ARSLAN: “BÜTÜN ANTİDEMOKRATİK MÜDAHALELERİ REDDEDİYORUZ”

11 Eylül 2020 14:43, Basın


ARSLAN: “BÜTÜN ANTİDEMOKRATİK MÜDAHALELERİ REDDEDİYORUZ”


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, darbe, ihtilal ve bütün antidemokratik müdahalelerin demokrasilerde yeri olmadığını belirterek, “12 Eylül 1980 darbesi başta olmak üzere darbe, ihtilal, muhtıra ve bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 40’ıncı yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“12 Eylül askeri darbesinin 40’ıncı yıl dönümünde, başta 12 Eylül 1980 darbesi olmak bütün darbeleri, muhtıraları ve antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz. Darbe dönemlerinde vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak kurulduğumuz günden bu yana, 12 Eylül askeri darbesine, 28 Şubat ‘Postmodern’ darbesine, 27 Nisan ‘e-bildirgesine’, 27 Mayıs 1960 darbesine, 15 Temmuz hain darbe girişimine, siyasi parti kapatmalarına karşı çıktık, her zaman demokrasiden ve özgürlüklerden yana olduk. Son olarak yakın tarihimizde yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Türkiye, bir grup hainin başlattığı işgal girişimine sahne olmuştur. Emir-komuta zinciri dışında hareket eden asker kıyafetine bürünmüş bir grup FETÖ’cü hain, milletin özgür iradesiyle seçilmiş olan hükümeti düşürerek devlet yönetimini zorbalıkla ele geçirmeye çalışmıştır. 

HAK-İŞ, bütün teşkilat mensuplarıyla birlikte olayın anlaşıldığı ilk andan itibaren meydanlara çıkmış, emir-komuta zincirinin dışında hareket eden ve namlusunu silahsız halka doğrultmuş FETÖ’cü hainlerin kullandığı tanklara; silahlara karşı göğsünü siper etmiş, bu uğurda şehit ve gaziler vermiştir. 

Milletimiz büyük bir demokrasi mücadelesi vererek, darbe geleneğine karşı bir ilki başarmış, hainlere karşı tek vücut olmuştur. Gecenin sonunda demokrasi galip gelmiş, halkımız demokrasiye olan inancını bir kere daha en açık haliyle ortaya koymuştur.

Darbe ve kriz dönemlerinde kamu ve özel sektör dahil olmak üzere ülkemiz ekonomik anlamda dar boğaza girmiş, milli gelir ve büyüme hızı düşmüş, işsizlik oranlarında önemli ölçüde artış yaşanmıştır. Alın teriyle ve el emeğiyle ekmeğini kazanan çalışanlarımız darbelerin ve ekonomik krizlerin en büyük mağdurları olmuşlardır.

12 Eylül 1980 darbesinde olduğu gibi 28 Şubat’ta da emek hareketi büyük bir zarara uğramıştır. Emek hareketinin önü kesilmiş, baskı ve korkularla, görevlendirmelerle, sivil ve demokratik refleksler zayıflatılmıştır. Darbeyle işçilerin örgütlenmesinin önüne büyük engeller konulmuş, işçilerin ekonomik ve sosyal kazanımlarına engel olunmuştur.

Sendikalar, 1990’larda 12 Eylül travmasını atlatmış, sivil ve demokratik reflekslere yeniden dönmüşken, 28 Şubat’ta sendikaların demokratikleşme, sivilleşme ve güçlü, sivil ve bağımsız kurumlar haline gelme çabaları durdurularak eskiye çevrilmeye çalışılmıştır.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyor, bütün darbecilerden hukuk çerçevesinde hesap sorulmasını, darbe ve darbe girişimlerinin mimarlarının yargı önünde hesap vermesini ve bu dönemlerde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

11 Eylül 2020 14:43, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu