ARSLAN: “TERÖR VE SAVAŞLAR SON BULSUN, BARIŞ HAKİM OLSUN”

31 Ağustos 2016 14:00, Basın


ARSLAN: “TERÖR VE SAVAŞLAR SON BULSUN, BARIŞ HAKİM OLSUN”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, ülkemizde ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde sivillerin hayatını kaybettiği bugün, “Birleşmiş Milletler ve diğer Uluslararası kuruluşların görevi, savaşları izlemek değil, kalıcı bir barışı tesis etmektir. Başta çalışanlar olmak üzere ülkemiz ve dünya için terörün ve savaşların olmadığı barışın hakim olduğu bir dünya özlemimizi bir kez daha dile getiriyor, Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Tarihinde büyük kanlı çatışmalara sahne olan dünyamız, yaşadığı iki büyük savaşın ardından 1 Eylül’ü ‘Dünya Barış Günü’ ilan etmiştir. Ancak ne var ki; barış, gün ilanı ile mümkün olmamaktadır. Dünyamızın yaşadığı acı savaş tecrübelerine rağmen bugün hala çeşitli bölgelerde kanlı çatışmalar devam etmekte, her gün yüzlerce insan savaş, terör, şiddet eylemleri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

 

Son dönemde özellikle 15 Temmuz Türkiye’yi işgal girişimi başta olmak üzere, Diyarbakır; Van, Bitlis, Elazığ, Gaziantep ve Cizre’de yaşanan olaylar ihanet şebekelerinin işbaşında olduğunu gösteriyor. Tüm bu terörist saldırıların hedefi ülkemizdir, 79 milyonun kardeşliğidir. Ülkemizin huzurunu ve istikrarını bozmak isteyenlere, toplumda bir gerilim ve kutuplaşma yaratmak isteyenlere karşı milli birlik ve dayanışma ruhu ile milletimiz gereken karşılığı vermektedir. Türkiye halkı, birlik ve bütünlük içinde barış ve huzurun sağlanması, demokrasi ve özgürlük ortamının gelişmesi için çalışmaya devam edecektir.

 

Barış çığlıklarının atıldığı bugün, dünyanın pek çok bölgesinde bombalar patlamakta, sivil halk ve çocuklar can vermekte, doğdukları toprakları terk etmeye zorlanmakta, insanlar kaçırılmakta, masum insanlar sorumlu olmadıkları çatışmaların bedelini ağır bir şekilde ödemektedirler.

 

Barışın ortadan kaldırılarak silahların kullanılması ve savaşın yapılması, ağır ekonomik ve sosyal faturalar ödenmesine yol açmaktadır. Bölgemizin ve dünyanın barışa her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Barışın hem ülkemizde hem de tüm dünyada egemen kılınması, demokratikleşme ile insan hak ve özgürlüklerinin mikro düzeyden makro düzeye kadar insanların ve toplumların hayatlarına hakim kılınması ve herkes için ekonomik açıdan asgari yaşam standardının garanti edilmesiyle sağlanabilecektir.

 

Hain terör saldırılarında ve ülkemizin varlığı ve bütünlüğü için can veren 15 Temmuz şehitlerimize ve tüm aziz şehitlerimize bir kez daha Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, ­ülkemizde ve dünyada terörün ve savaşların biran önce son bulmasını, barışın egemen olmasını diliyoruz. Silah seslerinin yeryüzünden ebediyen silinmesi dileklerimizle Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.”

 

 

 


HABERE AİT GÖRSELLER :

31 Ağustos 2016 14:00, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu