“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

22 Nisan 2022 12:08, Basın


“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

 

HAK-İŞ Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını millet olarak büyük bir gururla kutluyoruz. Tüm milletimizin ve yarınlarımız olan ülkemizin ve bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutluyor, birinci Meclis’in kuruluşuna destek veren, Gazi Meclis’te görev alan kurucuları ve başta ilk Başkan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurucu Meclis üyelerini minnet ve şükranlarımızla anıyoruz” denildi.

 

HAK-İŞ Yönetim Kurulu tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

23 Nisan 1920, millet iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve halkın egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını millet olarak büyük bir gururla kutluyoruz.

Milletimizin bir arada ve bütünlük içinde verdiği var olma mücadelesi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 102 yıl önce simgeleşerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile taçlanmıştır. Kurtuluş savaşını yöneten ve milli mücadeleyi kazanan, her ırktan, her dilden ve her inançtan toplumun bütün kesimleri, TÜRKİYE adı altında birleşerek büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. 102 yıl önce açılan ve ulemadan, mutasavvıflardan, askerlerden, bürokratlardan, iş adamlarından ve değişik sanat, tarih, edebiyat ve bilim adamlarından oluşan ilk Meclisin ön önemli özelliği “vatanperverlik” ortak paydasına dayalı, birlik ve beraberlik ruhuydu. Gazi Meclis, bu ruhla Milli Mücadeleyi yürütmüş ve başarıyla sonuçlandırmıştır. Bir taraftan milli mücadele yürütülürken diğer yandan yeni Cumhuriyetin kurumları ihdas edilmiş, olağanüstü koşullarda sosyal ve ekonomik kalkınma gibi hedeflere doğru emin adımlarla yürünmüştür.

Ülkemizin daha da güçlenerek geleceğe emin adımlarla yürümesi için bugün de o günkü ruha, birikim, ufuk ve gayeye ihtiyaç vardır. Ekonomi ve çalışma hayatı başta olmak üzere milletimizin talep ve beklentileri dikkate alınarak politikalar hayata geçirilmelidir. Enflasyondan, işsizliğe ve kayıtdışı çalışmaya kadar toplumun tamamını ilgilendiren sorunlara yönelik çözüm politikaları üretilmelidir.

             HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemize, insanımıza ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Umutlarımızı kaybetmeden, geleceğe ait beklentilerimizden ve hedeflerimizden vazgeçmeden, kendimize güvenerek yaşadığımız bütün sorunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Ülkemizin birliği, bekası, bağımsızlığı ve geleceği için bölgesinde etkin, güçlü, oyun kurucu ve söz sahibi bir Türkiye olma yolundaki mücadelesini destekliyoruz.

23 Nisan’ın ‘Çocuk Bayramı’ olarak kutlanması, ulusal egemenlik bilincinin çocuklarımıza küçük yaşta kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımızı ulusal egemenlik, demokrasi ve bağımsızlık bilincine sahip çıkacak şekilde yetiştirmek en temel vatandaşlık görevimizdir.

Tüm milletimizin ve yarınlarımız olan ülkemizin ve bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutlar, birinci Meclis’in kuruluşuna destek veren, Gazi Meclis’te görev alan kurucuları ve başta ilk Başkan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurucu Meclis üyelerini minnet ve şükranlarımızla anıyor, rabbimizden rahmet diliyoruz "

HABERE AİT GÖRSELLER :

22 Nisan 2022 12:08, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu