HAK-İŞ VE KKTC KAMU-SEN ÜYESİ KADINLAR EĞİTİM PROGRAMINDA ILGAZ’DA BULUŞTU

19 Eylül 2023 13:39, Haberler


HAK-İŞ VE KKTC KAMU-SEN ÜYESİ KADINLAR EĞİTİM PROGRAMINDA ILGAZ’DA BULUŞTU

HAK-İŞ Kadın Komitemiz ile KKTC Kamu-Sen Kadın ve Çocuk Hakları Komitemiz Kastamonu Ilgaz’da eğitim programında bir araya geldi.  

Eğitim Programına, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Devlet Sert ve Halil Çukutli, Ak Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, HAK-İŞ Kastamonu İl Başkanımız Mustafa Çağlı, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcımız ve Kadın Komite Başkanımız Fatma Zengin, KKTC Kamu-Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreteri, Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Seher Güneş ve beraberindeki heyet üyeleri, Davranış Bilimleri ve İletişim Uzmanı Ceren Doğan, Doç. Dr. Oğuz Göksu, Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş, Dr. Öğr. Üye. Kürşat Tutar, Hukuk Müşavirlerimiz Hamdi Abdullah Koçoğlu ve Hacer Türk Albayrak, Sendikalarımızın Genel Merkez Yöneticileri ve üyelerimiz katıldı. 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, KKTC Kamu-Sen Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi heyetini Türkiye'de bir eğitim programında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Arslan, bu eğitim programlarının karşılıklı devam etmesinin önemine değinerek, eğitim programlarının çalışanların sorunlarının çözümü, deneyim paylaşımı konusunda yararlı olmasını dileğinde bulundu.

“Kadın ve Emek Bizim Birinci Önceliğimiz”

 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in kadın üye sayısının 200 binin üzerinde olduğunu belirterek, Türkiye sendikal hareketinde sayısal anlamda en fazla kadın üyeye sahip konfederasyonun HAK-İŞ olduğunu, bu bağlamda en büyük sorumluluğun da HAK-İŞ’e düştüğünü ifade etti. Arslan, “Kadın ve emek bizim birinci önceliğimiz. Arslan, kadınların sendikal mücadelede daha etkin yer almalarını sağlamak için gerçekleştirilen eğitim çalışmaları ve etkinliklere değinerek, böylelikle kadınların yaşadıkları zorlukların asgariye indirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Arslan, “Üyelerimizin iş yaşamı ve aile yaşamı arasındaki dengesini kurmak bizim görevimiz” dedi.

 

“Geleceği Birlikte İnşa Edeceğiz”

 

Geleceği birlikte inşa etmek için kadınların çalışma hayatında ve sendikal alanda daha çok yer almaları gerektiğine değinen Arslan, “Kadın çalışanların sendikal mücadeleye de daha fazla ilgi göstermelerini istiyoruz. Erkeklerin izin verdiği kadar değil. Erkeklerin bütün engellemelerine rağmen iş yerlerinde kadınların daha çok sendikal mücadeleye girmesini istiyoruz. Bütün kapılar, bütün alanlar sizin için açıktır. HAK-İŞ olarak bunun böyle olması için de birçok çalışma gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

“HAK-İŞ Öncülük Yapmaktadır”

 

HAK-İŞ’in kadın çalışanların iş hayatında uyumu yakalaması ve eşit şartlarda varlıklarını sürdürebilmesi için sürekli mücadele verdiğini belirten Arslan, “Bugünden yarına her şey değişmiyor. Ama şunu biliyoruz. Son on yıl içerisinde HAK-İŞ'in kadın konusundaki hakikaten ayrıcalıklı ve farkındalık oluşturan çalışmaları, bizi Türkiye'de bir numaraya taşıdı. Eğer çalışma hayatıyla ilgili bir sorun ve bu soruna yönelik çözüm arayışı varsa HAK-İŞ'e danışıyorlar. Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde kadın ve aile konusundaki bütün etkinliklerde bütün çalışmalarda mutlaka HAK-İŞ vardır ve orada öncülük yapmaktadır” dedi.

 

“Uluslararası Sendikal Alanda Türkiye’yi HAK-İŞ’li Kadınlar Temsil Ediyor”

 

Uluslararası sendikal alanda Türkiye’yi HAK-İŞ’li kadınların temsil ettiğini vurgulayan Arslan, “Bu nasıl sağlandı? Bu sendikal mücadeleye kadınların daha fazla dahil edilmesiyle başladı. Uluslararası alanda ITUC ve ETUC bazı sendikalarımızın bağlı olduğu federasyonlar, Asya Pasifik Örgütü ve daha pek çok uluslararası alanda Türkiye'yi temsil eden kadınlar sadece HAK-İŞ'li kadınlardır. Uluslararası temsil çok kolay değil önce dil bileceksiniz. Sonra HAK-İŞ’in çalışmalarından haberdar olacaksınız. Sonra uluslararası düzeyde kadınla ilgili olup bitenleri bileceksiniz. Ardından orada uluslararası düzeyde liderlik yapacaksınız. Bu liderler aramızda da onları gerçekten tebrik ediyorum” dedi.

 

“Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik”

 

HAK-İŞ’in ‘Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik’ anlayışı ile çalışmalarını çerçevelendirdiğini belirten Arslan, HAK-İŞ’in alışılmış kalıpların ve önyargıların aksine değerlerimiz ve kültürümüzü de içinde barındıran bir anlayışı yol haritası edindiğini ifade etti.

 

Arslan, eğitim programının KKTC Kamu-Sen Sendikamız ile ortaklaşa gerçekleştirildiğini ve toplantıda KKTC’den gelen sendikacı kadınların da bulunduğunu belirterek, katılımcılara KKTC-Türkiye, HAK-İŞ – KKTC Kamu-Sen ilişkilerine ilişkin bilgiler verdi. Arslan, KKTC'nin Türkiye için büyük ve tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin güvenliğinin ve Mavi Vatan'ın öneminin KKTC'den geçtiğini söyledi. Ada'da Türkiye'nin varlığının tartışmaya açanların emperyalizmin sözcülüğünü yaptığını ifade eden Arslan, Türkiye'nin bugün olduğu gibi yarın da Ada'da olacağını, HAK-İŞ'in de her zaman haklı davasında Kıbrıs halkının ve KKTC Kamu-Sen Sendikamızın yanında olacağını ifade etti.

 

KKTC Kamu-Sen Kıbrıs’ın En Güçlü ve Etkin Sendikası

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en güçlü ve en etkin sendikası KKTC Kamu-Sen sendikamızın Konfederasyonumuzun en eski üyelerinden biri olduğunu ifade eden Arslan, “Otuz yıla yakındır KKTC Kamu-Sen, HAK-İŞ’in üyesi ve biz bu sendikayla çok önemli tarihi başarılara imza attık O sendikanın mensuplarıyla ortak pek çok projeleri gerçekleştirdik. Bugün KKTC Kamu-Sen başkanı, değerli dostum, kardeşim Metin Atan ve ekibiyle beraber gerçekten son yıllarda emsali görülmemiş bir ortak anlayışı, ortak birlikteliği ortak çalışmayı başardık. Bunu daha da geliştireceğiz. İnşallah daha da güçlü bir Kamu-Sen’i Kıbrıs'ta inşa etmek için birlikte mücadele edeceğiz. Birlikteliğimizi, dayanışmamızı, kardeşliğimizi daha da güçlendireceğiz ” dedi.

 

Genel Başkan Yardımcımız Halil Çukutli, eğitim programının HAK-İŞ ve KKTC KAMU-SEN sendikamız açısından önemine değinerek, eğitimlerin sosyal hayatta karşılık bulacağına inandığını belirtti.

 

Kadınların çalışma hayatında hak ettikleri değeri göremediğini belirten Çukutli, bu anlayışın kabul edilemez olduğunu, kadınların çalışma hayatının tüm kademelerinde aktif rol alması gerektiğini söyledi.

 

Eğitim Programında, AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, HAK-İŞ Kastamonu İl Başkanımız Mustafa Çağlı, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcımız ve Kadın Komite Başkanımız Fatma Zengin, KKTC Kamu-Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreteri, Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Seher Güneş de bir selamla konuşması gerçekleştirdi.


Eğitim programında, KKTC Kamu-Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sekreteri, Kadın Komitesi Başkanı Seher Güneş Kıbrıs Mevzuatına Göre Çalışma Hayatındaki Kadının Rolü ve Yeri, Davranış Bilimleri ve İletişim Uzmanı Ceren Doğan Çalışma Hayatında Stresle Mücadele ve Stresi Yönetme Yöntemleri, Hizmet-İş Sendikamızın Hukuk Müşaviri Av. Hacer Türk Albayrak Çalışma Yaşamında Kadın Hakları ve Hukuksal Referanslar, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcımız ve Kadın Komitesi Başkanımız Fatma Zengin Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik Bakış Açışıyla HAK-İŞ Kadın Çalışmaları, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Göksu Medya ve Sendikal İletişim, Yeni Medyada Dezenformasyonla Mücadele, HAK-İŞ Hukuk Müşaviri Av. Hamdi Abdullah Koçoğlu Çalışma Hayatında Şiddetin Önlenmesi, İş Barışının Sağlanması ve HAK-İŞ’in Uyarlama Çalışmaları konularında sunum gerçekleştirdi. Programın sonunda Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş ve Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Tutar'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen eğitim programıyla ilgili söyleşi ve değerlendirmeler yapıldı.

Eğitim programına katılan katılımcılara katkı ve katılımlarından dolayı katılım sertifikası taktim edildi. Program toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.19 Eylül 2023 13:39, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu