HAK-İŞ, EMEK TEMALI 2. FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

19 Ekim 2021 14:18, Haberler


HAK-İŞ, EMEK TEMALI 2. FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

HAK-İŞ Kültür Sanat Komitemiz tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz HAK-İŞ Emek Temalı 2. Fotoğraf yarışması ödülleri, 19 Ekim 2021 Salı günü HAK-İŞ Konfederasyonumuzda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödül Törenimize Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılarımız Dr. Osman Yıldız ve Av. Hüseyin Öz, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, Genel Sekreterimiz Eda Güner, Genel Sekreter Yardımcımız Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ Kültür-Sanat Komite Başkanımız Birsen Çiçek Odabaşı, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, fotoğraf sanatçıları ve basın mensupları katıldı.

“Kültür Sanat Komitemiz Önemli İşlere İmza Atıyor” 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, kültür ve sanatın bir milletin varlığını devam ettirecek en önemli alanlar olduğunu belirterek, “Hak-İş olarak bu alandaki çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz” dedi. Hak-İş Kültür Sanat Komitesi'nin önemli işlere imza attığını söyleyen Arslan, şunları kaydetti: “Komitemizin, samimiyetle ve hiçbir beklentiye girmeden Hak-İş'in kültür ve sanat yüzünü ortaya çıkartma gayretleri bizim kısa sürede güzel sonuçları görmemizi sağladı. Bunlarla yetinmeyeceğiz, inşallah yenilerini yapacağız” dedi. 

“Sendikalarımıza Çağrı”

Hak-İş'in öncülük ettiği kültür ve sanat alanına sendikalarımızın da daha çok önem vermelerini isteyen Arslan, “Sendikal mücadele bir bütün olarak ele alınmalı. Bunu sadece toplu sözleşme yaparak, üye yaparak değil, ülkemizin, bölgemizin bütün sorunları bizi ilgilendiriyor. Bunun için sorumluluklarımızın farkında olarak, bu sorunlara karşı çözümlerimiz var" dedi. 

“Türkiye’nin Gücü HAK-İŞ’in Gücü” 

Hak-İş'in sendikal çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetleriyle de gündeme geldiğini belirterek, “Hak-İş sadece bir sendika, bir konfederasyon değildir. Türkiye'nin varlığını, bütünlüğünü sağlamak konusunda da sorumluluklarımız var” dedi. Türkiye’nin gücünün Hak-İş'in gücü, Hak-İş'in gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu ifade eden Arslan, “Hak-İş ne kadar güçlenirse Türkiye o kadar güçlenir iddiamız var. Hak-İş'in her alanda özgün projelere ihtiyacı var. Üye sayımızı artırmak elbette önemli. 750 binlere yaklaşan üye sayımız önemli. Bunu milyonlara taşıma da bizim sorumluluğumuz, kültür ve sanat gibi topluma mesaj verilecek alanlarda olmak da bizim sorumluluğumuz" dedi. 

“Daha da Güçlenerek Yolumuza Devam Edeceğiz” 

Arslan, kültür ve sanat alanında neler yapabiliriz konusunda 10 yıl önceden başlatılan mücadelenin artık görkemli ödül törenlerine dönüştüğünü hatırlatarak, “İlk olarak Kısa Film Yarışması ile başladığımız faaliyetlerimizi uluslararası alana taşıyarak bu sene yarışmamızın 10.sunu düzenliyoruz. İnşallah fotoğraf yarışmamızla farklı çalışmalarımızla kültür sanat alanında daha güçlenerek yolumuza devam edeceğiz” dedi. 

“HAK-İŞ Türkiye’nin Büyük Gücü” 

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, “Ben de kendimi HAK-İŞ ailesinden sayıyorum. HAK-İŞ Konfederasyonumuz, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun abisidir. HAK-İŞ kuruluşundan bu yana kendi başına bir efsanedir. Bugüne kadar HAK-İŞ’in, alın teri kurumadan emekçinin emeğinin verilmesi adına vermiş olduğu mücadeleleri asla unutmadık. Her yerde sendikalaşmak, her işkolunda örgütlenmek önemli. Türkiye’nin büyük gücü HAK-İŞ’i ve bu büyük güçten dolayı Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ı kutluyorum” diye konuştu.

"Emek ve sanatı bir araya getiriyoruz"

Hak-İş Kültür Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı da Komite olarak emek ile sanatı aynı karede buluşturan faaliyetleri hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Dünya genelinde marka olan 10. Uluslararası Kısa Film Yarışmamızla, bu yıl ikincisini düzenlediğimiz fotoğraf yarışmamızla, ebru başta olmak üzere geleneksel sanatlara yönelik çalışmalarımızla emek ve sanatı bir araya getiriyoruz. Hak-İş'in çağrısına kulak verip, emeği sanatsal bir bakış açısıyla bizlere sunan, emeğin fotoğrafını çeken herkese, teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Yarışmamıza 1.500'e yakın fotoğrafla başvuruda bulunulduğunu söyleyen Odabaşı, “Emeğin binbir türlü rengini başvurulan fotoğraflar aracılıyla gördük. Yerin metrelerce altında çalışan maden işçilerinin emeğini de ateşin karşısında demiri işleyen metal işçilerinin emeğini de gördük. Tarlalarda güneşin altında üretim yapan çiftçilerin, toprağı şekillendiren çömlek işçilerinin, inşaatlarda, fabrikalarda çalışan işçilerin alın terine bir kez daha şahit olduk" dedi. 

Odabaşı, yarışmada birinci, ikinci, üçüncü ve özel ödüle değer görülen eserlerin belirlendiğini belirterek, 100’e yakın fotoğrafın da hem sergide hem de yarışma kataloğunda yer aldığını söyledi. 

"Çektiğimiz fotoğraflar kolay kolay ortaya çıkmıyor"

AA Foto Muhabiri Esra Hacioğlu ise foto muhabirliğinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak zor bir iş olduğunu ifade ederek, insanların kaçtığı yere basın mensuplarının koşarak gittiğini söyledi. Foto muhabirliğinin zor olduğu kadar keyifli de bir meslek olduğunu söyleyen Hacioğlu, "İşiniz gereği hayatın her alanına dokunuyorsunuz. Sabah toplumsal bir olayı fotoğraflarken, öğlen bir futbol müsabakasını, akşam ise bir kokteyli fotoğraflıyorsunuz. Emek yoğun bir mesleğimiz var. Çektiğimiz fotoğraflar kolay kolay ortaya çıkmıyor. Bu yarışmanın da teması emek. Emeği olan herkese teşekkür ederim" dedi.

“Ödüller Sahiplerini Buldu”

Yarışmamızda “Emek” fotoğrafıyla birincilik ödülünü Sare Kural, “Ekim” fotoğrafıyla ikincilik ödülünü Serdar Şeker, “Alın Teri” fotoğrafıyla üçüncülük ödülünü Zülfü Gül, “Sabun İşçisi” fotoğrafıyla özel ödülü ise İsa Cıda aldı.

Fotoğraf yarışmamızda birincilik ödülünü kazanan Sare Kural’a ödülünü Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi birlikte takdim ettiler. 

Yarışmanın üçüncülük ödülünü “Alın Teri” fotoğrafıyla Zülfü Gül aldı. Gül’e ödülünü Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız takdim etti. Yıldız, “Yarışmaya katılan tüm yarışmacılarımızı tebrik ediyorum. Genel Başkanımız Mahmut Arslan hem sendikal harekete hem de sanata liderlik ediyor. Sendikal hareketi güçlendirmek adına, emek adına ne kadar iş varsa yapmaya çalışıyoruz” dedi. 

Yarışmamızda HAK-İŞ Özel Ödülü’nü “Sabun İşçisi” fotoğrafıyla İsa Cıda aldı. Cıda’ya ödülünü Genel Başkan Yardımcımız Av. Hüseyin Öz takdim etti. Öz, “Sanatçılarımız da sonuçta bir emekçi. Onların emeğine kıymet vermek, bizim emeğimizi de çok fazla kıymetlendiriyor. Bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından, yarışmada sergilenmeye değer bulunan fotoğraflardan oluşan HAK-İŞ Emek Fotoğrafları sergisi Genel Başkanımız Mahmut Arslan başkanlığında HAK-İŞ teşkilatının katılımı ile açıldı. 


19 Ekim 2021 14:18, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu