ARSLAN: “KAMU İŞÇİLERİNE EK ZAM TALEBİMİZİN OLUMLU SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ”.

26 Ocak 2022 12:57, Basın


ARSLAN: “KAMU İŞÇİLERİNE EK ZAM TALEBİMİZİN OLUMLU SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ”. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, “HAK-İŞ olarak, memurlara uygulandığı gibi kamu işçileri içinde 6 aylık enflasyona ilaveten TİS’teki yüzde 5 zam ile ilave zamların uygulanması talebimizi memur zamları açıklamasının ertesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin ile yaptığımız görüşmede dile getirdik. HAK-İŞ olarak, öncülük ettiğimiz bu talebimize ilişkin Bakanımız ve Hükümetimizin olumlu yaklaşımından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ ile birlikte 2021-2022 yıllarını kapsayan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolümüz 11.08.2021 tarihinde imzalanmıştır. 2022 yılı birinci altı ayı ve ikinci altı ayı için belirtilen zam oranları enflasyon rakamlarına endekslenmiş ve bu çerçevede işçilerimizin hak kaybı yaşamasının önüne geçilmiştir.

Bununla birlikte 03.01.2022 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2022 yılı için memurlara uygulanan TİS protokolünde düzenleme yapılacağı ve enflasyona ilaveten TİS’teki zam oranı ile birlikte bir zam yapılacağı açıklanmıştır. 

HAK-İŞ olarak, memurlara uygulanan enflasyon üzerinde bir zammın, enflasyon + %5 zammı içererek 1 Ocak'tan itibaren kamu işçilerine de uygulanması talebimizi ilk olarak memur zamları açıklamasının ertesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin ile yaptığımız görüşmede dile getirdik. Sayın Bakan, talebimizde haklı olduğumuzu ve bu konunun gündeme alınıp uygulanacağını ifade etmiştir. Sayın Bakanımıza olumlu yaklaşımı için teşekkür ediyoruz.

Bu görüşmenin ardından kamu çerçeve anlaşma protokolü çalışmalarını birlikte yürüttüğümüz Türk-İş ile talebin ortaklaştırılması noktasında görüşmeler yapılmıştır. 

HAK-İŞ Yönetim Kurulu olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ziyaretimizde Sayın Bakanımızla olmak üzere yaptığımız görüşmede ve sonrasında bu konu dile getirilmiş bulunmaktayız.

Bu çerçevede Bakanımız tarafından olumlu karşılanan kamu işçilerine ek zam yapılması talebimizin Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından olumlu bir müjde ile sonuçlanacağına inanıyoruz”. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


HABERE AİT GÖRSELLER :

26 Ocak 2022 12:57, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu