TORUNTAY: “SOSYAL HAKLAR, İNSAN HAKLARININ TEMİNATIDIR”

10 Aralık 2015 14:00, Basın


TORUNTAY: “SOSYAL HAKLAR, İNSAN HAKLARININ TEMİNATIDIR”

 

HAK-İŞ Genel Başkan Vekili Mustafa TORUNTAY, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, bölgemizde ve tüm dünyada yoğun bir insan hakları ihlali yaşandığına dikkat çekerek, “Temel insan haklarından olan asgari yaşama standardı, sosyal koruma, düşünceyi ifade ve örgütlenme gibi sosyal haklar, insan haklarının teminatıdır ve güvence altına alınmalıdır” dedi.

 

HAK-İŞ Genel Başkan Vekili Mustafa TORUNTAY, 7-10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“’İnsan haklarının anayasası’ olarak tanımlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin yıldönümü olan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde, ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada insan hakları ihlallerinin hala önemli oranda yaşanmış olmasını büyük bir üzüntü ile karşılamaktayız.

 

Orta Doğu başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde halen devam eden savaşlar, ekonomik, sosyal ve siyasal sömürü ve baskılar insan haklarına olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını göstermektedir.

 

Temel insan haklarından olan asgari yaşama standardı, sosyal koruma, düşünceyi ifade ve örgütlenme gibi sosyal haklar, insan haklarının teminatı konumundadır. Ancak günümüzde bu temel insan hakları alanlarında hala büyük eksiklikler yaşanmaktadır.

 

İnsani ve vicdani tüm ilke ve değerler yok sayılarak Suriye, Bayır Bucak, Doğu Türkistan ve Mısır başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde adı konulmamış savaşlar yaşanıyor. Dünyanın gözleri önünde kimyasal bombalar, varil ve misket bombaları kullanılıyor. Kitlesel ölümler, acılar, sürgünler yaşanıyor. İnsanların yaşama hakkını elinden alan, onları açlık ve yoksulluk tehlikesi ile karşı karşıya bırakan bu yönetimler nedeniyle, kitlesel göçler yaşanıyor, savaştan kaçan başta çocuk ve kadınlar olmak üzere insanlar denizlerde boğuluyor. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, uluslararası kuruluşlar yaşanan insanlık dramı karşısında harekete geçmelidir.

 

HAK-İŞ olarak, insan haklarını; salt siyasal haklar olarak algılamak yerine, ekonomik, sosyal ve siyasal olmak üzere geniş anlamı ile algılamakta ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürmekteyiz. Daha fazla demokrasi, daha fazla düşünceyi ifade etme özgürlüğü, daha fazla ekonomik ve sosyal hak talebimizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

10 Aralık 2015 14:00, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu