HİZMET-İŞ SENDİKAMIZ 40 YAŞINDA

24 Ocak 2018 23:40, Haberler HİZMET-İŞ SENDİKAMIZ 40 YAŞINDA


Konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamız 23 Ocak 2018 tarihinde Hilton Garden Inn Ankara Gimat Otel’de 40. Kuruluş yıldönümünü kutladı. 

Etkinlikler kapsamında, 40. Yıl vesilesiyle gala yemeği verildi. Gala yemeği Kültür Bakanlığı Halk Dansları Topluluğu gösterisi ile başladı.  

Gala Yemeği programına Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM İdare Amiri Çorum Milletvekili ve HAK-İŞ Onursal Başkanı Salim Uslu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, HİZMET-İŞ Kurucu ve Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HİZMET-İŞ Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Hizmet-İş Sendikası yönetim kurulu üyeleri, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri ile basın mensupları katıldı.

Törene 28 ülkeden (Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna-Hersek, Cezayir, Eritre, Fas, Filistin, İran, Kongo, Kosova, Kuveyt,  Litvanya, Makedonya, Malavi, Mauritius, Moritanya, Nijerya, Rusya, Senegal, Sancak, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Ürdün ve Zambiya) 69 sendikacı konuk katıldı.

“40 Yıldır Verdiğimiz Sendikal Mücadele Bir Destana Dönüştü”

HAK-İŞ ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, konuşmasında, “Sendikal tarihte, 40 yıllık alın teri, hak ve emek mücadelesinde oldukça anlamlı 40. sayfamızı açıyoruz. Bu sayfada, medeniyet emekçilerinin 40 yıllık inançlı, onurlu, iradeli, kararlı ve bir o kadar da koca yürekli mücadelesi var. 40 yıl önce, Adıyaman’ın soğuk kış gününde, yani 24 Ocak 1979’da toprağa atılan tohum, dönemin her canlıya buz tutturan soğuğuna rağmen donmadı, çürümedi.  Çatladı, gövdeye durdu, alın teri ve emekle sulandı, ulu bir çınar oldu.  40 yıl sonra yani bugün; Basiret, dirayet ve ferasetli ellerde Türkiye’nin en büyük sendikası oldu” dedi.

 “15 Temmuz Menfur Bir İşgal Girişimiydi” 

15 Temmuz hain darbe girişiminde HAK-İŞ’in şehit verdiği Celalettin İbiş’e ve gazilerimize saygılarını ifade eden Arslan, milletin iradesinin üstünde hiçbir iradenin olmadığını vurgulayarak, “15 Temmuz darbe teşebbüsü menfur bir işgal girişimiydi biz bu teşebbüsün daha ilk dakikalarında HAK-İŞ olarak meydanlara indik, direndik. Bu uğurda 1 şehidimiz ve 10 gazimizle emekçilerin bu vatana nasıl sahip çıktıklarını gösterdik. Çünkü bu topraklar bin yıl önce verilen şehit ve gazilerimizin ter ve emekleriyle vatan haline nasıl geldiyse, bugün de yarın da böylece vatan olarak kalacaktır. Huzurlarınızda bir kez daha tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar, ailelerine, yakınlarına ve tüm HAK-İŞ camiasına başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

“Küresel Güçlere ve Hainlere Karşı Vatan Savunmasında En Öndeyiz”

Ülkemizin, uzun yıllardır emperyalistlerin vahşi saldırılarına maruz kaldığını ancak asil milletimiz tarafından bu girişimlerin bertaraf edildiğini söyleyen Arslan, “Terör saldırıları ve ekonomik operasyonları bizi yıldıramayacaktır. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi “Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın! Çünkü, bünyemiz bu “hayasızca akınlar” karşısında sarsılmayacak kadar güçlü ve mukavimdir. Küresel güçler, hainler ve işbirlikçileri şunu unutmasınlar ve tarihe baksınlar: Bu aziz millet, tarihte hiçbir zaman diz çökmedi, geri çekilmedi, yıkılmadı, topraklarını terk etmedi. Bugün de yarın da terk etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Arslan, Afrin’de bölücü terör örgütü YPG/PKK’ya karşı başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”nı hatırlatarak, “Biz nerede ve hangi şartlar altında olursak olalım, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkma kararlılığını her zaman gösterdik. ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda vazife alan kahraman yiğitlerimizi selamlıyorum. Allah onlardan razı olsun. Afrin’deki hainlerin tuzaklarını bozmaya, şer yuvalarını dağıtmaya tam destek veriyoruz” diye konuştu.

“Taşeron Sisteminin Kaldırılması Tarihi Bir Karardır”

Arslan, Dünyada ve Avrupa'da taşeron sisteminin daha da güçlendirilmesi, yaygınlaştırıldığını belirterek, “Tüm bunlar olurken Türkiye'nin bu sistemi ortadan kaldırma kararlılığı, sayın Cumhurbaşkanımızın hem yerel yönetimler özel irade hem kamu kurumlarında taşeron sistemlerinin yasaklanması ve kamu hizmetlerinin kamu çalışanları eliyle yürütülmesi kararı tarihi bir karardır” diye konuştu.

 “Kuruluş Yıldönümü Ülkemize Hayırlı Olsun”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, HİZMET-İŞ’in Türkiye’nin sendikal hayatındaki gelişimine vurgu yaparak, “HAK-İŞ Konfederasyonuna buradan teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum. 15 Temmuz hain darbe girişimindeki sivil direnişin sembolü olan bu milletin, yanı başına çöreklenen terör yuvalarına karşı her birimiz ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nın başarı ile neticelenmesi noktasında herkes elinden geleni yapıyor. Nerede bir kargaşa ve anarşi varsa orada sendikal haklar olmaz, üretim olmaz. Biz 2023 hedeflerini yakalamak noktasında çok önemli teşvikler veriyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın talimatıyla hükümetimiz taşeron sorununu çözdü. Kuruluş yıldönümünüzün konfederasyonumuza, sendikamıza ve Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“Varlığımızı, Sürekli ve Anlamlı Kılabilmek İçin Çalıştık”

Konfederasyonumuza bağlı HİZMET-İŞ Sendikası Kurucu ve Onursal Genel Başkanı Hüseyin, “HİZMET-İŞ varlığını; sürekli ve anlamlı kılabilmek için var olmuştur. Tahripkâr sarı sendikalara inat her yerde emekçinin sesi olmuş ve her ne söyledi ise arkasında durmuştur. dedi.

“HAK-İŞ Bizim Ağabeyimizdir”

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, HAK-İŞ ile Memur-Sen’in ortak bir tarihe sahip olduğunu vurgulayarak, “HİZMET-İŞ Sendikasının 40. yılı Memur-Sen için de çok değerli bir anlam derinliği ifade ediyor. Akif İnan’ın sendikacılık yönünü ele aldığımız da onun hayatına ilişkin kurulmuş cümlelerin tamamında bir HAK-İŞ paragrafı geçer. HİZMET-İŞ Sendikası Kurucusu ve Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi aynı zamanda Akif İnan’ın öğrencisidir. Salim Uslu’dan, Necati Çelik’ten, Hüseyin Tanrıverdi’den bahsetmeden Memur-Sen ailesinden bahsetmek mümkün değildir. Bizim kuruluşumuzda HİZMET-İŞ’in son derece kuvvetli bir omzu var. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ bizim rakibimiz değil; refikimiz, ağabeyimiz ve arkadaşımızdır. Toplumsal duyarlılık içeren bütün eylemlerde biz Memur-Sen ve HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak yan yana omuz omuza durduk. Nice 40 yıllara” şeklinde konuştu.

“Taşeron Mücadelesi Başarıyla Sonuçlandı”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, HAK-İŞ’in ülkemizdeki demokrasi ve insan hakları mücadelesine önemli katkılar verdiğinin altını çizdi. Konuşmasının önemli bir bölümünü taşeron sorununun çözümüne ayıran Destici, “HAK-İŞ, 2014 yılında bir ilimizde taşeron sorununun çözümünü içeren bir toplantıya katılmıştım. Bugün Allah’a şükür bu mücadele de başarı imkânı sağlandı. Burada başta hükümet olmak üzere emeği geçenlerden Allah razı olsun. Kadro alan sevgili kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.

 “Birliğe, Dirliğe ve Kardeşliğe İhtiyacımız Var”

Ülke olarak zor bir süreçten geçtiğimizi hatırlatan Destici, “Birliğe, dirliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Bu birlik ve dirliği HAK-İŞ bugüne kadar göstermiştir. Zeytin Dalı Operasyonu’nda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim dirliğimizi muhafaza etsin” şeklinde konuştu. 

Protokol konuşmalarının ardından Hizmet-İş Sendikası kurucu üyelerine ve çeşitli noktalarında vazife almış üyelerine Genel Başkanımız Mahmut Arslan tarafından hediye takdim edildi. 

24 Ocak 2018 23:40, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu