HAK-İŞ 10. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

10 Aralık 2021 18:27, Haberler


HAK-İŞ 10. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Sinema ve sanat dünyası HAK-İŞ 10. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında bir araya geldi. 207’si Türkiye’den olmak üzere ulusal ve uluslararası iki ayrı kategoride 11 dalda toplam 22 ödülün verildiği, 114 ülkeden 4 bin 97 filmin başvuru yaptığı yarışmamıza yurt içi ve yurt dışından yüksek katılım dikkat çekti. 

HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiği “Emeğe Saygı” temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 10 Aralık 2021 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi. 

Ödül törenine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılarımız Dr. Osman Yıldız ile Yunus Değirmenci, Genel Sekreterimiz Eda Güner, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, merhum Genel Başkanımız Necati Çelik'in eşi Şermin Çelik, HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ Kültür-Sanat Komite Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ve basın mensupları katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi yapımcı ve yönetmen Mesut Uçakan, Yazar ve Senarist Ahmet Tezcan, sinema ve televizyon dizilerinin başarılı oyuncuları Eser Eyüboğlu, Burak Haktanır, Emel Dede, Burçak Kabadayı, Yüksel Ünal, Mehmet Kefli, yapımcı ve yönetmen Mustafa Uğur’un katılımlarıyla renk kattığı törene ayrıca, ödülünü almak üzere Kırgızistan ve Türkiye’den sinema dünyasına emek kısa film yönetmenleri katıldı.

Törende, ulusal ve uluslararası iki kategoride 11 dalda 22 ödül ve sendikacı gözünden kategorisinde de üç ödül sahiplerini buldu. 

Ödül törenimizin açılışında aziz şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

“Güzel Çalışmalar İçin teşekkür ediyorum"

Ödül töreninde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “HAK-İŞ olarak emeği, sanatla buluşturma maceramızın onuncu yılındayız. Aslında bütün çabamız, gayretimiz emekle mücadelemizi değişik alanlarda da güçlendirmek, bu mücadeleyi değişik alanlara taşımaktır. Buradaki emeği, mücadeleyi, çabayı asla unutamayız. Kültür-Sanat Komitesi Başkanımız ve ekibine bu güzel çalışmalar için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“EMEK EN KIYMETLİ DEĞERİMİZDİR”

Arslan, medeniyetimizde ve değerlerimizde emeğin en kıymetli değer olduğuna vurgu yaparak, “HAK-İŞ olarak, sanat ve emeği buluşturmayı ve sanat üzerinden emeğe bakmayı bu çabamızın bir ürünü olarak görüyor ve bunu başarmaya çalışıyoruz. Bizler 10 yıllık zaman içerisinde başardıklarımızın daha fazlasını başarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“HAK-İŞ OLARAK HAYALLERİMİZ VAR”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kültür ve Sanat Komitemizin 10 yıllık başarılarına değinerek, bu güne kadar yarışmaya 30 binden fazla filmin katıldığını belirtti. Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak emeği ve emekçinin sesini sinemaya aktaran bir film çalışması hayalleri olduğunu ifade ederek, “Acaba emeği ve emekçinin sesini sinemada bir başarı öyküsü nasıl ortaya koyabilir miyiz? Acaba kısa film çekimi dahil film çekimi konusunda üyelerimizi yetiştirip bu alanda mesleki eğitim verebilir miyiz? Daha fazla kültür-sanat deyip, başta tiyatro çalışmaları olmak üzere kültürel alanda üyelerimizi yetiştirebilir miyiz? Bunlar hedeflerimiz bu hedeflere ulaşmak adına samimiyetle çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

“HER BİR FİLM BİZLERİ BAŞKA DÜNYALARA GÖTÜRÜYOR”

Arslan, her bir filmin izleyenleri başka bir dünyaya götüren gizemli bir etkiye sahip olduğunu ifade ederek, “Her bir filmde karşılaştığımız tablo bizi başka bir dünyaya götürüyor. 3-5 dakika da olsa kısa bir filmde verilmesi gereken mesajı en doğru şekilde veren ve bizleri başka yerlere götüren yapımcılarımıza, rol alan oyuncularımıza, bize bunları ulaştıran yönetmenlerimizi ve tüm sinema emekçilerine teşekkür ediyorum. Bu organizasyonumuzda bizlerle birlikte olan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a, sanatçılarımıza, yönetmenlerimize, oyuncularımıza ve tüm katılımcılarımıza HAK-İŞ adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“SİNEMA ÜZERİNDEN TÜM DÜNYAYA ULAŞABİLİRİZ”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, kültürü anlatmakta en etkin mecranın sinema olduğunu vurgulayarak, “Sinema üzerinden tüm dünyaya ulaşmak mümkündür. Bütün kurumlar bunlara sahip çıkarsa kültürümüzü aktarmakta bir o kadar kolay olacaktır. HAK-İŞ konfederasyonumuz 10 yıldır bu işi değerli Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın liderliğinde yapıyor, ben kendisini bir kez daha alkışlamak istiyorum. HAK-İŞ konfederasyonunun kısa film yarışmaları üzerinden böyle bir yolculuğa çıkması takdire şayan bir durumdur. Sağ olsunlar, var olsunlar, Allah razı olsun, yolunuz açık olsun” dedi.

Demircan konuşmasında Türk sinema sektörünün son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve şu anda 152 ülkede Türk dizilerinin gösterimde olduğunu söyledi. Demircan, “Türkiye sinema sektöründe çok iyi yerlere geldi. Şu anda 152 ülkeye dizi satıyoruz. Dünyada 1 numara olacağız. Bu başarının temelinde iki etken var. Birincisi hikayelerimiz. Bizim hikayelerimiz izleyenlere ilginç geliyor. Peki bizim hikayelerimizi kıymetli yapan şey nedir? Bu da bizim kültürümüzün değerleridir. Bunlarında birincisi tevazu, ikincisi paylaşmaktır. İkinci husus ise, bizim yönetmenlerimiz, yapımcılarımız ve sahadaki oyuncularımızın kabiliyeti ve özverisidir. Onları da buradan bir kez daha alkışlıyoruz” şeklinde konuştu.

“SANATÇILAR OLARAK HAK-İŞ’İN ARKASINDAYIZ”

Yönetmen ve Yapımcı Mesut Uçakan yaptığı konuşmada, HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 10 yıldır yürüttüğü başarılı çalışmaların kültür ve sanat sektörüne canlılık kattığını belirterek, “10 yıl az bir zaman değil ama bu süreyi günümüzde göz kapayıp açana kadar geçen bir süreç olarak yaşıyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonumuzun 10 yıllık istikrarlı yürüyüşü muhteşem bir olay. Sağ olsunlar biz sanatçıları da programlarına davet edip onura ediyorlar. HAK-İŞ’in böylesine güzel bir sanatsal faaliyette bulunması muhteşem bir şey. Tüm sanatçılarımız adına teşekkür ediyorum. Bu yürüyüşte HAK-İŞ Konfederasyonumuzun her zaman arkasındayız” şeklinde konuştu.

Çoğu eserleri hâsılat rekorları kıran, büyük yankılar uyandıran, birçok festivalde onlarca ödüle layık görülen ve halkın verdiği yüzü aşkın özel ödül ve plaketi alan Mesut Uçakan’a, Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin Mesnevi adlı eserindeki hikayeleri çocuklar için dört kitapta toplayan, pek çok sinema ve dizi filmin senaryolarını yazan, ülkemizin çok değerli kalemlerinden Ahmet Tezcan’a, birçok tiyatro oyunu, müzikal, sinema filmi ve dizilerde farklı karakterlere hayat veren; hayatında, müziğin yeri de hatırı sayılır bir yere sahip olan, yaklaşık on farklı enstrüman çalabilen oyuncu, sesiyle de gönüllere dokunan Gönül Dağı Dizisi’nde Selami karakterine hayat veren ekranlarımızın sevilen yüzü Eser Eyüboğlu’na, onlarca dizi yapan aynı zamanda Süveyda, Güller ve son filmi Sihame ile tanıdığımız Mehmet Kefli’ye, çeşitli dizi ve sinema filmlerinin yanı sıra aktif olarak tiyatro oyunculuğu da yapan Burçak Kabadayı’ya, Sevda Kuşun Kanadında, Kuzgun, Çukur ve Kuruluş Osman’da severek izlediğimiz oyuncu Emel Dede’ye, Recep İvedik 3, Kırıntılar, Nezih Bir Film İsimli Sinema Filmlerinde Oynayan, Sevda Kuşun Kanadında, Kimse Bilmez, Kutul Amare Dizilerinde farklı karakterleri canlandıran çok sayıda tiyatro oyunu ve kısa film de rol almış, Payitaht Abdülhamid ve Gönül Dağı dizisinde severek izlediğimiz başarılı oyuncu Burak Haktanır’a, Muhteşem Yüzyıl dizisinde “Şeker Ağa” karakteriyle tanınan pek çok sinema ve dizide rol alan, senaryo çalışmaları da olan oyuncu Yüksel Ünal’a, çocuk, eğitim, kültür ve turizm gibi pek çok alanda belgesel ve canlı yayında imzası bulunan Yapımcı ve Yönetmen Mustafa Uğur’a “Emeğe Saygı” plaketleri Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından takdim edildi.

HAK-İŞ Kültür-Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı, sanatın yaşamın bir parçası olduğunu, sanatçıların dünyada olup bitenlere karşı kayıtsız kalmadığını ve sanatın etkili gücünü kullanarak toplumun geniş kesimlerinin dikkatini çekmeyi başardığını bir kez daha gördüklerini belirtti. 

Odabaşı, “HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi olarak, bize emanet edilen her filmi büyük bir titizlikle inceledik. Her bir filmin içindeki emeği gördük. Bu yıl yarışmamıza Polonya’dan Bangladeş’e, Amerika’dan Suudi Arabistan’a, İngiltere’den Panama’ya, Almanya’dan Küba’ya, İspanya’dan Kazakistan’a, Portekiz’den Malavi, Burundi ve Senegal’e kadar 114 ülkeden 4.097 filmle katılım oldu” diye konuştu.

Odabaşı, Almanya, Kırgızistan, İspanya, Bangladeş, Fransa, Malezya, İrlanda, Uganda, Polonya ve Fas ile Türkiye’nin dört bir yanından sinema dünyasına emek veren değerli yapımcı, yönetmen ve oyuncuların ödüllerini almak üzere törende davet edildiğini ve birçoğunun bu özel günde kendilerini yalnız bırakmadıklarını ifade etti. Odabaşı, “Kadrajını “emeğe” çeviren, sinemanın değerli emekçilerine, HAK-İŞ’in çağrısına kulak verip, amatör bir ruhla kamerayı sırtlanan teşkilat mensuplarımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz. Çok çalıştık, çok yorulduk ama bizim için önemli olan elde ettiğimiz sonuçtu. Biz beyaz perdede emeğin temsilini görmek istiyorduk. Ve çok şükür ki bugün bunu başarmış olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ‘Emeğe Saygı’ temalı HAK-İŞ 10. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında ödüle layık görülen eser sahipleri ödülleriyle buluştu. 114 ülkeden 4.097 filmin başvuru yaptığı yarışmada ulusal ve uluslararası alanda 11 kategoride ve ayrıca Sendikacı Gözünden kategorisinde ödüller verildi.

Türkiye’den Birinci En İyi Film Ödülü “1 Liralık Emek” filmi ile Muhammed Bozbey’e, İkinci En İyi Film Ödülü “Bulak” Filmi ile Evrim İnci’ye , Üçüncü En İyi Film Ödülü “Başka Vatanımız Yok” Filmi ile Bayram Küçük’e, Dördüncü En İyi Film Ödülü “Derviş” Filmi ile Ferdi Şah’a ödülü Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından takdim edilirken, Beşinci En İyi Film Ödülü “Çatlak” Filmi ile Mahmut Taş’a, Altıncı En İyi Film Ödülü “Deniz Kızını Aramak” Filmi ile Sıla Türkü Koyun’a HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız, Yedinci En İyi Film Ödülü “Çare” Filmi ile Tuğçe Sarı ve Sekizinci En İyi Film Ödülü “Taze Süt” Filmi ile Ömer Faruk Güler’e ödülü Genel Başkan Yardımcımız Yunus Değirmenci, Dokuzuncu En İyi Film Ödülü “Kozan” Filmi ile İlayda İşeri’ye ödülü Genel Sekreterimiz Eda Güner, Onuncu En İyi Film Ödülü “Kayıp Cevher Abdurrahim” Filmi ile Pınar Yıldırım Karaman’a ödülü Öz Sağlık-İş Sendikamız Devlet Sert, Necati Çelik Özel Ödülü “Beşik” filmi ile Yavuz Altınışık’a Merhum Necati Çelik’in eşi Sermin Çelik, Sendikacı Gözünden Dalında ise “Kara Elmas” Filmi ile Nihat Ayaz’a ödülünü Öz Toprak-İş Sendikamız Genel Başkanı Metin Özben, “Umudun Peşinde” Filmi ile Recep Dere’ye ödülü Öz Maden İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü ödüllerini takdim edildi.

Uluslararası Alanda Birinci En İyi Film Ödülü ise “Dream (Rüya) Film ile Kırgızistan’dan Chingiz Samudin’e takdim edildi. Yarışmada Uluslararası Birinci En İyi Film Ödülü’ne “Dream” Filmi ile Kırgizistandan Chingiz Samudin, İkinci En İyi Film Ödülü’ne Gambia ve Polonya’dan “Stolen Fish”  Film ile Gosia Jusczak, Üçüncü En İyi Film Ödülü’ne İspanya’dan “Emilia” Filmi ile Cristina Guillen, Dördüncü En İyi Film Ödülü’ne “The Promise” Filmi ile İspanya’dan Daniel Aser, Beşinci En İyi Film Ödülü’ne, “The Run” Filmi ile Bangladesh’ten Supin Barman, Altıncı En İyi Film Ödülü’ne, “Journey” Filmi ile Malezya’dan İroet Marteni, Yedinci En İyi Film Ödülüne “To The Max” Filmiyle Fransa’dan Vladimir Augue, Perle Tharinger, Sekizinci En İyi Film Ödülü’ne “Salima” Filmi ile Fas’tan Mo Dabani, Dokuzuncu En İyi Film Ödülü’ne, “Just A Day” Filmi ile Uganda’dan Sarah Samiyonga, Onuncu En İyi Film Ödülü’ne “Photon Wranglar” Filmi ile İrlanda’dan Christopher O’sullivan, Necati Çelik Jüri Özel Ödülü’ne Almanya'dan “The Nestling” Filmi ile Christiane Hitzemann layık görüldü.

Program sonunda tüm yönetmen, oyuncu ve yarışmaya katılan yarışmacılar ile toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.10 Aralık 2021 18:27, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu