HAK-İŞ VE MEMUR-SEN’DEN KONYA HALKINA 1 MAYIS DAVETİ

28 Nisan 2015 14:00, Haberler


HAK-İŞ VE MEMUR-SEN’DEN KONYA HALKINA 1 MAYIS DAVETİ

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın, Konya’ya çıkartma yaptı, halk ile kucaklaştı. Arslan ve Yalçın, kadını, erkeği, genci, yaşlısı bütün Konyalıları Cuma günü Kent Meydanı’nda yapılacak olan kutlamalara davet etti.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya, HAK-İŞ ve MEMUR-SEN il temsilcileri, sendika üyeleri vatandaşlara karanfil ve 1 Mayıs bildirisi dağıttı. HAK-İŞ Konya İl Temsilciliğinde buluşan Başkanlar, vatandaşlara karanfiller ve bildiriler dağıtarak, Cuma günü 1 Mayıs mitinginin yapılacağı Konya Kent Meydanına yürüdü ve ortak basın açıklaması yaptılar.

Konya'da düzenleyecekleri etkinliğe binlerce emekçinin katılımını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, birlik, dayanışma ve mücadelenin mesajını vermek için çaba içinde olduklarını belirtti. Arslan,. "Hak-İş ve Memur-Sen olarak, Hazreti Mevlana'nın bağrında, hoşgörü kenti, medeniyet başkenti Konya'da, aslına uygun 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

 

1 Mayıs'ı her yıl farklı bir şehirde karşıladıklarını dile getiren Mahmut Arslan, "İşçi Bayramı"nı kendi misyonlarına uygun olarak, coşku ve heyecan içinde kutladıklarını kaydetti. Arslan, Hak-İş'in 1 Mayıs'ı, 1993'ten itibaren aralarında Taksim'in de olduğu farklı alanlarda kutladığına işaret ederek, şöyle devam etti:

 

"Meydanlarda, salonlarda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, aslına uygun olarak kutlama çabası içinde olduk. Özellikle Memur-Sen ve Hak-İş olarak Konya'da kutlama organizasyonu düzenleme kararı verirken, hem bütün alanların Taksim'den farklı olmadığını ifade etmek hem de çalışanların sorunlarını yüksek sesle iş verenlere, hükümete ve kamuoyuna doğru şekilde anlatabilmek için çaba sarf ediyoruz."

 

Konya'da düzenleyecekleri etkinliğe binlerce emekçinin katılımını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, birlik, dayanışma ve mücadelenin mesajını vermek için çaba içinde olduklarını belirtti.

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Cuma günü Kent Meydanı'nda, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü coşkuyla kutlayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

 

"Sorunlarımızı kamuoyuna doğru anlatabilmenin yolu, 1 Mayıs'lardan geçiyor. Kavganın, copun, biber gazı ve TOMA'ların su sıktığı yerde ne yazık ki birlik, mücadele ve dayanışma günü anlamına uygun olarak kutlanamıyor, anlaşılamıyor. Kamuoyunda '1 Mayıs algısı' ne yazık ki kaos, kargaşa, gerginlik ve tartışma. HAK-İŞ ve MEMUR-SEN olarak, Hazreti Mevlana'nın bağrında, hoşgörü kenti, medeniyet başkenti Konya'da, aslına uygun 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirmek istiyoruz. Emekçileri, memurları, işçileri, hakları elinden alınmış, mağdur edilmiş herkesi Kent Meydanı'nda görmek istiyoruz. Kamuoyuna da 1 Mayıs'ın nasıl kutlandığı örnek şekilde göstererek, armağan edeceğiz. Halaylar, mehter, türkülerle coşku içinde bugünü kutlayacağız."

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1 Mayıs'ın, bütün çalışanların birlik ve beraberlik içinde kutlaması gereken bir gün olduğunun altını çizerek, bugünün, "işçilerin taleplerini" ve "küresel emperyalizme karşı isyanını" ifade etmesi gereken önemli bir dönüm noktası anlamına geldiğine dikkati çekti.

 

Türkiye'de ne yazık ki 1 Mayıs'ın Taksim dayatmasıyla her zaman gölgelenen, halk ile çalışanlar arasında kaynaşma yerine çatışmanın, buluşma yerine gerginleşmenin yıl dönümü gibi algılandığına işaret eden Ali Yalçın, "Bundan Memur-Sen ve Hak-İş olarak rahatsızız. 1 Mayıs, birlik ve kardeşlik içerisinde kutlanması gerekir" diye konuştu.

 

Yalçın, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına yönelik dayatmalar yapıldığını da dile getirerek, "Taksim ısrarı bu yıl da devam ettiriliyor. Yeni bir kavga ve kargaşa zemini üretilmeye, bu dayatmayla 'Gezi provası' gibi bir atmosfer oluşturulmaya çalışılıyor. Bundan son derece rahatsızız. Bu, çalışanlarla, emekçi kesimle milletimizin arasını açan bir işlev görüyor. Kutsal olan mekanlar değil, insan ve insan onurudur. Taleplerimizi dillendirmek için 1 Mayıs'ta Konya'da olacağız. Hoşgörü ve medeniyet şehri Konya'da, Mevlana'nın şemsiyesi altında dünyaya, insanlığa sevgi, barış ve kardeşlik mesajları vereceğiz" şeklinde konuştu.

 

Yalçın, "Meydanlarda, salonlarda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, aslına uygun olarak kutlama çabası içinde olduk. Özellikle Memur-Sen ve Hak-İş olarak Konya'da kutlama organizasyonu düzenleme kararı verirken, hem bütün alanların Taksim'den farklı olmadığını ifade etmek hem de çalışanların sorunlarını yüksek sesle iş verenlere, hükumete ve kamuoyuna doğru şekilde anlatabilmek için çaba sarf ediyoruz" dedi.


 


HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Nisan 2015 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu