ARSLAN: “ÜCRETSİZ İZİN UYGULAMASI İSTİSMAR EDİLMEMELİ”

20 Nisan 2020 12:22, Haberler


ARSLAN: “ÜCRETSİZ İZİN UYGULAMASI İSTİSMAR EDİLMEMELİ”

İSTİSMARIN ENGELLENMESİNDE EN BÜYÜK SORUMLULUK İŞVERENLERİNDİR


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilen torba kanunun uygulanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. ARSLAN, ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmemesi gerektiğini belirterek, “Ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesini ve keyfi uygulamaları önlemek konusunda en büyük sorumluluk işverenlerdedir” dedi. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Devletimiz Koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla tüm kurum ve kuruluşlarıyla büyük bir mücadele vermektedir. Bu mücadelenin en büyük kahramanları başta sağlık sektöründe görev yapan emekçilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde tüm dünyaya örnek olan birçok tedbir ve politika hayata geçirilmiştir. 

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında çalışma hayatına yönelik alınacak ekonomik ve sosyal tedbirleri de içeren Torba Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşmıştır.  

HAK-İŞ olarak, kanun teklifine ilişkin önerilerimiz de kısa çalışma ödeneğinin işlevsel hale getirilmesi ve mağduriyetlerin azaltılması için uygunluk tespitinden vazgeçilmesi gerektiğini vurgulamıştık. Uygunluk testinin tamamlanması beklenmeksizin işveren beyanı doğrultusunda uygulama yapılacak olması memnuniyet vericidir. 

HAK-İŞ olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un büyük çabalarıyla hayata geçirilen torba kanun kapsamında işten çıkarmaların yasaklanmasını çok önemli bir adım olarak görüyoruz ve kendilerine çalışanlar adına teşekkür ediyoruz.  

Çalışanlar için getirilen bu önemli düzenlemeye ek olarak, fesih yasakları sebebiyle ücretsiz izin uygulamasının istismara açık olmasını çalışanlarımız açısından endişe verici buluyoruz. Ücretsiz izin uygulamasının, özellikle ekonomik nedenlerle kötüye kullanılabilecek nitelikte olduğunu düşünüyoruz.

“İstismarın Engellenmesinde En Büyük Sorumluluk İşverenlerindir”

Ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesini ve keyfi uygulamaları önlemek konusunda işverenlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Burada işverenlere çağrımız, çalışanların istenmeyen durumlar ve mağduriyetlerle karşılaşmasını önlemek amacıyla, öncelikle kısa çalışma ödeneği uygulamasını hayata geçirmeleridir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız torba kanunda belirtilen ücretsiz izin uygulamasına ilişkin yaptığı açıklamada “İşverenlerimizin mümkün olduğu sürece bu şartları sağlayan bütün çalışanlar için öncelikli olarak kısa çalışma ödeneğine başvuracaklarına, bu şartları taşımayan çalışanları için de bu ücretsiz izin nakdi destek modelini uygulayacaklarına inanıyoruz. Biz de bunu kontrol edeceğiz” demiştir. 

Sayın Bakanın bu önemli açıklamasında belirttiği üzere; Kısa çalışma ödeneği uygulamasında, uygunluk testinin tamamlanmasının beklenmeyeceği, işverenlerin beyanının esas alınacağı göz önünde bulundurulmalı ve işverenler öncelikle kısa çalışma ödeneğine başvurmalıdır.

Ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesini önlemek amacıyla; Bakanlığın, işverenlerin uygulamalarını takip etmesini, sosyal tarafların da katılımıyla bir izleme mekanizması kurulmasını, gerekirse bu konuda bir uygulama tebliği yayınlayarak, bir yöntem ortaya koymasını ve uygulama birliğini sağlamasını önemli bir adım olarak görüyoruz.”

Haber videosu :

ARSLAN: “ÜCRETSİZ İZİN UYGULAMASI İSTİSMAR EDİLMEMELİ”

HABERE AİT GÖRSELLER :

20 Nisan 2020 12:22, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu