ARSLAN, 1 MAYIS VESİLESİYLE TALEPLERİNİ SIRALADI

29 Nisan 2021 10:00, Basın


ARSLAN, 1 MAYIS VESİLESİYLE TALEPLERİNİ SIRALADI

 

Ø  Emeklilik Sistemindeki Sorunların Çözülmesini,

Ø  Sivil, Demokratik, Katılımcı, Yeni ve Tam Bir Anayasa Hayata Geçirilmesini İstiyoruz.

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü vesilesiyle emeklilik sistemindeki sorunların çözülmesi ve sivil, demokratik, katılımcı, yeni ve tam bir anayasa talebini gündeme taşıdı. Arslan, uluslararası sendikal hareketle dayanışma duygularını dile getirdi.

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

 

“HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, 26 Nisan - 1 Mayıs 2021 tarihleri arasında “1 Mayıs Haftası” kutlamalarımızı etkin bir şekilde gerçekleştiriyor, 1 Mayıs vesilesiyle taleplerimizi tüm dijital platformlardan kamuoyu ve HAK-İŞ teşkilatımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.

 

Emeklilik Sistemindeki Sorunların Çözülmesini İstiyoruz

 

HAK-İŞ olarak, bu ülke için üreten ve uzun yıllardır emek veren emeklilerimizin ve yaş şartını doldurmayı bekleyenlerin sorunlarının çözülmesi için büyük bir mücadele veriyoruz. Birçok Avrupa ülkesinde çalışanların mağduriyet yaşamasını engellenmek için emeklilikte yaşa takılan bireylere esneklik getiren düzenlemeler yapılmaktadır. Ülkemizin de bu mağduriyeti çözebilecek irade de ve güçte olduğuna inanıyoruz. HAK-İŞ olarak, emeklilikte yaşı bekleyen işsizlerin borçlanma imkanı ile emekli olmalarının önünün açılmasını istiyoruz. Aylık bağlama oranlarının düşmesini önleyecek yeni bir düzenlemenin acilen yapılmasını bekliyoruz.

            HAK-İŞ olarak, salgın ile mücadele sürecinde emekli aylıklarının alt sınırının 1.500 TL’ye çekilmesini son derece önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Emekli aylıklarının alt sınırının asgari ücret seviyesine çekilmesini ısrarla talep ediyoruz. HAK-İŞ olarak, Hükümetimize emekliler için verilen bayram ikramiyelerinde enflasyon oranında artış yapılması talebimize ilişkin çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Yıllarca bu ülke için alın teri döken emeklilerimizin bu sorunlarının çözülmesini arzu ediyoruz.

 

Sivil, Demokratik, Katılımcı, Yeni ve Tam Bir Anayasa

1 Mayısta en önemli gündem maddelerimizden birisini de Anayasa oluşturuyor. 1982 Anayasası, zaman içinde yapılan kimi değişikliklere rağmen 12 Eylül Darbesinin ruhunu üzerinden bir türlü atamamıştır. HAK-İŞ, geçmişten bu yana darbe ürünü 1982 Anayasasına hep itiraz etmiştir. 12 Eylül darbecilerinin zorla dayattığı bu anayasadan kurtulmanın vakti gelmiştir. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Türkiye’nin değişiminin ve dönüşmesinin yolunun demokratik hak ve özgürlükleri daha da geliştiren yeni ve tam bir Anayasa’dan geçtiğini biliyoruz. Bu nedenle,  insanı ve emeği merkeze alan, sivil, demokratik, katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü nitelikte yeni ve tam bir anayasa çalışmasını Türkiye’nin temel ihtiyacı olarak görüyoruz. Bu amaçla yapılacak çalışmalara geçmişte olduğu gibi bugün de destek vereceğimizi ifade ediyoruz.

 

Uluslararası Sendikal Hareketle Dayanışma

 

            HAK-İŞ olarak, salgının ilk gününden itibaren ülkemizin vermiş olduğu mücadeleyi uluslararası sendikal harekete taşıdık ve bu şeffaf tavrımız dünyanın dört bir yanından övgü topladı. Hem çalışma hayatının hem sendikal hareketin derinden etkilendiği bu dönemde tüm mağdur ve mazlumların sesi olmaya devam ettik. HAK-İŞ olarak, ülkemizin, bölgemizin ve küremizin bütün mağdur ve mazlumlarının ve emekçilerinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. 

Siyonist devletin topraklarını işgal ettiği Filistinli kardeşlerimiz ve Filistinli Mülteci kardeşlerimizin dramına, Suriyeli Mültecilerin Sorunlarına dikkat çektik. Başkenti Kudüs olan özgür ve bağımsız Filistin devletinin kurulması için mücadele eden Filistinli emekçilerle, darbecilerin zulmüne maruz kalan Sudanlı emekçilerin 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününü kutluyoruz. Sudan sendikal hareketi SWTUF ile dayanışmamızı 1 Mayıs’ta bir kez daha ilan ediyoruz. Myanmar’daki Darbeyi, Doğu Türkistan’daki zulmü kınamaya devam ediyoruz. Kıbrıslı Türklerle dün olduğu gibi bugün de, gelecekte de dayanışma ve işbirliği içinde olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. KKTC halkının 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününü yürekten kutluyoruz.

            Biliyoruz ki, bütün mağdur ve mazlumların gözü Türkiye’de, HAK-İŞ’te. HAK-İŞ olarak, bu sorumluluğun bilinciyle daha fazla çalışıyor, uluslararası sendikal hareketle birlikte sorunlara çözüm üretiyoruz. Yaşadığımız bu salgın sürecinde aşıya ulaşamayan tüm dünya ülkelerinin aşıya adil bir şekilde erişimi küresel toplumun önündeki en büyük sorumluluktur.

            1 Mayıslar demokrasi, adalet ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür. HAK-İŞ olarak bu gün dolayısıyla taleplerimizi kamuoyu ve teşkilatımızla paylaşıyor, ülkemizin, bölgemizin, küremizin bütün mazlumlarının, mağdurlarının uluslararası 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günlerini bir kez daha kutluyoruz.” 

HABERE AİT GÖRSELLER :

29 Nisan 2021 10:00, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu