ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI BİLGİN’DEN HAK-İŞ’E 1 MAYIS ZİYARETİ

30 Nisan 2021 13:09, Haberler


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI BİLGİN’DEN HAK-İŞ’E 1 MAYIS ZİYARETİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Mayıs vesilesiyle Konfederasyonumuz HAK-İŞ’i ziyaret ederek, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyelerimizle ile bir araya geldi.

Ziyaret programına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılarımız Dr. Osman Yıldız, Mehmet Şahin, Av. Hüseyin Öz, Genel Sekreterimiz Eda Güner, Genel Sekreter Yardımcımız Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ uzmanları ile basın mensupları katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 1 Mayıs vesilesiyle HAK-İŞ’i ziyaretinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

“1 Mayıs İşçi Hareketi Açısından Tarihi Bir Öneme Sahip”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tüm çalışanların 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı. 

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nün işçi hareketi açısından çok önemli bir tarih olduğunu vurgulayan Bilgin, “1 Mayıs her şeyden önce çalışma zamanını hayatının belli bir alanında sınırlandırma hareketidir. İnsan çalışarak hayatını kazanır ama çalışma hayatı süre olarak insanın hayatının tamamını kuşattığı zaman insan köleleşir. Bu yüzden çalışmanın insanın beşeri varlığını gerçekleştirecek bir sürede olması, insanın toplumsal hayatını sürdürerek, ailesiyle, kültürel varlığıyla kendisini gerçekleştirmesine imkan sağlayacak bir süre içerisinde olması lazım” dedi.

“Türkiye’nin Demokrasisi Emekle Bütünleştiğinde Gelişir”

1 Mayıs’ın demokrasiyle doğrudan bir ilişkisinin bulunduğunu söyleyen Bilgin şunları kaydetti:

“Bu sembolik bir ilişki değil aynı zamanda fiziki toplumsal karşılığı olan bir olaydır. Çünkü sendikalar bir anlamda demokrasinin çatısı altında varlık gösterirler. İşçi hareketleri demokrasinin olduğu yerde varlık gösterirler. Aynı zamanda demokrasinin inşaa edilmesine de katkı yaparlar. Türkiye’de emek hareketinin Türkiye’nin demokratikleşmesine önemli bir katkısı olmuştur. Bunu hiç küçümsememek lazım. 28 Şubat süreci, 12 Eylül süreci buna önemli bir örnektir. Bütün bu antidemokratik dönemlerde işçi sendikaları kısıtlanmış, kapatılmış, baskı altına alınmıştır. Fakat sendikalar demokrasiden yana tavır almışlardır. Bugün bütün işçi hareketinin demokrasi bilinci ve sendikal özgürlükler, emeğin özgürce varlığını gerçekleştirmesinin demokrasinin olduğuna dair genel bir bilinç oluşmuştur. Türkiye’nin demokrasisi ancak emekle bütünleştiği zaman gelişir.”

Bilgin, “Sendikalar bizim sosyal ortaklarımızdır. Biz çalışma hayatının barış içerisinde devam etmesi açısından bu sosyal diyaloğun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sorunlarımızın çözüm yolları var. Çözümü birlikte değerlendireceğiz. Sosyal ortaklarımızla paylaşarak adım adım ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“1 Mayıs’ı Ruhuna ve Manasına Uygun Olarak Kutluyoruz”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ olarak 1 Mayıs’ı ruhuna ve manasına uygun bir şekilde her yıl çeşitli etkinliklerle kutlayarak bugüne kadar geldiklerini belirterek, “2 yıldır Pandemi nedeniyle alanlardaki kutlamalarımızı dijital ortamlarda yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl 1 Mayıs’ı bir haftalık etkinliklerle kutluyoruz. 26 Nisan’da başladığımız 1 Mayıs haftası etkinliklerimizi yarın İstanbul Taksim’de çelenk bırakıp bildirimizi okuduktan sonra sonuçlandıracağız” dedi.

“Kavgadan ve Çatışmadan Uzak 1 Mayıs Anlayışı Ortaya Koyduk”

Eskiden 1 Mayısların gerginliklerinin yaşandığı, TOMA’ların su sıktığı, polislerin gaz sıktığı, talihsiz yıllar olduğunu anımsatan Arslan, “Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için Konfederasyonumuz HAK-İŞ, gerek ortak yaptığı kutlamalarda gerekse kendi düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarında gerginliklerden, çatışmalardan ve kavgalardan uzak, uzlaşmacı bir yaklaşımla gerçekleştirmiştir. Bütün bu çabalarımızın bugün sonuç verdiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin Bütün Alanları Taksim’dir Dedik”

Arslan, “2012 yılından bu yana Türkiye’nin bütün alanları Taksim’dir dedik ve Türkiye’nin farklı illerinde 1 Mayıs kutlamalarımızı gerçekleştirdik. Her yıl bir ilimizin meydanında 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü hem işçilerimizle beraber hem de o bölgenin halkıyla birlikte kutladık. Kutlamalarımıza Karabük’te başladık. Ankara, Kayseri, Konya, Sakarya, Erzurum, Adana ve Şanlıurfa’da gerçekleştirdik” sözlerine yer verdi.

“Konfederasyonumuz Tarihi Bir Sorumluluğu Yerine Getirdi”

Türkiye’ye ve dünyaya barışçıl bir 1 Mayıs’ı armağan etmenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Arslan, “Bu hassasiyetimizle Türkiye’nin 1 Mayıs’ı manasına uygun bir şekilde kutlamasının önünü açtık. Taksim’de kutlama yapmakta ısrar edenler de bu ısrarlarından vazgeçtiler. Taksim tartışmalarını artık geride bıraktık. Bu anlamda Konfederasyonumuz tarihi bir sorumluluğu yerine getirdi” dedi.

“HAK-İŞ Logosu Hay Market Anıtı’nda”

Arslan, “1 Mayıs’a adını veren 1886’da Chicago’daki tekstil işçilerinin mücadelesinin anısına oluşturulan İllinois İşçi Tarihi Kurumu adında bir kuruluş var. Bu kurum Türkiye’de yaptığı incelemelerin sonunda HAK-İŞ Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın logosunun bulunduğu bir plakayı Hay Markette bulunan 1 Mayıs anıtına koyma kararı aldılar. 2018 yılında o tarihi alanda konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın logosunun olduğu bir plakayı o anıta koyduk. Bu anıtta Türkiye’den sadece biz varız. Dünyadan da 10 konfederasyon var. 1 Mayıs konusundaki duyarlılığımızdan dolayı bizi ödüllendirdiler. Bundan dolayı gururluyuz” şeklinde konuştu. 

“81 İlde Bildirimizi Okuduk”

Bugün Türkiye’nin 81 ilin meydanlarında HAK-İŞ Konfederasyonu İl Başkanları tarafından HAK-İŞ’in 1 Mayıs bildirisinin okunduğunu açıklayan Arslan, “Bütün Türkiye’de Valiliklerimizin de desteğiyle barışçıl bir şekilde bunu tamamladık” dedi. 

Arslan, “Böyle bir günde bizi yalnız bırakmadığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’e bütün emek hareketi adına ve özellikle de HAK-İŞ mensuplarımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, ziyaret anısına Bakan Bilgin’e HAK-İŞ 38. Kuruluş Yıldönümünde çekilen bir fotoğrafını hediye etti.

HABERE AİT GÖRSELLER :

30 Nisan 2021 13:09, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu