“DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VE DAHA GÜÇLÜ BİR HAK-İŞ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

31 Temmuz 2021 14:49, Basın


“DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VE DAHA GÜÇLÜ BİR HAK-İŞ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 2021 yılı ikinci dönemi sendikal istatistiklere ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, HAK-İŞ Konfederasyonu’nun işçilerin takdirini kazanmaya devam ederek bütün zorluklara rağmen istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürdüğünü belirterek, “Daha güçlü bir Türkiye ve daha güçlü bir HAK-İŞ için çalışıyoruz. Bize inanan ve güvenen emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sendikasız bütün işçileri HAK-İŞ çatısı altındaki sendikalarımızda örgütlenmeye davet ediyoruz” dedi. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 2021 yılı ikinci dönemi sendikal istatistiklere ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, daha güçlü bir Türkiye ve daha güçlü bir HAK-İŞ için çalışıyoruz. Bütün zorluklara rağmen, yürüdüğümüz kutlu yolda bize inanan ve güvenen bütün emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Bu başarılara ulaşmamızda emeği geçen, HAK-İŞ’in onurlu ve ilkeli mücadelesini omuzlayan tüm HAK-İŞ teşkilatına, HAK-İŞ mensuplarına gönülden teşekkür ediyoruz.
HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, elde ettiğimiz bu başarıyı yeni hedeflerimize ulaşmak için bir başlangıç noktası olarak görüyoruz. Daha güçlü bir Türkiye ve daha güçlü bir HAK-İŞ için büyük bir azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Çünkü biz Türkiye’nin gücünün HAK-İŞ'in gücü olduğuna gönülden inanıyoruz. HAK-İŞ’in büyümesinin Türkiye'nin büyümesi anlamına geldiğini biliyoruz. Açıklanan istatistikler, toplam 15 milyon 27 bin 910 işçinin sadece yüzde 14,13’üne denk gelen 2 milyon 123 bin 685’inin sendikalara üye olduğunu göstermekte ve bize yeni sorumluluklar yüklemektedir. Bu nedenle HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, sendikasız bütün çalışanları HAK-İŞ çatısı altındaki sendikalarımızda örgütlenmeye davet ediyoruz.

HAK-İŞ İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 20 sendikamız ile toplam üye sayısı 730 bin 516 oldu. Bir önceki döneme göre üye sayısını 19 bin 221 artıran Konfederasyonumuz HAK-İŞ'in üye sayısı, KKTC’de bulunan Kıbrıs Kamu-Sen Sendikamızın 2 Bin 300 olan üye sayısı da eklendiğinde, 732 bin 816’ya yükseldi. Çalışanların güvenini kazanmaya ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden Konfederasyonumuz HAK-İŞ, Türkiye’nin en büyük konfederasyonlarından birisi olmayı sürdürüyor.

HAK-İŞ’e Bağlı Sendikalarımız Türkiye Birincisi ve Üçüncüsü

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikamız 238 bin 860 üye sayısı ile Türkiye’nin en büyük sendikası, Öz Sağlık İş Sendikamız da 195 bin 936 üye sayısı ile Türkiye’nin üçüncü büyük sendikası olma özelliğini korudu. Hizmet-İş ve Öz Sağlık-İş Sendikalarımızla birlikte HAK-İŞ’e bağlı 8 sendikamız sektörünün lideri oldu.

Hizmet-İş Sendikamız Türkiye’nin ve Genel İşler İşkolunun lideri olmaya devam etti.  Hizmet İş Sendikamız ile birlikte, Öz Orman-İş Sendikamız, Öz Gıda-İş Sendikamız, Öz Ağaç-İş Sendikamız, Medya-İş Sendikamız, Öz Finans-İş Sendikamız, Öz Sağlık-İş Sendikamız ve Öz Güven-Sen Sendikamız kendi işkollarında birinci oldu. Türkiye’nin en büyük sendikası da olan Hizmet İş Sendikamızla birlikte, Konfederasyonumuza üye toplam 8 sendikamız sektörünün lideri oldu.

Üç Sendikamız Haksız Bir Şekilde Baraj Altında Kalmıştır

HAK-İŞ’in bütün çabalarına rağmen hayata geçirilen 696 sayılı KHK ile yapılan işkolu değişiklikleri sebebiyle, Konfederasyonumuza bağlı bazı sendikalarımız üyelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş, Öz Büro-İş Sendikamız, Enerji-İş Sendikamız ve OLEYİS Sendikamız ise üyelerini kaybederek baraj altında kalmıştır. HAK-İŞ olarak sendikal örgütlenmeyi ve sendikal rekabeti olumsuz etkileyen bu durumun düzeltilmesi için öneri ve taleplerimizi her platformda dile getirdik. Bütün olumsuzluklara karşın HAK-İŞ büyüklüğünden ve gücünden hiçbir şey kaybetmeden mücadelesine devam edecektir. Konfederasyonumuz, 21 üye sendikası ile birlikte örgütlenmeyi büyümeyi ve güçlenmeyi sürdürecektir. 
HAK-İŞ’e inanan, güvenen ve bu yolda bizimle beraber yürüyen bütün emekçi kardeşlerimize gönülden teşekkür ediyoruz. Elde ettiğimiz bu başarıyı yeni hedeflerimize ulaşmak için bir başlangıç noktası olarak görüyor, bütün çalışanları sendikalarımızda örgütlenmeye davet ediyoruz. Bu başarılara ulaşmamızda emeği geçen, HAK-İŞ’in onurlu ve ilkeli mücadelesini omuzlayan tüm HAK-İŞ teşkilatına, HAK-İŞ mensuplarına gönülden teşekkür ediyoruz, daha büyük ve daha güçlü Türkiye ve HAK-İŞ için çalışmaya, sendikasız bütün işçileri HAK-İŞ çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

31 Temmuz 2021 14:49, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu