“ÇANAKKALE, BAĞIMSIZ YAŞAMA KARARLILIĞININ SEMBOLÜDÜR”

17 Mart 2022 10:43, Basın


“ÇANAKKALE, BAĞIMSIZ YAŞAMA KARARLILIĞININ SEMBOLÜDÜR”

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Çanakkale Savaşları’nın ve elde edilen muhteşem zaferin tarihimizde çok özel bir yeri ve önemi olduğunu belirterek, “Çanakkale, tarihte emsali görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale, dayanışmanın, kardeşliğin, milli birlik ve beraberliğin adıdır. Çanakkale, vatanı ve bağımsızlığı için düşmana karşı tek vücut olan kahraman milletimizin destan yazdığı yerdir. Çanakkale, milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesi, bağımsız yaşama kararlılığının sembolüdür” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Çanakkale Deniz Zaferinin 107. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale Savaşları’nın ve elde edilen muhteşem zaferin tarihimizde çok özel bir yeri ve önemi vardır. Çanakkale, ülkemiz düşman tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında aziz milletimizin nasıl kararlı ve onurlu bir duruş sergilediğini gösterdiği yerdir. Çanakkale, bir milletin sıradan hatırlayışı değil, tarihi varoluşumuzu ebedi kılan bir duruştur.

Çanakkale, tarihte emsali görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale, dayanışmanın, kardeşliğin, milli birlik ve beraberliğin adıdır. Çanakkale, vatanı ve bağımsızlığı için düşmana karşı tek vücut olan kahraman milletimizin destan yazdığı yerdir. Çanakkale düşmanın umutlarının kırıldığı, milletimizin umutlarının yeşerdiği yerdir. Çanakkale’yi geçilmez kılan ecdadımızın kararlılığı, fedakâr ve cefakâr milletimizin vatanı için yapabileceklerinin göstergesidir. Çanakkale, milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesi, bağımsız yaşama kararlılığının sembolüdür.

Gücünü ecdadından alan aziz milletimiz, dün olduğu gibi bugün de içerde ve dışarda vatanına kasteden hainlerin karşısında “Çanakkale Ruhuyla” dimdik durmaktadır. Türk milleti, 15 Temmuz gecesi birlik ve beraberliğini; vatanına, bayrağına ve bağımsızlığına nasıl sıkı sıkıya bağlı olduğunu tüm dünya bir kez daha göstermiştir. 

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, halkımızın birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşamasını en önemli değer olarak gördük. Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için terörle mücadelesinde her zaman yanında olduk. HAK-İŞ olarak ülkemiz tarafından yürütülen bütün terörle mücadele operasyonlarına her türlü katkı ve desteği verdik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin terörle mücadelesinde daima yanında olacağız. 

Çanakkale Zaferinin unutulmaz kahramanlardan birisi de Seyit Onbaşı olmuştur. Seyit Onbaşı’nın, Çanakkale Savaşı’nın en kritik döneme girdiği anda 275 kg’lık topu tek başına taşıyarak ateşlemesi sonucunda İngiliz Ocean Zırhlısının batırılması tarihin akışını değiştiren çok önemli bir olaydır. Seyit Onbaşı gibi kahramanlar 7 düvelin üzerimize saldırdığı dönemde imanlarıyla, inançlarıyla, sadakatleriyle milletimizin bağımsızlığını koruyarak kurtuluşa ermesini sağlamışlardır.

Çanakkale şehitlerimizi unutmamak ve onların bize bıraktığı mirasa en güzel şekilde sahip çıkmak Türk milleti olarak boynumuzun borcudur. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 18 Mart Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehit ve gazilerimize borcumuz olduğunun bilincindeyiz.  Bütün şehit ve gazilerimize karşı borcumuzun ve sorumluluğumuzun bir gereği olarak, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kahramanlarını unutmamak ve unutturmamak için Konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamız Balıkesir’in Havran İlçesinde Çanakkale Zaferinin en önemli kahramanlarından birisi olan Seyit Onbaşı’nın adını yaşatmak ve sonraki nesillere aktarabilmek için ‘HAK-İŞ/Hizmet-İş Koca Seyit İlkokulu’nu hizmete açmıştır. Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı’nın bizlere bıraktığı emaneti geleceğe taşımak için ‘HAK-İŞ/Hizmet-İş Koca Seyit İlkokulu’nda yeni nesillerin eğitim görmesine öncülük ettiğimiz için mutlu ve gururluyuz.

Çanakkale’de yaşadığımız zaferin gururunu yaşadığımız bugün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile dünyanın bir savaşı daha canlı yayınlarda izlemesinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Rusya Federasyonu’nun bu haksız ve hukuksuz işgali biran önce durdurmasını istiyoruz. İşgalin mağduru yine kadınlar, çocuklar, hastalar ve yaşlılar olmaktadır. HAK-İŞ olarak, Ukraynalı kardeşlerimizle ilgili üzerimize düşen sorumluluğu renklerine, dinlerine ve inançlarına bakmadan yerine getirmeye devam edeceğiz.

HAK-İŞ olarak, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere bölgemizde yaşanan bütün itilafların barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen 17 devlet başkanı, 80 bakan ve 75 ülkeden üst düzey katılımcı ile gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumunu son derece önemsiyoruz. Türkiye’nin Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde bölgemizde ve dünyada barış ve güvenliğin tesisi için attığı bu adımların olumlu sonuçlanmasını umut ediyoruz.

Çanakkale Zaferinin 107. Yıldönümünde ‘Çanakkale Boğazı'nın Gerdanlığı’ olarak nitelendirilen 1915 Çanakkale Köprüsünün açılıyor olmasının gururunu yaşıyoruz. Kurtuluştan bu güne ülkemizin yakaladığı yüksek standartların bir göstergesi olan 1915 Çanakkale Köprüsünün ülkemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. 

Çanakkale Deniz Zaferinin 107. Yıldönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanı, bayrağı ve hürriyeti için şehit düşen Mehmetçiklerimizi ve vatandaşlarımızı minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.”


HABERE AİT GÖRSELLER :

17 Mart 2022 10:43, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu