CUMHURİYETİMİZİN 97. YILINI KUTLUYORUZ

28 Ekim 2020 09:30, Basın


CUMHURİYETİMİZİN 97. YILINI KUTLUYORUZ


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, “Irkı, dini, dili, inancı, mezhebi, derisinin rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun her Türk vatandaşının ortak varlığı olan Cumhuriyet, geçmişten geleceğe uzanan bir beraberliktir” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cumhuriyetin ilanının 97. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“29 Ekim 1923 yılında kurulan Cumhuriyetimiz, bugün 97. Yaşında. 97 yıl önce büyük zorluklar, eşsiz özveri, gayret ve kahramanlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, dünyada eşi görülmemiş bir başarıya imza atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, modern bir devlet olarak siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda, demokratikleşme, hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeler gösterme noktasında önemli bir yol alınmıştır.

Irkı, dini, dili, inancı, mezhebi, derisinin rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun her Türk vatandaşının ortak varlığı olan Cumhuriyet, geçmişten geleceğe uzanan bir beraberliktir. Cumhuriyetin teminatını halkımızın Cumhuriyet ideallerini sahiplenme ve koruma iradesi olarak görüyoruz.

97 yıl önce Cumhuriyet ilan edildiğinde egemenliğin kayıtsız şartsız milletin kendisine ait olduğu, milletin gücünün üzerinde hiçbir gücün olamayacağı en açık haliyle ifade edilmiştir. Tarihten bu yana devletimizi bölmeye, parçalamaya çalışanlar, özgürlüğünden ve bağımsızlığından vazgeçmektense ölmeyi tercih eden asil bir milleti karşısında bulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti devleti, karşısına çıkan bütün zorlukların üstesinden gelmiş, büyüyen ekonomisi ve güçlenen demokrasisi ile bugün dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini almaktadır. Gücünü geçmişten alan ve geleceğe emin adımlarla yürüyen Türkiye, şanlı tarihi birikimi ve sağlam demokrasisiyle karşısına çıkan bütün sorunların üstesinden gelebilecek güce ve imkana sahiptir.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemize, insanımıza ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Umutlarımızı kaybetmeden, geleceğe ait beklentilerimizden ve hedeflerimizden vazgeçmeden, kendimize güvenerek yaşadığımız bütün sorunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Ülkemizin birliği, bekası, bağımsızlığı ve geleceği için bölgesinde etkin, güçlü, oyun kurucu ve söz sahibi bir Türkiye olma yolundaki mücadelesini destekliyoruz. Ülkemizin başarısının, aynı zamanda bölgemizdeki, küremizdeki ve bütün dünyadaki mazlum ve mağdurların yüreğinde yanan bir ışık olduğuna yürekten inanıyoruz. 

Türkiye gibi Ekim ayında bağımsızlık yıldönümünü kutlayan kardeş ülke Azerbaycan’da yaşananlar, topraklarımızda birlik ve beraberlik içinde bağımsız olarak yaşamanın önemini bir kez daha en açık haliyle bizlere göstermiştir. Güçlü Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında durmaya, onlarla tam bir dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, haklı davasında Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu, haklı mücadelelerini sonuna kadar desteklediğimiz ifade ediyoruz. 

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümünü, büyük bir coşku ile kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğrunda canını feda eden bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümünün, Türkiye işçi hareketine, çalışma hayatına ve tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Cumhuriyetimizin sosyal olarak daha çok güçlendiği, 97 yıllık şanına uygun, dünyaya örnek bir demokrasi uygulaması ile taçlandığı nice yıllar diliyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Ekim 2020 09:30, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu