ARNAVUTLUK SENDİKAL HEYETİNDEN HAK-İŞ’E ZİYARET

10 Temmuz 2024 14:18, Haberler


ARNAVUTLUK SENDİKAL HEYETİNDEN HAK-İŞ’E ZİYARET


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 10 Temmuz 2024 tarihinde Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (BSPSH) ve Arnavutluk Bağımsız Madenciler Sendikası Başkanı Gezim Kalaja ve beraberindeki heyeti ile HAK-İŞ Genel Merkezimizde bir araya geldi.

Ziyarete Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Sekreterimiz Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcımız Hamdi Abdullah Koçoğlu, Öz Maden-İş Sendikamız Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü, BSPSH ve SPMSH Genel Başkanı Gezim Kalaja, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları ve genel merkez çalışanlarımız katıldı.

“Gezim Kalaja Türkiye Sevdalısı Bir Şahsiyettir”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Arnavutluk ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önemine değinerek, sendikaların ilişkilerin geliştirilmesi konusunda birer köprü olduğunu söyledi. Arslan,  "Bütün uluslararası ilişkilerde, çalışmalarımızda, bizim olmadığımız her yerde, Gezim Kalaja ve BSPSH, HAK-İŞ’i ve Türkiye’yi savunmaya devam etmiştir. Dünyanın neresine giderlerse gitsinler biz olalım veya olmayalım Türkiye ile ilgili bir konu varsa, açık ve net olarak Türkiye’nin yanında yer alan ve Türkiye’nin tezlerini savunan başka bir lider tanımıyorum. Türkiye sevdası ve sevgisi konusunda Gezim Kalaja çok önemli bir şahsiyet. Ziyaretlerinden dolayı kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“Maden Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz”

Madenciliğin, ülkelerin kalkınmasında önemli rol oynayan sektörlerden birisi olduğunu vurgulayan Arslan, maden ürünleri, sanayi, enerji, tarım ve inşaat sektörlerinin, temel girdilerini madenciliğin oluşturduğunu söyledi. Dünyada ve ülkemizde meydana gelen maden kazalarında hayatlarını kaybeden madencileri rahmetle anan Arslan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda madencilik sektörünün çok ciddi adımlar atması gerektiğini vurguladı.

“İlişkilerimizi En Üst Düzeyde Devam Ettireceğiz”

HAK-İŞ Konfederasyonu ve BSPSH arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yapan Arslan, “Bizim bir ayağımız Arnavutluk’ta ve Tiran’da. İlişkilerimiz o kadar ileri ki bizler sanki Arnavutluk’a değil de Ankara’dan İstanbul’a gidiyor gibi hissediyoruz. İki ülke arasındaki ilişkinin gelişmesinde iki konfederasyonun önemli çabaları var. Bu birlikteliğimizi bundan sonrada en üst düzeyde devam ettireceğiz” dedi. 

“Genel Başkanımız Arslan’a Teşekkür Ediyorum”

BSPSH Genel Başkanı Gezim Kalaja, HAK-İŞ ile BSPSH arasında var olan uzun ve güçlü ilişkilerin önümüzdeki dönemlerde de giderek artacağına vurgu yaptı. Kalaja, “Bizi ağırlayan HAK-İŞ Konfederasyonumuza ve Öz Maden-İş Sendikamıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bizim aramızda gerçekten çok kuvvetli bir bağ var. Ortak sorunlarımızı konuşarak, çözmek için çaba sarf ediyoruz. Küresel krizlerin büyümesinde ve küçülmesinde birlikte hareket edersek o kadar iyi olacaktır” şeklinde konuştu.

“Maden Kazalarını En Aza İndirmeliyiz”

Türkiye’de meydana gelen maden kazalarında hayatlarını kaybedenleri rahmetle andıklarını ifade eden Kalaja “Hem Soma’daki hem de diğer maden ocaklarında hayatlarını kaybeden madencilerimizi rahmetle anıyor, başsağlığı dilemek istiyorum. Madenlerde kazalarla karşılaşılabilir, kazaları en aza indirmek gerekiyor, biz sendikalar olarak bunun için varız. Alınan önlemleri kontrol etmekte yine bizlere düşüyor” dedi.

“Heyetimizi, Türkiye’de Misafir Etmekten Büyük Onur Duyuyoruz”

Öz Maden-İş Sendikamız Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü “BSPSH Genel Başkanı Gezim Kalaja ve heyetini Türkiye’de misafir etmekten büyük onur duyuyoruz. Daha önceden yapmış olduğumuz ikili anlaşmalarımızı daha ileriye taşımak istiyoruz. Konuk heyetimizle Türkiye’de bulundukları süre içerisinde HAK-İŞ Konfederasyonumuzu, Öz Maden-İş Sendikamızı, yetkili olduğumuz bir kömür madenini ve Soma Maden Şehitliğimizi ziyaret gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Ziyaret, hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

HABERE AİT GÖRSELLER :

10 Temmuz 2024 14:18, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu