HAK-İŞ KADIN KOMİTESİ’NDEN NECLA DEMİRBAŞ CİNAYETİNE TEPKİ

01 Nisan 2021 11:10, Haberler


HAK-İŞ KADIN KOMİTESİ’NDEN NECLA DEMİRBAŞ CİNAYETİNE TEPKİ


HAK-İŞ Kadın Komitesi Fatma Zengin başkanlığındaki kadın komitesi üyeleri, 1 Nisan 2021 tarihinde HAK-İŞ Aydın İl Başkanlığı önünde Konfederasyonumuza bağlı Öz Sağlık-İş Sendikamızın üyeleriyle birlikte Aydın Devlet Hastanesi temizlik biriminde çalışan Necla Demirbaş cinayetine tepki eylemi gerçekleştirdiler.

Eyleme, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, HAK-İŞ Aydın İl Başkanı Nefise Şahin, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tuba Gülpembelioğlu, Öz Sağlık-İş Sendikası Aydın İl Başkanlığı Yönetimi, Hizmet-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Hatice Ayhan ve HAK-İŞ’e bağlı sendikaların kadın komitesi üyeleri katıldı. 

Eylemde kadınların ellerinde, “Şiddet kadınların kaderi olmasın”, “Kadın cinayetlerine ‘hayır’ diyoruz” şeklinde döviz ve pankartları taşıdıkları görüldü.

“Kadına Yönelik Şiddete İnsanlık Penceresinden Bakmalı”

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, kadına yönelik şiddetin, hangi koşullar altında yaşanırsa yaşansın asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Türkiye’de kadınlara yönelik cinayetleri anımsatan Zengin, “Evlerimizi, iş yerlerimizi, şehirlerimizi kadınlara dar etmeye kimsenin hakkı yok. Olmamalı! Bu konuya insanlık penceresinden bakmalı, şiddetin her türlüsüne hep birlikte ‘dur’ demeliyiz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak kadına yönelik şiddete asla toleransımız olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz” dedi.

“KADES ile Kadın Cinayetlerinde Düşüş Yaşandı”

HAK-İŞ olarak kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı dik duruşlarını devam ettirdiklerini ve şiddetle mücadele konusundaki kararlılıklarını katıldıkları her platformda dile getirdiklerini söyleyen Zengin, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artarak devam eden, kadın cinayetlerine, şiddete, istismara, eşitsizliğe, ayrımcılığa, yoksulluğa ve güvencesizliğe karşı hep birlikte ‘Dur’ demeliyiz. Devletimiz ve hükümetimiz şiddete karşı çözüm için hukuki, emniyet ve güvenlik önlemlerini güçlendirmiştir. Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının hizmete girmesiyle kadın cinayetlerinde düşüş yaşanmıştır” diye konuştu.

Zengin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, İnsan Hakları Eylem Planı'nda da belirttiği gibi, tek bir kadının dahi şiddet mağduru olmadığı güne kavuşana kadar kurumlarımızın, sivil toplumun, medyanın ve toplumun tüm kesimlerinin işbirliğiyle, bu mücadele sürdürülecek ve buna yönelik yasal düzenlemeler geliştirilecektir. Hedefimiz tek bir kadının, tek bir insanın dahi cinayete kurban gitmemesidir” şeklinde konuştu.

“Medeniyetimizde Şiddete Yer Yoktur”

Kadına yönelik şiddete karşı medyaya önemli bir sorumluluk düştüğünü söyleyen Zengin, “HAK-İŞ olarak biliyoruz ki, bizim medeniyetimizde şiddete yer yoktur. Bizim toplumumuz, bizim kültürümüz büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bugün başımızı öne eğip bir kere daha düşünmek zorundayız. Toplum olarak şiddeti yok etmek elimizde. Şiddetin her türlüsünün yeryüzünden silindiği bir dünya hayalimiz var ve bu hayal çok uzak değil. Tamamen biz insanoğlunun elinde olan bu süreci hep birlikte el ele omuz omuza vererek yönetebiliriz. Hep birlikte bugünü ve yarını en güzel şekilde inşaa edebiliriz. Susma! Sen susarsan şiddet konuşur! Sessiz çığlıkları, haykıran güçlü bir sese dönüştürelim” ifadelerini kullandı.

“Şiddete Karşı Tek Yürek Olduk”

Kadınların 'Yeter artık' feryadına destek vermek, onlarla bir ve beraber olduklarını göstermek, geleceğe sahip çıkmanın herkesin vicdani borcu olduğunu dile getiren Zengin, “HAK-İŞ'li emekçi kadınlar olarak kadınlara destek olmak üzere burada toplandık. Başta Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ yönetim kurulumuz, 21 sendikamız, teşkilatımız ve 710 bini aşkın üyemiz ile şiddete karşı tek yüreğiz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, çalışma hayatı başta olmak üzere, hayatın her alanında şiddete karşıyız ve bu mücadelemizi etkin şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

HAK-İŞ Aydın İl Başkanı Nefise Şahin, “İnancımız bizi birbirimize emanet kılmışken kimden gelirse, kime gelirse her türlü şiddetin karşısında kadın-erkek birlikte duralım. Kanun koyuculara, hukuku işletenlere, adaleti sağlayanlara birlikte seslenelim” dedi.

Demirbaş’ın Baba Evine Taziye Ziyareti

Eylemin ardından HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin beraberindeki heyetle birlikte cinayete kurban giden Necla Demirbaş’ın evine taziye ziyaretinde bulundular. 

Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Türkkan’a Ziyaret

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ve beraberindeki heyet, Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Onur Türkkan’a taziye ziyaretinde bulundular. HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Necla Demirbaş cinayetinin kendilerini derinden üzdüğünü söyledi. 

Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Onur Türkkan, personellerinden Necla Demirbaş’ın cinayete kurban gitmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Aydın İl Sağlık Müdürü Açıkgöz Ziyareti

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ve beraberindeki heyet Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz’ü ziyaret ettiler.

01 Nisan 2021 11:10, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu