HAK-İŞ İSRAİL TERÖRÜNÜ ULUSLARARASI ALANA TAŞIDI

12 Mayıs 2021 10:00, Basın


HAK-İŞ İSRAİL TERÖRÜNÜ ULUSLARARASI ALANA TAŞIDI


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, üyesi olduğumuz ITUC ve ETUC ile Birleşmiş Milletlere bir mektup yazarak; İsrail terörüne ve İsrail’in genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden sivil halka yönelik uyguladığı şiddete dikkat çekti. 

Arslan, “HAK-İŞ olarak, uluslararası toplumu işgalci İsrail güçlerinin saldırılarını kınamaya ve güçlü bir tavır ortaya koymaya davet ediyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitaben yazdığı mektubunda, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinli Müslümanlara yönelik düzenlediği saldırıları ve yerleşim yerlerinin Filistinlilerden zorla alınmasını kınadı. Arslan, “Her zaman Filistin’in yanında olan ITUC, ETUC ve BM’yi konuyla ilgili güçlü bir tavır ortaya koymaya çağırıyoruz” dedi. 

İşgalci İsrail devletinin, Filistin halkı üzerinde insanlık dışı tahakkümüne devam ettiğini ifade eden Arslan, “Son günlerde Filistin halkına uyguladığı şiddeti daha da arttıran İsrail, tüm dünyanın gözleri önünde Filistin halkının evlerini işgal etmekte ve zulümlerini arttırmaktadır” dedi. İsrail’in uyguladığı devlet terörü sonucunda aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivilin şehit olduğunu, pek çok Filistinlinin de yaralandığını ifade eden Arslan, mektubunda şunları kaydetti:

“İşgalci İsrail Devleti, İslam’a ve Müslümanların kutsallarına saldırarak insan hakkı ihlallerini ve uyguladığı şiddeti gün geçtikçe daha fazla arttırmaktadır. İbadet özgürlüğü, yaşama hakkı, mülkiyet hakkı gaspları, keyfi tutuklamalarla uluslararası hukuku hiçe saymaktadır. Filistinli sivillerin yaralandığı bu acımasız saldırılar derhal sona erdirilmelidir. 

HAK-İŞ olarak, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nun Filistin'le ilgili almış olduğu kararların uygulanması konusunda hassasiyet ve kararlılık göstermeye çağırıyoruz.

Uluslararası Emek hareketin en önemli temsilcisi olan ve üst örgütümüz ITUC ve ETUC her zaman olduğu gibi İsrail’in ilhak planının engellenmesi ve bunun için mümkün olan tüm uluslararası desteğin toplanması yönündeki çalışmaları ve çağrılarını takdirle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Bu durumda da Filistin halkının yanında bulunmasını gösteren güçlü bir mesaj vermesini önemsiyoruz. 

Birleşmiş Milletler’in, Filistin halkının haklı mücadelesinde yanında bulunmasını, İsrail’in hukuk tanımaz eylemlerine karşı yapılan itidal çağrılarını takdirle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. 

Her zaman Filistin’in yanında olan ITUC, ETUC, BM ve uluslararası toplumu, din ve ibadet hürriyetine yönelik bu alçak saldırıya güçlü bir tepki vermesinin son derece etkili olacağına inanıyoruz.”


İLGİLİ DOSYALAR:

HABERE AİT GÖRSELLER :

12 Mayıs 2021 10:00, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu