YILDIZ: “SALGINLA MÜCADELEDE İLK ÖNLEM ALAN KURUMLARDAN BİRİYİZ”

14 Ekim 2020 13:17, Haberler


YILDIZ: “SALGINLA MÜCADELEDE İLK ÖNLEM ALAN KURUMLARDAN BİRİYİZ” 


HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Konfederasyonunun, salgınla mücadelede konusunda Türkiye’de ilk önlemleri alan kurumlardan birisi olduğunu ve virüsün yayılmasını önleyici her türlü önlemlerin acilen alındığını belirterek, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak daha ilk günden itibaren aynı kararlı duruşu biz de sergilemeye çalıştık. Hem genel merkezimiz de, hem sendikalarımızda gerekli önlemleri aldık ve bugüne kadar uyguladık. Bu konuda alınması gereken hiçbir önlemden kaçınmadık. Bütün yenilikçi önlemleri almaya ve aldırmaya devam ediyoruz” dedi.

HAK-İŞ Kadın Komitesi tarafından hayata geçirilen “Yeterlilik Odaklı Sendikalı Kadın Takım Kaptanları Yetiştirilmesi Projesi İlk Düzey Eğitim Programı”nın ikinci ayağı olan “Sendikalı Kadın Takım Kaptanları Yetiştirme Eğitim Programı” 14 Ekim 2020 tarihinde HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın katılımı ile devam etti. 

“Türkiye Kararlı ve Güçlü Bir Duruş Sergiliyor”

Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın programa katılımından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, “Bugün eğitimin ikinci gününde sizlerle beraberiz. Bugün saygıdeğer dekanımız da aramızda, bizlerle beraber. Ben kendisine Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın hoş geldiniz dileklerini buradan bir kez daha iletmek istiyorum” dedi.

Yıldız, Türkiye’nin salgının ilk gününden itibaren önlemler almaya başladığını ve salgını kontrol altında tutabilmek için bütün bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının seferber olduğunu dile getirdi. Yıldız, “Türkiye, Koronavirüse karşı çok güçlü ve kararlı bir duruş sergiliyor. Koronavirüs bütün dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye’nin buradaki en önemli farkı bu sorunu kararlılıkla ele almasıdır. O yüzden Türkiye’nin bu konudaki kararlı duruşu, dünya ülkelerinden farklı oluyor. Bu anlamda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlarımıza, üniversitelerimize, sağlık çalışanlarımıza, hocalarımıza, doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok kararlı, iddialı, özverili bir çalışma gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.

“İlk Önlemleri Alan Kurumlardanız”

HAK-İŞ Konfederasyonunun, salgınla mücadelede Türkiye’de ilk önlemleri alan kurumlardan birisi olduğunu ve virüsün yayılmasını önleyici her türlü önlemlerin acilen alındığını hatırlatan Yıldız, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak daha ilk günden itibaren aynı kararlı duruşu biz de sergilemeye çalıştık. Hem genel merkezimiz de, hem sendikalarımızda gerekli önlemleri aldık ve bugüne kadar uyguladık. Bu konuda alınması gereken hiçbir önlemden kaçınmadık. Bütün yenilikçi önlemleri almaya ve aldırmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de Ekonomi Kapatılamaz”

Bazı kesimlerin pandemi döneminde Türkiye’nin kapanmasını istediklerini hatırlatan Yıldız, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Türkiye’nin kapanması yerine, gerekli bütün önlemleri alarak, üretime ve çalışmaya devam etmesi yönünde irade ortaya koyduklarını belirtti. Yıldız, “Türkiye’nin bu anlamda OHAL’e dönüşmesine karşı çıktığımızı belirtmek istiyoruz. Bu virüs çok tehlikeli, çok öldürücü fakat bu virüse karşı önlem alınabiliyor. Dolayısıyla önlem almak hepimizin elinde. İşyerlerinde geleneksel çalışma yöntemlerimizi değiştirip, önlemler altında yeni ortamlara hazırlanmamız lazım” dedi.

“Sanayideki Üretim Artışı Ümit Verici”

Türkiye’nin pandemi sürecini iyi değerlendirip, gerekli önlemler alındıktan sonra üretime geçmesinin, hem çalışanlar hem de işverenler açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Yıldız, yayınlanan sanayi üretimindeki artışın ekonomiye olumlu yönde ivme kazandırdığına dikkat çekti. Yıldız, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Türkiye’nin üretimi ve hizmetleri artırarak yoluna devam etmesini istiyoruz. Hem işyerlerimiz hem sendikalarımız bu konuda bütün önlemleri alarak çalışıyorlar. Bütün emekçi arkadaşlarımızdan, üyelerimizden hem çalışma hayatımıza, hem işimize, hem de sosyal hayatımıza dikkat etmelerini istiyorum. Olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz doğrudur ama biz buna olağanüstü halle cevap vermeyeceğiz. Biz buna sıkı, dikkatli önlemlerle ve yenilenen ilişkilerle karşılık vereceğiz” dedi. Yıldız, HAK-İŞ Konfederasyonunun, Avrupa’da olduğu gibi çalışma hayatının durdurulup OHAL sürecine girmeden, Türkiye’nin bu dönemi atlatması gerektiğine vurgu yaptı. Yıldız, “20 işkolumuzun hepsinde üretimini, istihdamını koruyarak yollarına devam etmesini istiyoruz. Çünkü istihdamı korumanın en önemli yöntemi üretimden geçmektedir” şeklinde konuştu.

“Tedbiri Elden Bırakmayalım”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan HAK-İŞ’in Koronavirüs konusundaki hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederek, “Ben esasen iş sağlığı profesörüm, halk sağlığı içerisinde çalışan sağlığı ile ilgileniyorum. Sizlerle beraber olmaktan, sendikanın bu konuda bu kadar işin içine girmiş olmasından da ziyadesiyle memnunuz. Bunu burada özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelesinde dünyaya örnek olduğunu hatırlatan İlhan, “Zor bir süreç yaşıyoruz, sırf biz yaşamıyoruz, dünya yaşıyor. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurul Üyesi olarak söylemem gerekirse çok iyi bir noktadayız. Ve bunu hep beraber aşacağız. Kimileri insanların gözünün içine baka baka gerçekler dışında farklı şeyler söylüyorlar. Geçen hafta biliyorsunuz bir vaka sayısı tartışması oldu. Vakanın 10 bin ya da bin olması bizim maske takmamız, fiziksel mesafeye uymamız ya da kurallara uymamız konusunda bir engel değil. Bizim bunlara uymamız, bu süreci en erken atlatmamız gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ilk günden itibaren alınan tedbirler doğrultusunda önemli bir aşamaya geldiklerini ve bundan sonraki süreçte de önlemler sayesinde virüsün yayılma hızının kesileceğine dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti olarak, herkesin günlük işlerine devam etmesi ama bu süreç içerisinde kurallara uymasının uygun olacağı bir yaklaşım sergiledik. Burada sosyal destekleri, iş göremezlik ödeneklerinin çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak gerekiyor. HAK-İŞ Konfederasyonu’nu buradan bir kez daha kutlamak istiyorum” dedi.

“İşgücüne Çok İhtiyaç Var”

İlhan, Ankara’nın bir memur kenti olduğunu ve virüsün yaz aylarında memleketine giden insanların döndüklerinde vakaları da birlikte getirip enfeksiyonları artırdıklarına dikkat çekti. İlhan, filyasyon ekiplerinin sahada olduklarını ve virüsün yayılmasını önlemek için çalışmalar yürüttüğüne belirterek, “Biz salgının üstesinden filyasyon ile sahada hastalıkların takibi ile gelebiliriz. Tedavide de iyi bir noktadayız. Bunda daha iyi bir noktaya gelmek bizim elimizde. Bizler kurallara uydukça, devlet te gerekli önlemleri alıyor. Biliyorsunuz esnek çalışma, kademeli çalışma ciddi uygulamalar. Önümüzdeki hafta yerli aşının ilk uygulaması başlayacak. Yerli bir aşı olursa, iyi bir üretim kapasitesi var. Virüsün en önemli boyutu da çalışma hayatına olan etkisi. Çünkü çalışma biçimleri, yöntemleri değişiyor. Aslında çok zor bir dönem. Daha açıkçası işgücüne çok ihtiyaç var. Devlet, sendikalar, üniversiteler çalışanlar işbirliği ile umarım üstesinden gelebiliriz. Bu süreci kısa zamanda atlatırız” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, programda ayrıca “İş Sağlığı Ve Güveniğinin Önemi Ve Kazanımları, Temel Mesleki Becerilerin Kazanılması” konularında sunum yaptı. 

Program kapsamında HAK-İŞ MEYEB İktisadi İşletme Müdürü Rıdvan Günay ve HAK-İŞ MEYEB Kalite Yönetimi Temsilcisi Seda Nur Yıldırım tarafından “Belgeli İşgücünün ve Yeterliliklerinin Rolü ve Önemi” konusunda detaylı bir sunum yapıldı.

Eğitim programının üçüncü gününde Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Ceren Cebeci tarafından ''Duygusal Zekası Yüksek Liderlik, Stres ile Baş Etme ve Kriz Yönetimi'', Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Tuğba Dalkılıç tarafından ''Etkin İletişim Tekniklerini Kullanabilme Yetkinliği'', HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi Başkanı ve HAK-İŞ Basın Müşaviri Birsen Çiçek Odabaşı tarafından ''Sendikal İletişimi Etkin Kullanmak'', Proje Koordinasyon ve İletişim Uzmanı Gökhan Recep Bişkin tarafından  ''Sendikal Boyutta Etkin Halkla İlişkilerin Önemi ve Temsil Gücünün Kazanılması'', Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Rahim Aladağ tarafından ''Etkin Halkla İlişkiler ve Temsil Gücünün Kazanılması'', konularında katılımcılara eğitimler verildi.

Projemizin eğitim faaliyetleri Zoom üzerinden devam etmektedir.

HABERE AİT GÖRSELLER :

14 Ekim 2020 13:17, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu