HAK-İŞ’TEN KAYSERİ'DE ÖRNEK 1 MAYIS KUTLAMASI

05 Mayıs 2014 14:00, Haberler


HAK-İŞ’TEN KAYSERİ'DE ÖRNEK 1 MAYIS KUTLAMASI

 

HAK-İŞ KAYSERİ’DE 81 İLDE 1 MAYIS’TA ALANLARDA

HAK-İŞ’in Kayseri’deki 1 Mayıs kutlamaları büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi. HAK-İŞ Kayseri’de çalışanların sorunları ve çözüm önerilerinin dile getirildiği, barış ve huzur ortamında kavga ve gürültüden uzak örnek ve Kayseri açısından tarihi bir 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi.

Kayseri'de gerçekleştirilen, 1 Mayıs “Birlik, Mücadele ve Dayanışma” günü mitingine HAK-İŞ, tüm üye sendikaları ve üyesi on binlerce emekçiyle birlikte katıldı. HAK-İŞ'in Kayseri Cumhuriyet Meydanı Kurşunlu Otopark alanında "Daha Yaygın, Daha Güçlü, Daha Fazla Sendikal Örgütlenme" sloganıyla gerçekleştirdiği 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü HAK-İŞ üyesi onbinlerce emekçi, sivil toplum kuruluşları ve Kayseri halkının katılımıyla büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ve sendikalarımızın başkan ve yöneticileri ile HAK-İŞ Kayseri İl temsilciliği önünde buluştu. Arslan, yol boyunca işçilere; esnafa, halka, çocuklara, polislere ve basın mensuplarına karanfil dağıtarak, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı. Emekli olup da çalışmak zorunda olanların, taşeron işçilerinin, kadınların 1 Mayıs’ını kutladı, dertlerini dinledi. Yürüyüşün ardından meydana ulaşan Genel Başkanımız Arslan, platforma çıkarak1 Mayıs mitingine katılan emekçileri selamladı. 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günlerini kutladı.

 

Davul zurna eşliğinde halaylarla, türkülerle, ellerindeki pankart ve dövizlerle meydanı dolduran HAK-İŞ'e bağlı HİZMET-İŞ, ÇELİK-İŞ, ÖZ ORMAN-İŞ, ÖZ GIDA-İŞ, ÖZ İPLİK-İŞ, ÖZ AĞAÇ-İŞ, ÖZ BÜRO-İŞ, ÖZ MADEN-İŞ,  ÖZİŞ, KIBRIS TÜRK KAMU-SEN, OLEYİS, MEDYA-İŞ, ÖZ TAŞIMA-İŞ, ÖZ PETROL-İŞ, FUTBOL-SEN, LİMAN-İŞ, ÖZ FİNANS-İŞ, ÖZ TOPRAK-İŞ ve ÖZ SAĞLIK-İŞ Genel Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile binlerce üye emekçi alanı renklendirdi. Mitinge, HAK-İŞ ve üye sendikalarının Kadın, Gençlik, Kültür-Sanat, Engelli ve İş Sağlığı ve güvenliği komitelerinin yanı sıra, binlerce taşeron firma emekçisi de yoğun ilgi gösterdi. Mitingimize,  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Memur-Sen İl Temsilcisi, Eğitim-Bir-Sen, Kayseri İmam Hatiplileri Derneği (Kimder), Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği (Kuder), Hilalder, Miraç Kültür Vakfı, İnşaat Çalışanları Derneği, İl Memurlar Sendikası, Muzlum-Der öncülüğünde Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ile çok sayıda işçi ve memur temsilcisi katıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Genel Başkanımız Mahmut Arslan birlikte platforma çıkarak alandaki emekçileri selamladılar.

Miting alanında, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın HAK-İŞ, Taşeronlaşmaya Hayır, Mevsimlik İşçi Sorunu Çözülsün, Yeni, Sivil Anayasa İstiyoruz, Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye, İş Kazaları Önlensin, Kıdem Tazminatı Güvencemizdir, Örgütlenme Hakkımız Engellenemez, İnadına Sendika, İnadına HAK-İŞ, Engellilere Engelsiz İstihdam, Çocuk İşçiliğine Hayır,  İş Güvencesi İstiyoruz, Taşeron İşçiliğe Hayır, Ücretlerde Ağır Vergi Baskısına Hayır, Sendikal Barajlara Hayır, Genç İşsizliğine Çözüm İstiyoruz, Kadına Yönelik Şiddete Hayır, Mısır’da İdamlara Hayır, Katil Sisi, Katil Esed, Mobbinge Hayır, Kreş Yardımı İstiyoruz, İnsanlık İdam Ediliyor, Uyan Dünya, Suriye’de Zulme Son” yazılı dövizler taşındı, sloganlar atıldı.

 

Sabahın erken saatlerinden itibaren miting alanını dolduran, kadını erkeği, yaşlısı, genci, engellisi binlerce işçi, halkoyunları, kemençe, mehter takımının gösterileri ve Kayseri’ye özel halk ozanlarının atışmaları mitinge renk kattı, platformdan çalınan müzikler ve HAK-İŞ marşı ile coşkulu dakikalar yaşandı.

 

KAZA HABERİ ÜZÜNTÜ YARATTI

 

HAK-İŞ’in Kayseri’deki mitingine katılmak üzere Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şubesinden gelen üyelerimizin Kırşehir yakınlarında kaza yaptıkları haberi büyük üzüntü yarattı.

 

1 Mayıs’ın Regaip Kandiline denk gelmesi nedeniyle iş kazalarında hayatını kaybeden emekçiler ve HAK-İŞ’in 1 Mayıs mitingine gelirken trafik kazası geçiren işçiler için Hizmet-İş Sendikası Genel Teşkilatlanma Sekreteri Zekeriya Koca tarafından dua okundu. Koca, meydanı dolduran binlerce işçiyle birlikte, “Bugün bu muhteşem meydanda ve ülkemizin tüm alanlarda, 'İnsan için kendi emeğinin karşılığından başkası yoktur' ayetinin bereketi ve müjdesiyle toplandık. Burada senin rızan için toplanan emekçilerin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, tüm emekçilerin HAK-İŞ mensuplarının emek ve alın teri mücadelesini kutlu eyle, bereketli eyle Ya Rabbi. Senin huzurunda alınları terli, elleri nasırlı, kalpleri temiz olarak dua eden emekçilerin dualarını kabul eyle. Sana açılan elleri bereketli kıl. Onlara; toplu sözleşme, iş güvencesi, adil ücret, iş güvenliği ve insan onuruna yaraşır iş yaşamı için kolaylıklar ihsan eyle. Ya Rabbi, alın teri ve emek mücadelesinde hayatlarını kaybedenlere, maden ocaklarında, tersanelerde, şantiyelerde meydana gelen iş kazalarında olmak üzere bütün hayatını kaybedenler olmak üzere bütün hayatını kaybedenlere mağfiret eyle. Kayseri'ye gelmekte olup kaza geçiren arkadaşlarımıza şifa eyle. Birlik ve bütünlüğümüz bozmak isteyenlere karşı, her türlü nifak ve fitne odalarına karşı bizleri muhafaza ve muzaffer eyle. Bu günü gerçek anlamına uygun olarak, tüm emekçilerin birlik, beraberlik, huzur ve barış içerisinde kutlamalarını nasip eyle. Bu yolda olanları daim eyle Ya Rabbi. Ya Rabbi, mücadelemizi kutlu eyle. Duruşumuzu kavi eyle. Emekçilerin akıbetini hayreyle” şeklinde dua etti. Alanı dolduran emekçiler, okunan duaya “Amin” dedi.

1 MAYIS TERTİP KOMİTESİ BAŞKANI ÖZDEMİR’İN KONUŞMASI

 

Alanın dolmasının ardından HAK-İŞ’in 1 Mayıs resmi programı Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimiz ve iş kazalarında hayatını kaybeden emekçiler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı, HAK-İŞ Kayseri İl Temsilcisi Halil Özdemir, “HAK-İŞ Konfederasyonu 1 Mayıs Tertip Komitesi adına 1 Mayıs mitingimizi başlatıyoruz” dedi. Özdemir, miting alanını dolduran emekçilere, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun. Sizlere coşkulu ve başarılı bir 1 Mayıs diliyorum. HAK-İŞ olarak, Daha Fazla, Daha Yaygın Daha Güzlü Sendikal Örgütlenme sloganıyla gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs kutlamalarının hepimiz Türkiye ve Kayseri’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

1 MAYIS BİLDİRİSİ OKUNDU

 

Miting, HAK-İŞ Kadın Komitesinden Melike Özmen ve Gençlik Komitesinden Rıdvan Günay ortaklaşa 1 Mayıs bildirisini okumasıyla devam etti. Bildiride, “HAK-İŞ olarak bugün; Kayseri’de, 81 ilde, bütün Türkiye’de alanlardayız. Hep birlikte alanlardan haykırıyoruz… Ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz. Taşeronlaşma sorunu ve mevsimlik işçiler sorunu çözülsün istiyoruz. Kamuya kadrolu işçi alınmasını istiyoruz. Daha yaygın, daha güçlü ve daha fazla sendikal örgütlenme istiyoruz. İşçiler, memurlar, işsizler, yoksullar, kadınlar, gençler, engelliler, emekliler, emek, barış, özgürlük ve demokrasi için haykırıyoruz. 1 Mayıs emek ve dayanışma günü Türkiye’de ve dünyada tüm emekçilere kutlu olsun” denildi.

 
 

 

 

 

 


KAYSERİ’DE, 81 İLDE, BÜTÜN TÜRKİYE’DE ALANLARDAYIZ

1 MAYIS EMEKÇİLERİN ULUSLARARASI BİRLİK,

MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN.

HAK-İŞ Konfederasyonu üyeleri olarak bizler, alanlardayız. Kayseri’de,  81 İlde,  Bütün Türkiye’de alanlardayız.

Bizler bugün, ülkemizin işçileri, kamu çalışanları, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, gençleri, engellileri ve sivil toplum örgütleri olarak, tüm dünya emekçilerinin dayanışma içinde 1 Mayıs'ta alanlarda olduğunu biliyoruz.

Bizler, haklar için, özgürlükler için, demokrasi için, saygın bir iş için, baskısız, güvenli ve güvenceli çalışma hayatı, insan onuruna yaraşır bir yaşam için birlikteyiz. Tüm renkleriyle barış içinde yaşayan, daha özgür, daha müreffeh, demokratikleşmeyi tamamlamış bir Türkiye için alanlardayız.

Bizler, ekmek mücadelesi veren alın teriyle üreten emekçiler olarak, daha yaygın, daha güçlü ve daha fazla sendikal örgütlenme için alanlardayız.

Yeryüzünün bütün mazlum ve mağdurlarının özellikle zulme uğrayan Suriye, Mısır,  Filistin, Arakan, Gazze, Doğu Türkistan ve Orta Afrika halklarının yanında olduğumuz için alanlardayız.

Türkiye'nin Barışı için alanlardayız.

Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, Türkiye’de insanlarımızı ve çalışanlarımızı üzen tüm sorunların çözümü için alanlardayız. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması için alanlardayız.

Bizler, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik, insan onuruna yaraşır iş ve yaşam, sendikal hak ve özgürlük taleplerimiz için 1 Mayıs 2014’de Kayseri başta olmak üzere tüm Türkiye’de alanlardayız. Taşeronlaşmaya Hayır Dediğimiz için, Modern kölelik haline gelen Taşeronlaşma sorununun çözülmesi için alanlardayız. Geçici işçilerin, mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü için alanlardayız. Kamuya Kadrolu İşçi alınmasını istediğimiz için alanlardayız.

İş kazalarının, güvencesiz, kuralsız çalışmanın sona erdirilmesi için, işsizliğin azaltılması ve düşük ücret politikasına son verilmesi için alanlardayız. Ücretlerden kesilen ağır vergilere hayır dediğimiz için alanlardayız. Kayıt dışı çalışmanın sonlanması için, sendikalara üye olan işçilerin işten atılmaması için alanlardayız.

Daha geniş sendikal hak ve özgürlük talebimiz için, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunundaki barajların ve kısıtlamaların kaldırılması için alanlardayız. 12 Eylül ve 28 Şubat başta olmak üzere tüm antidemokratik süreçlerde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için alanlardayız.

Bizler, özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik anayasa için; inanç ve düşünce özgürlüğü için alanlardayız. Ülkemiz üzerine oynanan oyunlara, son dönemlerde artan kaos yaratma çabalarına,  demokrasi dışı yöntemlere, darbe girişimlerine karşı olduğumuz için alanlardayız.

HAK-İŞ OLARAK BUGÜN; 1 MAYISTA ALANLARDAN SESLENİYORUZ;

DAHA YAYGIN, DAHA GÜÇLÜ VE DAHA FAZLA SENDİKAL ÖRGÜTLENME İSTİYORUZ.

Kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, İşsizlikle etkin mücadele istiyoruz. İnsan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Eşit İşe, Eşit Ücret istiyoruz. İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı dışında kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Sağlık ve sigorta alanındaki haklarımızın güçlendirilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliğinin giderilmesini istiyoruz. Ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz. İş cinayetlerinin önlenmesini, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Özelleştirmelerle sosyal yıkımların yaşanmamasını istiyoruz.

Din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hâkim kılınmasını istiyoruz. Doğal yaşam ve ekolojik çevrenin korunmasını istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini, Asgari Gelir Desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Aile Yardımı Sigortasının kurulmasını istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Kadına yönelik şiddetin engellenmesini, istihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını, tüm çalışanlar için ebeveyn izni istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılmasının sağlanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânları geliştirilsin istiyoruz. Herkesin barış içerisinde, huzur ve güven ortamında, birlik ve dayanışma içerisinde yaşadığı bir Türkiye istiyoruz.

Ortadoğu, Afrika ve Asya başta olmak üzere tüm dünyada halk iradesine dayalı demokratik, katılımcı, çoğulcu yönetimler istiyoruz. Mısır’daki insanlık dışı hukuk garabeti kararları ve idamları telin ediyoruz. Mazlum Suriye halkının yaşadığı zulüm son bulsun istiyoruz. Darbelere hayır diyoruz. İdamlara hayır diyoruz. Yaşanan bu katliamlara Birleşmiş Milletler, AB, ABD, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve uluslararası insan hakları örgütleri “dur” demelidir.  Başta Suriye, Mısır,  Filistin, Arakan, Gazze, Doğu Türkistan ve Orta Afrika olmak üzere tüm dünyada demokrasinin galip gelmesini ve barışın kazanmasını istiyoruz.

 

HAK-İŞ OLARAK BUGÜN; KAYSERİ’DE, 81 İLDE, BÜTÜN TÜRKİYE’DE ALANLARDAYIZ

HEP BİRLİKTE ALANLARDAN HAYKIRIYORUZ…

ÜCRETLERDEKİ AĞIR VERGİ YÜKÜNE HAYIR DİYORUZ. TAŞERONLAŞMA SORUNU VE MEVSİMLİK İŞÇİLER SORUNU ÇÖZÜLSÜN İSTİYORUZ. KAMUYA KADROLU İŞÇİ ALINMASINI İSTİYORUZ

DAHA YAYGIN, DAHA GÜÇLÜ VE DAHA FAZLA SENDİKAL ÖRGÜTLENME İSTİYORUZ

İŞÇİLER, MEMURLAR, İŞSİZLER, YOKSULLAR, KADINLAR, GENÇLER, ENGELLİLER, EMEKLİLER

EMEK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İÇİN HAYKIRIYORUZ.

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN

HAK-İŞ KONFEDERASYONU: Tunus Caddesi No: 37 06680 Kavaklıdere/ANKARA Tel: 0 312 4178002  Faks: 0 312 4250552 www.hakis.org.tr HAK-İŞ Dergisi Ocak 2014 Sayısının Ekidir.

 

ARSLAN “BUGÜN SESİMİZİ KAYSERİ’DEN YÜKSELTİYORUZ”

 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, miting alanını dolduran binlerce işçiye hitap etti. Arslan, “Selâm sana Kayseri, bütün renkleriyle, bütün sesleriyle, selâm sana Türkiye! İnsanlık onurunun yiğit ve saygın temsilcileri selâm size! 1 Mayıs’ı yüreğiyle, emeğiyle karşılayanlar selâm size! 1 Mayıs coşkusunu paylaşanlar, 1 Mayıs’ı yüreğinde yaşayanlar, hakkını arayanlar, hakkına sahip çıkanlar selam size! Bu meydanın soylu emekçileri! Sizi HAK-İŞ adına sevgiyle, muhabbetle saygıyla selâmlıyorum” diyerek başladı konuşmasına.

Fabrikalarda, madenlerde, tersanelerde, barajlarda, şantiyelerde bir dilim ekmek uğruna hayatlarını hiçe sayanları, emeği; ailesi, çocukları uğruna hayata veda edenleri selamlayan Arslan, “Arnavutluk’tan, Azerbaycan’a; İran’dan Brezilya’ya, Sudan’dan Portekiz’e; Bulgaristan’dan, Kuzey Kıbrıs’a; Malezya’dan, Somali’ye;  Japonya’dan, Ruanda’ya, Pakistan’dan Kosova’ya TÜM DÜNYA EMEKÇİLERİ! Selam olsun size Mısır’da, Filistin’de, Suriye’de, Orta Afrika’da zulme uğrayan mazlum, mağdur ama başı dik kardeşlerim Samsun’dan Konya’ya, Şırnak’tan Edirne’ye, Van’dan Aydın’a, ÜLKEMİN TÜM EMEKÇİLERİ! Size Selam olsun” dedi.

 

HAK-İŞ'e bağlı HİZMET-İŞ, ÇELİK-İŞ, ÖZ ORMAN-İŞ, ÖZ GIDA-İŞ, ÖZ İPLİK-İŞ, ÖZ AĞAÇ-İŞ, ÖZ BÜRO-İŞ, ÖZ MADEN-İŞ,  ÖZİŞ, KIBRIS TÜRK KAMU-SEN, OLEYİS, MEDYA-İŞ, ÖZ TAŞIMA-İŞ, ÖZ PETROL-İŞ, FUTBOL-SEN, LİMAN-İŞ, ÖZ FİNANS-İŞ, ÖZ TOPRAK-İŞ ve ÖZ SAĞLIK-İŞ üyeleri ve tüm emekçilerin 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününü kutladı.

Arslan, “Bugün Tüm Türkiye’deyiz… Selçuklu’nun, Osmanlı’nın gözbebeği, Anadolu’nun, Türkiye’nin Parlayan yıldızı Kayseri’deyiz. Mimar Sinan’ın, Seyyid Burhaneddin Hazretleri‘nin şehri, Tarih ve medeniyet kenti Kayseri bugün daha  Çoşkulu.. Erciyes bugün daha ak, daha parlak, daha gururlu. “Gadasını Aldığım Kayseri” 1 Mayıs’ta yeni bir tarih yazıyor! Bugün dünya,  Kayseri’den HAK-İŞ emekçilerinin sesiyle uyanıyor. Emekçiler Kayseri’den Tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya haykırıyor” diye konuştu.

 

128 yıl önce insanlık dışı çalışma şartlarına isyan edenlerin sembolleştiği bu günde Kayseri’de, tüm Türkiye’de onların anıldığını söyleyen Arslan, “Onları engelleyemediler… Onları durduramadılar. Onlar, emeklerini taçlandırdılar. 1 Mayıs’ta meydanlarda, Kayseri’de, bütün Türkiye’de bayraklaştılar” dedi.

 

Türkiye’deki bütün 1 Mayıs kutlamalarının Kayseri’deki gibi görkemli, coşkulu, heyecanlı ve barışçıl bir şekilde geçmesi temennisinde bulunan Arslan, “Derdimiz var, Onun için buradayız. Dersimiz var, Onun için buradayız. Davamız var, Onun için buradayız’ diye seslendi.

Bugünün; Onurunu, Emeğini, Erdem ve Mücadelesini her şeyin üzerinde tutan emekçilerin günü olduğunu ifade eden Arslan, “İşsizler, haksızlığa uğramışlar, kimsesizler, yoksullar, yetimler, engelliler, emeklilikler bu gün sizin gününüz. Bugün gençlerin, emekçi kadınların günü. Bu gün “Ben de varım!” diyenlerin günü. Bu gün terlemenin, yâni ter ve emeğin günü”dedi.

 

“TAŞERONLAŞMAYA HAYIR DİYORUZ”

 

Arslan, “Bu günde sesimizi Kayseri’den yükseltiyoruz. Taşeronlaşmaya hayır diyoruz… mevsimlik işçilerin sorunu çözülsün diyoruz. Ücretler üzerindeki ağır vergi baskısı son bulsun diyoruz. Kamuya kadrolu işçi alınsın diyoruz” dedi.

Barış için, özgürlükler için, haklar için, daha güçlü sendikacılık için, daha çok demokrasi için, sosyal adalet için, İş ve aş için, sömürüsüz, baskısız, onurlu bir yaşam için alanlardan haykırdıklarını söyleyen Arslan, “Sesimizi duyun, bizi anlayın. Bizim Acımız var, sancımız var, isyanımız var, önerimiz var. Taşeron köleliğini reddettiğimiz için sesimizi yükseltiyoruz. Örgütsüzlüğü, güvencesizliği, kuralsızlığı tetikleyen taşeron çalışmanın yarattığı mağduriyetler giderilmeli, taşeron işçilerinin sorunları çözülmelidir. Taşeron şirketlerde çalışanların sendikal örgütlenmesinin önü açılmalıdır. Taşeron İşçilerin hakları güvence altına alınmalıdır” dedi.

Kamudaki Statü Karmaşasına Son Verilmesini, geçici ve Mevsimlik İşçiler ile Ailelerinin Daha Fazla Mağdur Edilmemesini isteyen Arslan, “Geçici İşçilerin, Mevsimlik İşçilerin Sorunları Artık Çözülsün İstiyoruz. Yetmez… Kamuya Kadrolu İşçi Alınmasını İstiyoruz. Gerçekçi Bir Norm Kadro Sistemi Oluşturulmasını İstiyoruz” dedi.

 

Arslan, HAK-İŞ’in daha çok istihdam, daha çok üretim, daha güçlü Türkiye için barış dolu, aydınlık bir gelecek için, Gerçek İş Güvencesi için, İnsanca iş ve yaşam için, Eşitlik ve Adalet talebimiz için, Sosyal koruma, sosyal devlet için, Kayıtdışına son verilmesi için, Gelir adaletsizliğine itiraz ettiğimiz için tüm Türkiye’de alanlarda olduğunu ifade etti.

 

“Bu gün acılarımızı, coşkularımızı, geleceğimizi ve umutlarımızı ortaklaştırmak, sorunlarımızı haykırmak için, hayatlarının baharında iş başında kaybettiklerimiz için alanlardayız” diyen Arslan, İş Cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçileri hürmet ve rahmetle andı.

Türkiye’nin iş kazalarında dünya üçüncüsü, Avrupa birincisi olduğuna dikkat çeken Arslan, “

Söyleyin bana, bunu hangi vicdan kabul eder…Hangi vicdan buna sessiz kalır…İş sağlığı ve güvenliği önlemlerini artırın. Sendikalaşmanın önünü açın. İşçilerin canı pahasına çalışmasının önüne geçin. İtirazımız var, isyanımız var! Bitsin bu cinayetler artık ! Ocaklar sönmesin! Çocuklar öksüz kalmasın! Analar, eşler ağlamasın! Devlete, Hükümete ve İşverenlere sesleniyorum! Bu feryâdı duyun, bu acıyı hissedin, bu sorunu çözün” diye seslendi.

 

 

İşçilerin, memurların, esnafın, emeklilerin, işsizlerin, engellilerin, gençlerin ve kadınların sorunlarına çözüm bulunması için alanlarda olduklarını ifade eden Arslan, “İşsizlik ve yoksulluğun son bulması için, İnsan onuruna yaraşan iş ve ücret talebi için alanlardayız. Ücretler üzerindeki ağır vergi baskısı son bulsun diye alanlardayız. Angaryaya dönüşen fazla çalışmalara, Çocuk işçiliğine son verilmesi için, Daha iyi bir sosyal güvenlik sistemi, Eğitim hakkı ve fırsat eşitliği için buradayız” dedi.

 

“ÖRGÜTLENME TOPLUMSAL BARIŞIN TEMEL TAŞIDIR”

 

Örgütlenmenin, toplumsal barışın ve demokrasinin temel taşı olduğunu, sendikalar öcü, rakip  ve düşman olmadığını ifade eden Arslan, “İşverenler önyargılarını terk etmelidir. Sendikalar emeğin temsilcisi, çalışma hayatının ortaklarıdır. Buradan bir kez daha haykırıyoruz… Barajsız, çağdaş Sendikacılık istiyoruz. Toplu pazarlık ve Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Bu ülkenin vefakar, cefakar emekçileri olarak biz bunu hak ediyoruz… Daha Yaygın, Daha Fazla ve Daha Güçlü sendikal örgütlenme istiyoruz” dedi.

Arslan, kıdem tazminatı hakkımıza kimse göz dikmesin diye, kazanılmış haklarımızdan geriye gidiş olmasın, Kıdem tazminatı güvence altına alınsın diye alanlarda olduklarını ifade etti. Güvencesiz çalışmayı, kuralsızlığı körükleyen, kayıtdışı istihdamı kabul etmediklerini ifade eden Arslan, uluslararası normlara uygun çalışma mevzuatı istediklerini söyledi.

 

“İŞSİZLİKLE ETKİN MÜCADELE İSTİYORUZ”

 

İnsanı ve çalışanı önceleyen ekonomi politikaları istediklerini söyleyen Arslan, taleplerini şöyle sıraladı:

 

“İşsizlikle etkin mücadele istiyoruz. Eşit İşe, Eşit Ücret istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini İstiyoruz. Kadına Yönelik Şiddeti Reddediyoruz. Kılık Kıyafet Nedeniyle Kadına Yapılan Ayrımcılığı Reddediyoruz. Annelik Hakkının Korunmasını, Kreş İhtiyacının Karşılanmasını İstiyoruz. Kadınların Her Alanda İstihdamının Sağlanmasını İstiyoruz. Engellilerin topluma etkin olarak katılmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim imkânları artsın istiyoruz. Mesleki eğitimin güçlendirilmesini istiyoruz.”

“BÜTÜN ANTİDEMOKRATİK MÜDAHALELERE KARŞI ALANLARDAYIZ”

 

HAK-İŞ’in Türkiye’nin aydınlık dolu geleceği için alanlarda olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

 

"Türkiye’yi istikrarsızlaştırmaya çalışanlara karşı alanlardayız. Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynanmasına, huzurumuzu, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara karşı olmaya devam edeceğiz. Ülkemizi içeriden ve dışarıdan hukuk dışı müdahalelerle, kaosa sürüklemeye çalışanlara karşı alanlardayız. Darbeleri, muhtıraları, operasyonları, bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz. HAK-İŞ olarak ülkemize, emekçilere büyük kayıplar yaşatan 12 Eylül ve 28 Şubat başta olmak üzere tüm antidemokratik süreçlerde oluşan mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. HAK-İŞ olarak biliyoruz ki:  “Haksızlığa Boyun Eğeneler, Haklarıyla Birlikte Onurlarını Da Çiğnetir!” Onun için 38 yıldır Hak dedik, Adalet dedik, Demokrasi dedik…Onun için Demokrasiden yana tavrımızı lafla değil icraatla ortaya koyduk. Onun için 12 Eylül ve 28 Şubat davalarına müdahil olduk. HAK-İŞ olarak her koşulda  “Demokrasi”den yana taraf olduk, olmaya devam edeceğiz. Yaşanan bütün darbelere ve darbe girişimlerine, operasyonlara, demokrasi dışı müdahalelere karşı Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir.  HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemize ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN BARIŞI İÇİN ALANLARDAYIZ”

 

HAK-İŞ’in Türkiye'nin barışı için, çözüm sürecini desteklediği için alanlarda olduğunu ifade eden Arslan, “Mısır’daki insanlık dışı yöntemlere, hukuk garabeti kararlara, idamlara itirazımız olduğu için alanlardayız. Suriye’deki vahşet son bulsun diye alanlardayız. Orta Afrika’daki katliamlar dursun diye alanlardayız. İnsanlığı demokrasiye, hukuka çağırmak için buradayız! Ortadoğu, Afrika ve Asya başta olmak üzere Dünyanın neresinde olursa olsun, savaşa, çatışmaya ve kıyıma son verilmesi için haykırıyoruz.  Türkiye’nin kuzeyindeki, güneyindeki komşu ülkelerde barış istiyoruz. Arakan’da, Filistin’de, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Orta Afrika’da barış istiyoruz. İnsani ve Vicdani Tüm İlke Ve Değerler Yok Sayılarak Tüm Dünyanın Gözleri Önünde İnsanlık Dramı Yaşanıyor, Katliam yapılıyor… Birleşmiş Milletler, AB, ABD, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği Sessiz… İnsan Hakkı Savunucuları,  Sözde Medeni Batı Kör, Sağır ve Dilsiz. Yazıklar olsun ! Mısır’da, Suriye’de, Orta Afrika’da yaşanan kan ve gözyaşına, vahşete, antidemokratik girişimlere,  hukuksuzluklara gözünü kulağını tıkayanlara yazıklar olsun! Bu Katliamlara Seyirci Kalan Uluslararası Topluma Ve Devletlere” dedi.

 

"MISIR’DAKİ İDAM KARARLARINA İTİRAZIMIZ VAR”

 

“Mısır’da daha önce 529 kişinin idamına karar veren, birkaç gün önce de 683 kişinin daha idamına hüküm verenlere isyanımız var” diyen Arslan, Mısır’da adalet, hukuk katledilerek verilen İdam kararlarından derhal vazgeçilmesini istedi.

Suriye’de yaşanan drama bir an önce verilmesini isteyen Arslan, “Suriye barış ve huzura kavuşmalıdır. Suriye halkının acısı acımızdır. Suriye halkının davası, davamızdır. Bu davaya sahip çıkan, Suriyeli kardeşlerimiz için başlattığımız “Sana İhtiyacım Var” kampanyasına katkı veren tüm HAK-İŞ mensuplarına teşekkür ediyorum. Sizler mazlum halklara kucak açan güçlü bir ülkenin emekçileri olarak dayanışma gücünüz ile dünyaya önemli bir mesaj verdiniz” dedi.

 

Arslan, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Mısır ve Suriye başta olmak üzere ezilen ve susturulmak istenen bütün masum ve mazlum insanların yanında olduğunu bir kez daha buradan haykırıyoruz. HAK-İŞ olarak tüm mazlum halklara kampanyalarla destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

YENİ ANAYASA TALEBİ İÇİN ALANLARDAYIZ

 

HAK-İŞ’in yeni ve sivil anayasa talebi için alanlarda olduğunu, 12 Eylül Darbe Anayasası’ndan kurtulmanın bir ihtiyaç değil, bir zorunluluk olduğunu ifade eden Arslan, “HAK-İŞ olarak 1982 Anayasası’na başından itibaren karşı çıktık, itiraz ettik. Her fırsatta yeni anayasa talebimizi yineledik. HAK-İŞ Yönetimi olarak bu yüzden YARGILANDIK! Bu davada sadece biz değil, tüm HAK-İŞ’liler yargılandı! Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor! Buradan Sesleniyoruz. Türkiye, yeni ve sivil bir Anayasayı başarmalıdır” dedi.

Emeğin, alınterinin, mağdurun, hak ve özgürlük ihlallerinin olduğu her yerde HAK-İŞ’in onurlu duruşu ve mücadelesinin devam edeceğini ifade eden Arslan, “Nerede bir hüzün varsa HAK-İŞ orada olmaya devam edecektir. Nerede bir zulüm varsa HAK-İŞ karşısında olmaya devam edecektir. Nerede bir baskı ve şiddet varsa HAK-İŞ karşısında olmaya devam edecek. Nerde haksızlık varsa HAK-İŞ karşısında durmaya devam edecektir. Nerede bir emekçi varsa örgütlemeye hazırız. Çünkü bizim iddiamız var, davamız var, derdimiz var. Bugün bütün emekçilere ulaşma zorunluluğumuz var. Örgütlenemeyen bütün emekçilerin üzerimizde hakkı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Arslan,  HAK-İŞ’li olan ya da olmayan bütün emekçileri HAK-İŞ çatısı altında örgütlenmeye davet etti.

Bu yıl 1 Mayısın üç ayların başlangıcı olan mübarek Regaip Kandiline denk geldiğini de hatırlatan Arslan, “Tüm İslam Âleminin Regaip Kandilini tebrik ediyorum” dedi.

Arslan’ın konuşmasının ardından platformdan konfetiler atıldı, beyaz güvercin ve rengarenk balonlar uçuruldu.

 

HAK-İŞ 1 MAYIS’I 81 İLDE KUTLADI

 

81 ilde örgütlülüğü olan Konfederasyonumuz HAK-İŞ, Kayseri'nin yanı sıra, İl Temsilcilikleri aracılığıyla 81 ilin tamamında da 1 Mayıs’ı aktif ve resmi olarak kutladı, HAK-İŞ 1 Mayıs bildirisi 81 ilde yapılan kutlamalarda, işyerlerinde okundu.

 

İSTANBUL’DA TAKSİM ANITINA ÇELENK, KAZANCI YOKUŞUNDA ANMA

 

Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yasak olması nedeniyle HAK-İŞ İstanbul İl Temsilcisi Orhan İlhan başkanlığındaki 200 kişilik heyet, Taksim meydanına giderek önce 1977 yılında Kazancı Yokuşunda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu, karanfiller bıraktı. Ardından da meydandaki Cumhuriyet anıtına çelenk bıraktı, HAK-İŞ’in 1 Mayıs bildirisini okudu. İlhan, “Bizler ekmek mücadelesi veren alın teriyle üretenler olarak Daha Yaygın, Daha Güçlü ve Daha Fazla Sendikal Örgütlenme İçin Alanlardayız. Yeryüzünün bütün mazlum ve mağdurlarının özellikle zulme uğrayan Suriye, Mısır, Filistin, Arakan, Gazze, Doğu Türkistan ve Orta Afrika halklarının yanında olduğumuz için alanlardayız. Emek ve dayanışma günü Türkiye’de ve dünyada tüm emekçiler adına kutlu olsun” dedi. HAK-İŞ’liler “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın HAK-İŞ” sloganlarını attılar.

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

05 Mayıs 2014 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu