölge halkına yaşattıklarını daha iyi öğreniyoruz” dedi.

HABERE AİT GÖRSELLER :

21 Ekim 2019 12:20, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu