GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, KARAMAN'DA

11 Aralık 2013 14:00, Haberler


GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, KARAMAN'DA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

 

Genel Başkan Arslan, Karaman'da bir dizi temasta bulundu ve "Kariyer Günleri"ne katılarak Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.

 

Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 11 Aralık 2013 tarihinde Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ve Karaman Valisi Murat Koca’yı makamlarında ziyaret etti.

 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Karaman'da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Karaman İŞKUR İl Müdürlüğü ve Genç Girişimciler Öğrenci Topluluğu işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe katıldı. Toplantıya, Karaman Valisi Murat Koca, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, Fakülte Dekanları, Yüksekokulu Müdürleri, İl Müdürleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

 

Genel Başkanımız Arslan, "Bir Başarı ve Hayat Hikayesi - Erdemli Bir Sendikal İnşa İçin ..." başlıklı bir konuşma yaptı ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ'e dair soruları cevaplandırdı.

 

“12 Eylül Karabasan Gibiydi”

 

12 Eylül darbesinin kendilerine vermiş olduğu zarardan bahseden Mahmut Arslan, “O olayların bizim hayatımıza katmış olduğu acılar halen hafızalarımızda. 12 Eylül Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çökmüştü. Fakat baskıların en çok olduğu ortamlarda insanlar kendilerini hayata daha çok hazırlayabiliyor. Bu açıdan bakarsak eğer darbenin bize bu anlamda katkıları da olmuştur” diye konuştu.

 

HAK-İŞ’in Türkiye’nin en büyük konfederasyonlarından biri olduğunu dile getiren Mahmut Arslan, “Biz haktan ve adaletten yana, mazlumdan ve mağdurdan yana duruş sergilemek amacını taşıyan bir sendikayız. Bu, gerçekten ağır ve zor bir görev. Fakat biz bu görev uğruna bedel ödemeye hazırız” dedi.

 

HAK-İŞ’in tanıtılması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyleyen Mahmut Arslan, şöyle konuştu: “Bu amaçla daha önce de geldiğim Karaman’a tekrar geldim. Bu benim görevim ve sorumluluğum” dedi.

 

Genel Başkanımız Arslan, dinleyicilerin sorularını da yanıtladı. Arslan, kıdem tazminatı konusunda Türkiye’de 11 milyon 650 bin sigortalı çalışan olduğunu ve bunun 11 milyon 250 bininin özel sektörde çalıştığını belirterek, kamuda çalışan işçilerin toplam sayısının 250 bin civarında olduğunun altını çizdi. Bu 11 milyon 250 bin kişinin yüzde 95’inin kıdem tazminatı alamadığını belirten Arslan şöyle devam etti:

“Elimizdeki kıdem tazminatı mevzuatı özel sektördeki 100 işçiden 95’inin kıdem tazminatı alamadığını gösteriyor. HAK-İŞ olarak, biz farklı bir noktada duruyoruz. Bizim dışımızdaki konfederasyonlar mevcut yasanın aynen korunmasını istiyor. Biz bu mevzuat aynen devam ederse sorunun da aynen devam edeceğini düşünüyoruz. HAK-İŞ olarak, 100 kişiden 100’ünün de kıdem tazminatı alabileceği bir modeli Türkiye’ye armağan etmek istiyoruz. Biz işçilerimizin çalışma süresi ne kadar olursa olsun, işten ayrılma durumu hangi şartlarda olursa olsun kıdem tazminatı hakkı olması gerektiğini savunuyoruz. İşverenler bizim istediğimiz kıdem tazminatı fonuna karşılar. Bunu anlayabilirim. TÜRK-İŞ ve DİSK’in de fonların kaybolması ile ilgili endişeleri var. Diğer konfederasyonlarla bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık. Şu an kısa vadede kıdem tazminatı ile ilgili bir çözüm maalesef gözükmüyor.”

 

“İş Kazalarında Avrupa Birincisiyiz”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, maden işçilerinin çalışma şartları ile ilgili bir soru üzerine ise Türkiye’nin iş kazaları sıralamasında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Arslan, “Bu çok üzücü bir durum ve kesinlikle Türkiye’ye yakışmıyor. Çok büyük yatırımlar yapılıyor fakat işçilere güvenli çalışma şartları sağlanamıyor. İnsan odaklı düşünmemenin faturasını ölümlü kazalarda ağır bir şekilde ödüyoruz” dedi.

 

“Sendikaya Üye Olanlar Kapı Dışarı Ediliyor”

 

İnsanın değerinin kömürün değerinden az olduğu bir anlayışla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Mahmut Arslan, “Devletimizin bu anlayışı yeniden gözden geçirmesini bekliyoruz. Bize düşen ise bütün işçilerimizi sendikalı yapmak konusunda daha çok çaba göstermektir. İşçilerimiz işverenlerinden korktukları için sendikaya üye olmak istemiyor. Çünkü sendikaya üye olanlar kapı dışarı ediliyor” şeklinde konuştu.

 

“1 Mayıs Kutlamaları Belli Bir İdeolojinin Tekeline Terk Ediliyor”

 

HAK-İŞ’in  1 Mayıs kutlamaları konusundaki tavrının sorulması üzerine Arslan, konfederasyon olarak 1 Mayıs’a gereken önemi verdiklerini ve her zaman da kutlamalar içerisinde yer aldıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Türkiye’de 1 Mayıs kutlamaları belli bir ideolojinin tekeline terk ediliyor. Geçmişte yaşanan kötü olaylar sonrasında Taksim bu ideolojiler için kutsal kabul ediliyor. Biz 1 Mayıs’ın kutlanmasını savunuyoruz. Sorunlarımızı konuşmalıyız; siyasilere, işverenlere, hükümetlere mesajlarımızı vermeliyiz ama bunu sadece Taksim’de değil bütün alanlarda yapabilmeliyiz diye düşünüyorum.”

 

“Asgari Ücret, İhtiyaçları Karşılayacak Düzeyde Değil”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, işsizlik ve asgari ücretlerle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine de asgari ücretlerin şu an için bir işçinin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmadığını belirterek, asgari ücret tespit komisyonunun yapısından kaynaklanan sorunlar olduğunu söyledi. Arslan, komisyonun yapısının 5 işveren, 5 hükümet, 5 de işçi temsilcisinden oluştuğunu ifade ederek, “Hükümet ile işveren anlaşıyor ve istedikleri ücreti kabul ediyor. Öncelikle bu yapı daha demokratik ve katılımcı bir hale getirilmeli. İşçilerin de eşit şartlarda bir iradesi olmalı. Asgari ücret kriterleri değiştirilerek objektif verilerle desteklenirse ancak o zaman asgari ücret olur” dedi.

 

Türkiye’de işsizlik oranlarının aşağı çekilmesi amacıyla ciddi reformlara ihtiyaç olduğunu belirten Mahmut Arslan “Genç işsizlerin oranı yüzde 15 civarında. Bu sorun Türkiye’nin aşması gereken en önemli sorunlardan birisi olarak gözüküyor.” diye konuştu 

 

İŞKUR Karaman İl Müdürü Kenan Ateş, kurum olarak vatandaşlara en iyi şekilde hizmet vermek için çalıştıklarını belirterek üniversiteye hizmet bürosu açacaklarını ve öğrencilerin de bu bürodan yararlanabileceğini söyledi.

 

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, yoğun programlarına rağmen üniversiteye gelerek etkinliğe katılan Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a teşekkür etti. Rektör Gökmen hayattaki en önemli şeylerden birinin de insanlara faydalı olabilmek adına hizmet vermek ve çalışmak olduğunu belirterek, “Başkalarının dertleriyle dertlenirseniz siz de şifa bulursunuz” dedi.

 

Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ile İİBF Dekanı Prof. Dr. Osman Çevik’in, Mahmut Arslan’a plaket vermesinin ardından etkinlik son buldu.

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

11 Aralık 2013 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu