ARSLAN: “YENİ ASGARİ ÜCRETİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUZ”

20 Haziran 2023 16:01, Basın


ARSLAN: “YENİ ASGARİ ÜCRETİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUZ”


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emekçilerin enflasyona ezdirilmeyeceği anlayışının ve Türkiye Yüzyılı vizyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni asgari ücret rakamlarının, çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zammı önemli buluyor, asgari ücretlinin satın alma gücünün korunmasına yönelik ekonomi politikalarının da hızla hayata geçirileceğine inanıyoruz” dedi.  

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“2023 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak asgari ücret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Işıkhan tarafından açıklandı. Buna göre asgari ücret yüzde 34’lük artışla, brüt 13 bin 414 lira, net 11 bin 402 lira olarak belirlendi. 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emekçilerin enflasyona ezdirilmeyeceği anlayışının ve Türkiye Yüzyılı vizyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni asgari ücret rakamlarının, çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. 

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, çalışma hayatına ilişkin sorunların çözümü ve eksikliklerin giderilmesi için bütüncül bir yaklaşımla etkin politikalar ve araçlar hayata geçirilerek emekçilerin yüzyılının da gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu kapsamda emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zammı önemli buluyoruz. Asgari ücretlinin satın alma gücünün korunmasına yönelik ekonomi politikalarının da hızla hayata geçirileceğine inanıyoruz. 

HAK-İŞ olarak,  tüm ücret geliri elde eden kişiler için asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf tutulmasına ilişkin düzenlemenin devam etmesini son derece önemli buluyoruz. Bununla birlikte, asgari ücret ile vergi oranları arasındaki makasın giderek daraldığına da dikkat çekiyor ve bu kapsamda ücretler üzerindeki vergi oranlarının düzenlemesine duyulan ihtiyacı bir kez daha belirtmek istiyoruz. 

Asgari ücret için işverenlere verilen devlet desteğinin yılın ikinci yarısı için 500 TL'ye çıkarılmasını da önemli buluyoruz.  

HAK-İŞ olarak, işçilerin tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çoğulcu, katılımcı ve kapsayıcı olmaktan çok uzak, çağın gerisinde kalmış yapısının değiştirilmesi, katılımcı bir anlayışla yeniden belirlenmesi talebimizi bir kez daha yineliyoruz. 

Açıklanan asgari ücretin tüm emekçilere, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

20 Haziran 2023 16:01, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu