HAK-İŞ İL BAŞKANLARI 15 TEMMUZ ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI

14 Temmuz 2021 18:48, Haberler


HAK-İŞ İL BAŞKANLARI 15 TEMMUZ ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 15 Temmuz özel gündemiyle düzenlenen HAK-İŞ İl Başkanları toplantısına katılarak, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı verdiği mücadeleyi anlattı, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle andı. Arslan, ulusal ve uluslararası alanda 15 Temmuz’un rövanşını almak isteyen kimi odakların bulunduğuna dikkat çekerek, HAK-İŞ teşkilatını uyanık olması konusunda uyardı. 

Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen HAK-İŞ İl Başkanları toplantısına, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcılarımız Dr. Osman Yıldız ve Av. Hüseyin Öz, Genel Sekreterimiz Eda Güner, Genel Sekreter Yardımcımız Erdoğan Serdengeçti, Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, Öz Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Kudret Örgel, Öz Toprak-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Özben, Medya-İş Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı, Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü, Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özüpek, Öz Güven-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yalçın, OLEYİS Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, HAK-İŞ İl Başkanlarımız, HAK-İŞ İdari İşler Müdürümüz Gökhan Recep Bişkin ve uzmanlarımız katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, bu yıl 15 Temmuz’un 5’inci yılına ulaşıldığını belirterek, “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak bütün üyelerimizle ve milletimizle 15 Temmuz’u anmaya ve o gece yaşananları milletimize hatırlatmaya devam edeceğiz. Türkiye geçilmez diyeceğiz” dedi.

“Etkinliklerimizi 15 Temmuz’un Ruhuna Uygun Olarak Yapıyoruz”

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak her yıl HAK-İŞ’in anlayışına ve 15 Temmuz’un ruhuna uygun olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Arslan, “15 Temmuz hain darbe girişimine karşı millet olarak ortaya koyduğumuz destanın anlamından, manasından uzaklaşmadan, o gece verilen mücadeleyi canlı tutabilmek için hassasiyet gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“15 Temmuz’u Toplumumuzun Zihninde Tutmaya Çalışıyoruz”

Arslan, “15 Temmuz’u sadece 15 Temmuz’un sene-i devriyesinde değil, her etkinliğimizde, her toplantımızda 15 Temmuzla ilgili bir şeyleri hatırlatıyoruz. Pek çok etkinliğimizin başlangıcında 15 Temmuz vurgusunu yaparak bu mücadeleyi sürekli toplumumuzun zihninde tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Arslan, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 15 Temmuz gecesi bağımsızlık mücadelesi uğrunda şehit düşen HAK-İŞ üyesi şehit Ahmet Özsoy, şehit Ali Karslı, şehit Celalettin İbiş, şehit Hakan Gülşen’e Allah’tan rahmet dileyerek, gazi olan üyelerimize ve bütün vatandaşlarımıza şükran ve minnet dileklerini sundu. 

“Darbe Girişimini Reddettiğimizi Açıkladık”

Arslan, “15 Temmuz hain darbe girişimini öğrenir öğrenmez HAK-İŞ Konfederasyonu Yönetim Kurulu olarak ivedilikle darbe girişimini reddettiğimizi, buna karşın milletimizle sokaklara çıkacağımızı, demokrasiye sahip çıkmamız gerektiğiyle ilgili bir açıklama yaptık. Darbe girişimine karşı tavrımızı açıkça ortaya koyduk, milletimizi ve üyelerimizi meydanlara davet ettik” diye konuştu.

Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak demokrasiye, özgürlüklere, insan haklarına, temel hak ve hürriyetlere yönelik her türlü kısıtlamaya karşı olduklarını söyledi. 

“Sincan’da Nöbet Tuttuk”

Darbecilerin gerektiği şekilde cezalandırılması konusunda hassasiyetlerini her zaman dile getirdiklerini söyleyen Arslan, “Sincan’daki yargılamalarda milletimizden yana olduk. Sendikalarımız sırayla burada nöbet tuttular. Sincan Cezaevi önünde yüzlerce arkadaşımızla beraber açıklama yaparak bu hain örgütün bütün mensuplarının yakalanıp haklarında en ağır şekilde cezanın verilmesi talebimizi her fırsatta dile getirdik” diye konuştu.

“FETÖ’cüler HAK-İŞ’e Nüfuz Edemedi”

Arslan, “FETÖ’cü hainler HAK-İŞ’e nüfuz edemedi. Bunu büyük bir gururla ve onurla söylüyorum. Konfederasyonumuzun Yönetim Kurulu başta olmak üzere sendikalarımızla beraber bu hain örgütün nüfuz edemediği tek örgüt HAK-İŞ’tir. Bu da bizim ne kadar sağlam ve ne kadar emin ellerde olduğumuzun önemli bir göstergesidir” dedi.

“Devletin ve Milletin Yanında Yer Aldık”

HAK-İŞ’in 17-25 Aralık süreci, Gezi Parkı süreçleri, MİT operasyonu, çözüm süreci gibi pek çok konuda devletin ve milletin yanında yer aldığını, açık ve net bir şekilde tavır ortaya koyduğunu söyleyen Arslan, “Bizim bu tavrımızı ortaya koymamız, Konfederasyonumuzun bu hainlere karşı nasıl mesafeli olduğunun, nasıl uyanık olduğunun en somut göstergesidir. HAK-İŞ bu süreçte başı dik, onurlu bir şekilde FETÖ’ye karşı durmuştur” diye konuştu. 

Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Anayasa değişikliklerinde, Türkiye’nin demokratikleşmesinde, AB süreçlerinde, vesayete karşı, demokrasiden, özgürlüklerden ve insan haklarını önüne alan bir yaklaşımdan yana olduklarını söyledi. 

“Henüz Her Şey Bitmiş Değil”

Hala bazı kurumlarda FETÖ’cülerin tasfiyesinin tamamlanamadığını açıklayan Arslan, “Henüz her şey bitmiş falan değil. FETÖ mücadelesi önemli bir aşamada ama bitmiş değil. Bu adamlar her an pusuda. Türkiye’nin ayağının tökezlemesini bekleyen ve dışarda uluslararası emperyalistlerle işbirliği yapan bu hainler hala ayaktalar ve Türkiye için tehdit olmaya devam ediyorlar. Bunların bu ülkedeki başarısı demek bu yapının hepsinin yok olması demektir” dedi. 

“Uyanık Olmamız Gerekiyor”

FETÖ tehlikesinin henüz sona ermediğini 15 Temmuz’un 5’inci yılında bir kere daha hatırlatan Arslan, “Uyanık olmamız gerekiyor. Bizler bu milletin bağımsızlığı, özgürlüğü, birlik ve bütünlüğü için vatanımızın birlik ve bütünlüğü için şehit olan bütün kardeşlerimizin şehadetlerini unutmayacağız. Bağımsızlığı için her zaman yeni şehitler vermeye hazır olan bu milletin birlik ve bütünlüğüne kast edecek düşmanlara karşı uyanık olmak ve mücadele etmek zorundayız. Bu tehlikeyi bertaraf etmenin yolu mücadeleyi devam ettirmektir” açıklamasında bulundu.  

“Devletimizin Yanında Yer Almamız Gerekiyor”

Arslan, “15 Temmuz’un sene-i devriyesinde bütün il başkanlarımızın ve sendika başkanlarımızın da içerisinde olduğu bu kutlu gruba mücadeleleri için teşekkür ediyorum. 15 Temmuz hain darbe girişimine canlarıyla, kanlarıyla destek veren bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonrası için şartlar ne olursa olsun bu tür ihanet örgütlerine karşı uyanık olmak, onların oyunlarının farkında olarak onlara karşı asla müsamaha göstermeden devletimizin, milletimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında yer almamız gerekiyor” dedi.

“Emperyalistlerin Oyunlarını Çöpe Atacağız”

Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel ilkelerinden sapmadan, ülkenin geleceğini ve birlikteliğini sağlamak için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Arslan, “Daha güçlü bir Türkiye için yeniden hız alacağız, yeniden bir heyecan oluşturacağız. FETÖ dahil bütün emperyalistlerin oyunlarını çöpe atacağız ve Türkiye’yi geleceğe hep birlikte hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Değerlere Sahip Çıkmak Kolay Değil”

Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sendikal mücadeleyi birlik ve beraberlik içerisinde sürdürdüklerini belirterek, “15 Temmuz akşamını her yönüyle yaşadık. Ama bu yaşadıklarımız bize zor gelmedi. Çünkü HAK-İŞ, ilkelerini, değerlerini bilen ve ona göre gelişen bir Konfederasyondur. Genel Başkanımızın çağrısıyla tüm teşkilatımızı sokağa davet ettik. Bu, HAK-İŞ’in kutlu yürüyüşünün göstergesidir ve son derece önemlidir. Değerleri ortaya koymak, değerlere sahip çıkmak kolay değil” dedi. 

“Değerlere Sahip Çıkarak Yolumuza Devam Ediyoruz”

HAK-İŞ’in bütün darbe girişimlerine karşı durduğunu dile getiren Yıldız, “HAK-İŞ değerlerine sahip olmamız her türlü darbe girişime karşı durmamızı sağlıyor. HAK-İŞ olarak birlik ve bütünlük içinde ilkelere ve değerlere sahip çıkarak yolumuza devam ediyoruz. HAK-İŞ değerlerine sahip çıkmak adına daha çok gayret göstermemiz lazım. Temel sendikacılıkta bizim ilkelerimizi ve değerlerimizi daha çok geliştirerek yolumuza devam etmemiz lazım” şeklinde konuştu. 

“Türkiye’nin Adı Bir İddianın Adıdır”

Türkiye’nin HAK-İŞ’e ihtiyacı olduğunu vurgulayan Yıldız, “HAK-İŞ’in gurur duyacağı bir teşkilatı var. Bilinçli ve hareket kabiliyeti olan bir Konfederasyon olduğumuzu görmekten son derece mutluluk duyuyoruz. Türkiye’ye karşı girişilen oyunlara kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Türkiye’nin adı, bir iddianın adıdır. Türkiye’nin varlığı bir iddianın nedenidir. Bu yüzden bize karşı her zaman tezgâhların olacağını biliyoruz. HAK-İŞ olarak Genel Başkanımızın liderliğinde ve tüm teşkilatımızla bir bütünlük içerisinde hem söylemlerimizle hem de eylemlerimizle öncülük edeceğiz” şeklinde konuştu. 

“HAK-İŞ Darbecilerin Sirayet Edemediği Bir Yer Olmuştur”

15 Temmuz akşamı yaşadıklarını anlatan Genel Başkan Yardımcımız Av. Hüseyin Öz, “Bugün devletimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde darbecilerle halen mücadele ediyor. Aradan geçen 5 yıla rağmen halen her gün yürütülen operasyonlara şahit oluyoruz. Böylesine büyük bir olayda Konfederasyonumuz HAK-İŞ darbecilerin sirayet edemediği bir yer olmuştur” dedi. 

“Teyakkuzda Olmamız Gerekiyor”

Darbe işlerini organizasyon eden yapıların son derece profesyonel çalıştığını söyleyen Öz, “Tüm mücadeleye rağmen bu darbecilerin halen belirli katlarına ulaşabiliyor. Hala hücre yapısıyla çalışan ve ulaşılamayan adamlar var. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin aklı selim sivil toplu kuruluşları olarak teyakkuzda olmamız gerekiyor. Ülkemize karşı her zaman hainlerin olacağını unutmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.  

“Çaba Gösteren Teşkilat Mensuplarımıza Minnettarız”

Genel Başkanımızın liderliğinde 15 Temmuz gecesi çaba gösteren tüm HAK-İŞ teşkilatına teşekkür eden Öz, “O gece şehit düşen arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz gecesi meydanlarda olan, çaba gösteren teşkilat mensuplarımıza minnettarız. O gece kendini meydanlara atan şehitlerimiz olmasaydı bugün ülkemiz daha kötü durumlarla karşı karşıya kalacaktı” dedi.

Genel Sekreterimiz Eda Güner, “Bugün Genel Başkanımızın başkanlığında 15 Temmuz Milli Birlik ve Dayanışma Günü kapsamında bir araya geldik. HAK-İŞ olarak 15 Temmuz Türkiye’yi işgal ve hain darbe girişimine karşı milletimizin gösterdiği mücadeleyi ulusal ve uluslararası bütün platformlarda anlatmaya ve dile getirmeye devam ediyoruz. Bu etkinliklerimizin bir parçası olarak bugün de teşkilatımızın mensuplarıyla birlikte bu toplantımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Toplantıda, Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel başkanları, yöneticileri ve il başkanlarımız 15 Temmuz ile ilgili görüşlerini aktardılar.

14 Temmuz 2021 18:48, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu