DÜNYA İNSANİ YARDIM GÜNÜ KUTLU OLSUN

19 Ağustos 2022 08:52, Basın


DÜNYA İNSANİ YARDIM GÜNÜ KUTLU OLSUN

 HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, dünyanın dört bir yanında mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahibi insanların ıstırabını bir nebze olsun hafifletmek için seferber olan tüm insani yardım çalışanlarının ve gönüllülerinin 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü kutlu olsun. 

Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, insani yardım alanında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındaki yerini korumaya devam etmektedir. İngiltere merkezli "Development Initiatives" kuruluşu tarafından hazırlanan Küresel İnsani Yardım 2022 Raporu'na göre, Türkiye, 5 milyar 587 milyon dolarla gayrisafi milli hasılasına oranla en çok insani yardım sağlayan ülke oldu. Ülkemiz insani yardım noktasında yıllardır süregelen zirvedeki yerini korudu.

HAK-İŞ Konfederasyonu kurulduğu günden bu yana hem insani, hem vicdani, hem de sivil toplum kuruluşu olmanın gereği olarak mazlum, mağdur ve ezilenlerin yanında olmaya, onların hakkını korumaya devam etmektedir. HAK-İŞ, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma ihtiyaç duyan herkesin yanında olma, sıkıntılarını giderme, yaralarını sarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket eder. HAK-İŞ, bugüne kadar birçok ülkede yaptığı bağışlarını artırmayı, ihtiyaç sahiplerinin bulunduğu ülkelerde bu bağışların yaygınlaştırılmasını amaçlar. Ulusal ve uluslararası alanda önemli bir etki alanına sahip olan Konfederasyonumuz HAK-İŞ, yalnızca Türkiye’de değil dünyada da çok sayıda konfederasyon ve sendikalarla ikili işbirliği ve dayanışma içinde bulunmaktadır. 

 HAK-İŞ Konfederasyonu olarak,  Genel kurullarımızda aldığımız karar ile  “Ülkemizde, bölgemizde ve küremizde bütün mazlumların HAK-İŞ’ten alacaklı olduğunu söylüyoruz. Başka bir ifadeyle, ülkemizin, bölgemizin ve yeryüzünün bütün mazlumlarına HAK-İŞ’in borcu var. Bu borcu ödemek temel görevimizdir ve bunu ödeyebilmek için mücadele veriyoruz. Bu anlayışla, dünyanın neresinde olursa olsun derisinin rengi, konuştuğu dil, yaşadığı coğrafya, inancı, aidiyeti ne olursa olsun insan olma paydasında, insanlığın sorunlarına çözüm bulma noktasında HAK-İŞ, bütün sorumlulukları her zaman üstlenmiştir.

Bugün Suriye’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Gazze’de velhasıl yeryüzünün bütün mazlum coğrafyalarında insanlık ile birlikte insanlığın vicdanı da ölüyor. 

Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımız, üyelerimiz ve tüm teşkilatımız tarafından toplanan yardımlarla, ihtiyaç sahibi Yemen halkına çeşitli yardımları ulaştırmış olmanın, Yemen halkının yüzünü bir parça da olsa güldürmenin verdiği mutluluğunu yüreğimizde hissederek yaşıyoruz.

İsrail’in gerçekleştirdiği son saldırıların ardından zarar gören ve mağdur olan ailelere destek olmak amacıyla konfederasyonumuz tarafından Gazze’ye gıda yardımında bulunuldu. İkili işbirliği içerisinde olduğumuz Gazze-Filistin İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GPGFTU) aracılığıyla ailelere gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Suriye iç savaşında ailelerini kaybeden çocukların temel eğitim hakkından mahrum kalmaması için Türkiye’den gelen yardımlarla yapılan okulları ziyaret ederek, yetim çocuklarla bir araya geldik. Zor şartlarda eğitimlerini sürdürmeye çalışan yetim öğrencilere, kırtasiye malzemeleri, oyuncak ve hediyeler dağıttık, çocukları sevindirdik.

 İdlib’de Hizmet-İş Sendikamız ile Siraç Derneği’nin katkılarıyla, kamplarda yaşam mücadelesi veren insanlara ulaştırılmak üzere hazırlanan gıda kolisi dağıtımına katıldık.

AB KİK heyeti üyeleri ile birlikte kardeş ülke Azerbaycan’a, 2 Kasım 2020 tarihinde Ermenistan'ın füze ve toplarla saldırdığı Berde kentine gönderilmek üzere hazırlanan insani yardım TIR’ına katkı da bulunduk. Ayrıca HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Karabağ şehitlerinin ailelerine destek için yapılan bağış yardımını ile sembolikte olsa Karabağ şehitlerimizin ailelerine destek verdik.

Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Ukraynalılara yardım elimizi uzattık. HAK-İŞ Konfederasyonu ve üye sendikalarımız tarafından mültecilere ve işsiz kalan Ukraynalı işçi ve ailelerine ulaştırılmak üzere ITUC ve EPSU ile yurdunu terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecilere kapılarını açan Moldova’daki Moldova Ulusal Sendikalar Konfederasyonu’na (CNSM) yardımda bulunduk.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Dünya İnsani Yardım Günü'nde dünyanın dört bir yanında Mazlumlara, Muhtaç, Yetim ve ihtiyaç sahiplerinin mutluluğuna umut olmak için canla başla çalışan tüm insani yardım çalışanlarını ve gönüllülerini minnetle anıyor ve bu uğurda hayatını kaybedenleri de dua ve rahmetle yad ediyoruz.


HABERE AİT GÖRSELLER :

19 Ağustos 2022 08:52, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu