YILDIZ, “YASAL DÜZENLEME İLE İŞÇİNİN ELİNE GEÇECEK RAKAM DAHA DA ARTIRILABİLİR”

28 Aralık 2020 15:42, Haberler


YILDIZ, “YASAL DÜZENLEME İLE İŞÇİNİN ELİNE GEÇECEK RAKAM DAHA DA ARTIRILABİLİR”


Genel Başkanvekilimiz Dr. Osman Yıldız, 28 Aralık 2020 tarihinde AKİT TV ve BLOOMBERG HT canlı yayınlarında 2021 yılı için belirlenen asgari ücreti değerlendirdi. Yıldız, 2 bin 825 lira olarak açıklanan asgari ücrette 2-3 kalemde bir miktar oynama yapılarak işçinin eline geçecek rakamın daha da artırılabileceğini ifade etti. Yıldız, yüzde 14 olan sigorta prim işçi payında ve yüzde 15 olan gelir vergisinde yapılacak yüzde 5’lik indirim ile asgari ücretin 335 lira artırılarak 3 bin 160 liraya çıkabileceğini ifade etti. 

“Asgari Ücret Beklentilerimizin Gerisinde”

Genel Başkanvekilimiz Dr. Osman Yıldız, “2021 yılı için belirlenen asgari ücret, beklentilerimizin biraz gerisinde oldu. Enflasyonun üzerinde önemli bir artışın yapılması önemli fakat beklentilerin gerisinde olması bakımından da yetersizdir. HAK-İŞ olarak, işçi konfederasyonları olarak, hatta siyasi partilerin çoğu ortaya belli bir çerçevede rakamlar koymuştu. Bugün açıklanan rakam buna çok uzak değil ama beklentilerin de gerisinde olmuştur” dedi.

“Cesur Bir Ücret Belirlemek Gerekiyor”

Asgari ücretin toplumun yüzde 40’ını ilgilendirdiğini vurgulayan Yıldız, “Bu tür zamanlarda daha cesur bir ücret belirleyerek ekonomik dengelerin bozulmamasına izin vermek gerekiyor. Bunu sadece bir rakam olarak görüp etrafında negatif senaryolar kurmak yerine, ekonominin buna ihtiyacı olduğunu da düşünerek, çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak adına daha iyi bir ücret olabilir” şeklinde konuştu.

Yıldız, açıklanan asgari ücretle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; “Bugün 2 bin 825 lira olarak açıklanan asgari ücrette 2-3 kalemde bir miktar oynama yapabilirsek asgari ücretlinin de ihtiyaçlarını önemli oranda giderebiliriz. Sigorta prim işçi payı şu anda yüzde 14, bunda 5 puanlık düşüş yaparsak, gelir vergisi şu anda yüzde 15, bunda yüzde 5 indirim yaparsak, damga vergisini kaldırırsak 335 lira daha fazla işçinin cebine para girmiş olur. Bugün 2 bin 825 TL olarak açıklanan rakam, işçinin cebine 3 bin 160 lira olarak girmiş olacaktır. Böylelikle asgari ücretin çerçevesini de bozmamış, vergileri de alt üst etmemiş olacağız” dedi.

Haber videosu :

HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Aralık 2020 15:42, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu