HAK-İŞ’Lİ GENÇLERİN EMEĞİ EBRU’YA YANSIYACAK

04 Nisan 2021 10:59, BasınHAK-İŞ’Lİ GENÇLERİN EMEĞİ EBRU’YA YANSIYACAK


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, “Kültür Sanat Komitemiz tarafından Gençlik Projeleri Destek Programı (2020–I) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle özgün bir projenin hayata geçirildiğini belirterek, “HAK-İŞ olarak yenilikçi bakış açımızla hayata geçirdiğimiz ‘Gençlerin Emeği Ebru'nun Renklerine Yansıyor’ Projemizle, ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Projeyle, HAK-İŞ’li genç emekçiler, eşleri ve çocukları Ebru sanatı ile tanışacak, gençlerin emeği ebrunun renklerine yansıyacak” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, kültür ve sanatın insan ve kurumların hayatını şekillendiren, yeni ve güzel bakış açıları kazandıran önemli bir alan olduğuna inanıyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu, tüm üye sendikaları ile birlikte ve artan bir etkinlikle kültür-sanat çalışmalarını sürdürmekte, bilginin sınırları ortadan kaldırdığı, kültür ve sanatın insanlığın ortak değeri olduğu bir çağda, “Kültür-Sanat Komiteleri” aracılığıyla kültüre, sanata sendikal bakış açısını katmayı, kültür ve sanat ile sendikal hareketin içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını, iş ve aile yaşamını kültürel ve sanatsal etkinliklerle uyumlaştırmayı hedeflemektedir. 

Bu kapsamda Kültür Sanat Komitemiz aracılığıyla, Gençlik Projeleri Destek Programı (2020–I) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle özgün bir projeyi hayata geçiriyoruz. Yenilikçi bakış açımızla hayata geçirdiğimiz “Gençlerin Emeği Ebru'nun Renklerine Yansıyor”  Projemizle ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

HAK-İŞ olarak, geleneksel sanatların, toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren, geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü niteliği taşıdığına inanıyoruz. Geleneksel sanatların en önemli dalı olan ve UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Ebru sanatını, üyemiz genç emekçiler, aileleri ve çocukları ile buluşturarak, geleneksel el sanatının yaşatılmasına, genç kuşaklara aktarılmasına, tarihi ve geleceğine sahip nesiller yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında 8-9-12 Nisan 2021 tarihlerinde Ankara’da HAK-İŞ Konfederasyonu’nda Ebru eğitimleri gerçekleştirilecek. Ebru’nun tarihçesi hakkında bilgi verilecek olan eğitimlerde, HAK-İŞ’li genç emekçiler, eş ve çocukları Ebru ustalarının gözetiminde Ebru yapmayı deneyimleyecek. Çalışma hayatına emekleriyle renk katan genç emekçiler, şimdi de Ebru sanatı için emek verecek, emekçilerin bakış açısını Ebru’ya yansıtacak. 

Eğitimlerin tamamlanmasından sonra ilerleyen tarihlerde genç emekçilerin yaptığı ebrulardan oluşan “‘Gençlerin Emeği Ebru” sergisinin açılışı ve projenin kapanış toplantısı gerçekleştirilecektir.”


HABERE AİT GÖRSELLER :

04 Nisan 2021 10:59, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu