HAK-İŞ IV. KISA FİLM EMEĞE SAYGI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

23 Aralık 2015 14:00, Haberler


HAK-İŞ IV. KISA FİLM EMEĞE SAYGI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

IV. HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.


HAK-İŞ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği 4. HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması töreni, 23 Aralık 2015 tarihinde Ankara Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Ödül törenine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Film San Vakfı Müdürü Uğur Kıvanç Terzioğlu, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ayrıca, sanata uzun yıllarını vermiş sinema ve tiyatro oyuncuları Ulvi Alacakaptan, Deniz Gökçer, Ferdi Merter Fosforoğlu, Anta Toros, Nilüfer Aydan ve Devlet Devrim de katıldılar.

Programın açılışında aziz şehitlerimiz ve iş kazalarında kaybettiğimiz emekçiler anısına 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.


ARSLAN: “SANATIN EMEKLE BULUŞMASI, EMEĞİN TAÇLANMASIDIR”


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada, 4 yıl önce “emeğe saygı” teması ve “kısa film uzun iş” sloganıyla başlatılan HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması’nın 4.’sünü de başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade ederek, gelenekselleşen ve her yıl bir öncekinden daha çok ilgi ve katılımın olduğu kısa film yarışmasının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.


HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması’nın kültür ve sanatın emeğe dönüştüğü, emeğin sanata yansıdığı bir etkinlik olduğunu vurgulayan Arslan, “Kısa film yarışmamızla, HAK-İŞ olarak emeği sanatla buluşturuyoruz. Sanatın emekle buluşması, emeğin taçlanması demektir. Çünkü sanatın emek, emeğin sanat olduğuna inanıyoruz. Tüm emekçilerin de bu anlamda sanata değer katan sanat işçileri olduğuna inanıyoruz” dedi.


Sendikacılığın sadece toplu iş sözleşmesi ve ücret sendikacılığı ile sınırlı olmadığına vurgu yapan Arslan, şunları söyledi: “Bir sivil toplum örgütü olarak üyelerimize ve tüm kamuoyuna karşı kültür ve sanat yükümlülüğümüz olduğuna inanıyoruz. Yerli ve yeni sendikal hareket”e örnek teşkil edecek bir yapılanma için başta film çalışmaları olmak üzere tüm sanat dallarında emeğin öne çıkarılması gerektiğinin altını çiziyoruz. HAK-İŞ olarak bu kısa film yarışmasını geleneksel hale getirmekle sendikal harekete önemli bir sanat damarı açıyor, emeğe olan duyarlılık ve farkındalıkları daha da yükseltmek için sanatın dili’ni kısa filmle sunuyoruz. İnanıyorum ki bu tür yarışma programlarımız sendikal dünyaya özendirici bir etki yapacaktır.”


Emekçilerin sorunları ve yaşadıkları trajedileri sinema diliyle doğrudan iletmenin ancak görsel sanatın gücüyle yapılabileceğine dikkat çeken Arslan, “HAK-İŞ olarak, sanatı emekten ayrı düşünmediğimiz için, sanatın bizatihi emek olduğunun bilincini taşıdığımız için bu yarışmayı düzenledik. Sanat, HAK-İŞ mensuplarının bu topraklarda egemen olan değerleri daha iyi özümsemesi ve aidiyet bilincini canlı tutması için de “olmazsa olmaz”larımız arasındadır. Biz, sanatı değer kabul eden ve bu değeri bütün coğrafyasında sergileyen bir kültür ve medeniyetten geliyoruz. Bizim kültür ve medeniyet birikimlerimizi oluşturan eserlere baktığımızda, orada emekçilerimizin sanata dönüşmüş alın terlerini, hünerlerini görmekteyiz. Dünyaya örnek teşkil eden tarihî şehirlerimizi emekçilerimiz inşa etmişlerdir. Ulu mabetlerimizi, külliyelerimizi emekçilerimiz inşa etmişlerdir. Birer sanat ve estetik dehası olan tarihî köprülerimizi, kervansaraylarımızı, hanlarımızı, çarşılarımızı, bedestenlerimizi emekçilerimiz inşa etmişlerdir. Müzikten hat sanatına, edebiyattan mimariye, şiirden tezhip sanatına kadar medeniyet dünyamızda sanatın emeğe dönüştüğü muhteşem sayfalar vardır. Böyle bir tarih ve medeniyetin mensupları olarak sanatı emek emeği sanat bilen bir estetik anlayışın sahibiyiz” diye konuştu.


ARSLAN, EMEĞE GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ


Arslan, IV. HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması’na katkı veren Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, yarışmada dereceye giren kısa film sahiplerini de tebrik etti.


Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Ulvi Alacakaptan birer selamlama konuşması yaparak, HAK-İŞ’in sanata verdiği öneme dikkat çektiler.


Konuşmalardan sonra, sanata uzun yıllarını vermiş Sinema ve Tiyatro Oyuncuları Deniz Gökçer, Ferdi Merter Fosforoğlu, Anta Toros, Nilüfer Aydan, Devlet Devrim, Ulvi Alacakaptan ve Film San Vakfı Müdürü Uğur Kıvanç Terzioğlu’na IV. HAK-İŞ Kısa Film Yarışması anısına Genel Başkanımız Mahmut Arslan plaket verdi.


YARIŞMADA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ


Daha sonra ödül törenine geçilerek, 4. HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması’nı kazananlara ödülleri verildi.


“Emeğin İçindeki Gizem” kısa filmiyle En İyi Film Birincilik Ödülünü kazanan Abdülkadir Taş ve Ersin Çetintaş'ın ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız birlikte verdi.


“Rüzgar Gülü” kısa filmiyle En İyi Film İkincilik Ödülü’nü kazanan Muhammet Emin Altunkayak’a ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın verdi.


“Kömür” kısa filmiyle En İyi Film Üçüncülük ödülünü kazanan Yunus Sağdıç’a ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın verdi.


“Salyangozun Yolculuğu” kısa filmiyle Necati Çelik Özel Ödülünü kazanan Şenol Çöm’e ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte HAK-İŞ Eski Genel Başkanı Merhum Necati Çelik’in eşi Şermin Çelik verdi.


“Hayaller Engel Tanımaz” kısa filmiyle Jüri Özel Ödülünü kazanan Recep Dere’ye ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak verdi.


Sendikacı Gözünden kategorisinde ise “Emeğe Saygı” kısa filmiyle ödüle layık görülen Mehmet Çakır’a ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Arslan verdi.


Sendikacı Gözünden kategorisinde “Pamuk İpliği” kısa filmiyle ödüle layık görülen Ali Demiraslan’a ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Öz İletişim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Güllüoğlu verdi.


Sendikacı Gözünden kategorisinde “Bir Gün Bir Kadın” kısa filmiyle ödüle layık görülen Mesut Pilatin’e ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Öz Toprak-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Özben verdi.


“Emeğin İçindeki Gizem” kısa filmiyle En İyi Senaryo Ödülünü kazanan Abdülkadir Taş ve Ersin Çetintaş'ın ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Öz Güven-Sen Sendikası Genel Başkanı Murat Önal verdi.


“Emeğin İçindeki Gizem” kısa filmiyle En İyi Yönetmen Ödülünü kazanan Ersin Çetintaş’a ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert verdi.


“His” kısa filmiyle En İyi Kurgu Ödülünü kazanan Muhammet Ali Atan’a ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Oleyis Sendikası Genel Başkanı Vedat Böke verdi.


“İstanbul’un Sesi” kısa filmiyle En İyi Müzik Ödülünü kazanan Flört Grubu ve Erhan Güleryüz adına Gökhan Öcal’a ödülü Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Abdulbaki Gülbaba verdi.


“Ardından” kısa filmindeki performansla En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan İrem Altuğ’un ödülünü filmin yönetmeni Soner Sert’e, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Hizmet-İŞ Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz verdi.


“Hayırlı Yol” kısa filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Oğuzhan Endürüst’e ödülünü, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Hizmet-İş Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz verdi.


“Ateşten Eller” kısa filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülünü kazanan Adanan Sağlam’ın ödülünü, filmin yönetmeni Mehmet Poyraz’a Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız verdi.

 

IV. HAK-İŞ Kısa Film Emeğe Saygı Yarışması” ödüllerin verilmesinin ardından günün anısına çektirilen toplu fotoğrafla sona erdi.


HABERE AİT GÖRSELLER :

23 Aralık 2015 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu