HAK-İŞ 81 İLDE 1 MAYIS İÇİN MEYDANLARDA

30 Nisan 2020 13:01, Haberler


HAK-İŞ 81 İLDE 1 MAYIS İÇİN MEYDANLARDA 


Ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle bu seneki 1 Mayıs’ı 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında “1 Mayıs Haftası” olarak kutlayan HAK-İŞ Konfederasyonu, 1 Mayıs günü büyük şehirlerimizde tedbir amacıyla sokağa çıkma yasağının olmasını da dikkate alarak 30 Nisan 2020 tarihinde saat 11.00’da 81 ilde valiliklerce belirlenen alanlarda, temsili düzeyde katılımcıyla 1 Mayıs bildirisini okudu. 

HAK-İŞ olarak, tüm illerimizde belirli sayıda kişinin katılımı ile tüm tedbirlere ve sosyal mesafe kuralına uyarak, illerimizin meydanlarında, taleplerimizi ve önerilerimizi dile getirdik. 

HAK-İŞ’in 1 Mayıs Haftası kutlamaları kapsamında, HAK-İŞ İstanbul İl Başkanlığımız yarın saat 09.00’da kazancı yokuşuna karanfil bırakacak. Ardından Atatürk anıtına HAK-İŞ’in 1 Mayıs çelengini bırakarak 1 Mayıs Bildirisini okuyacak. İstanbul İl Başkanlığımızın yanı sıra bazı illerimizde de 1 Mayıs bildirilerini okumak üzere HAK-İŞ İl Başkanlıklarımız 1 Mayıs’ta da alanlarda olacak. 

HAK-İŞ olarak, daha fazla dayanışma, daha çok emek ve daha güçlü Türkiye için emekçilerimizin taleplerini, mesajlarımızı tüm platformlardan iletmeye devam ediyoruz. Bu zor günler bittiğinde, binlerce emekçi kardeşimizle alanlarda en coşkulu şekilde buluşacağız.

HAK-İŞ İl Başkanlarımız tarafından okunan çalışma hayatına ilişkin talep ve önerilerimizin yer aldığı, HAK-İŞ 1 Mayıs Bildirisinde şu görüşlere yer verildi:

“1 MAYIS
EMEKÇİLERİN ULUSLARARASI BİRLİK,  MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bizler, Türkiye'nin bütün emekçileri, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, yaşlıları, engellileri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün yine 1 Mayıs'ta birlikteyiz. 
Korona virüs salgını nedeni ile kitlesel kutlama imkanı olmasa da 1 MAYIS’TA, ekranlarda, illerin meydanlarında ve her yerdeyiz. 
HAK-İŞ olarak; 23 Nisan’da Millî Mücadelemizin 100. Yılını tüm teşkilatımız ve emekçilerimiz ile İstiklal Marşımızı okuyarak büyük bir coşkuyla kutladık. Yine aynı gece başlayan rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan ayının milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. 

HAK-İŞ olarak, bu 1 Mayıs’ta;
- Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesini istiyoruz. 
- Bu süreçte uygulanan fesih yasaklarını olumlu buluyoruz. Bununla birlikte Ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesine HAYIR diyoruz.
- Bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar istiyoruz.
- Taşerondan kadroya geçen emekçilerin TİS sürelerinin öne çekilmesini istiyoruz. 
- Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü istiyoruz. 
- Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş güvencesi istiyoruz. 
- Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. 
- İşyerlerinde İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. 

Bizler; Güçlü, Güzel Yarınlar için, Haklarda daha güçlü gelecek için, Sağlığımız için, İş Güvencemiz için, İşimiz ve Emeğimiz için, yine ve yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız.
Bu zor süreçte iş başında fedakarca, cesurca ve özveri ile çalışan başta sağlık, gıda, banka, taşıma, güvenlik, temizlik, haberleşme, basın, petrol ile kamu ve özel bütün sektörlerdeki tüm emekçi kardeşlerimize gönülden haykırarak teşekkür etmek için buradayız. 

Emekçi kardeşlerimize “Sen sağlığını koru, emeğini biz koruruz” diyoruz. Tüm emekçilerimizi Güvende olmak için HAK-İŞ ile birlikte mücadeleye davet ediyoruz.
Daha Fazla Dayanışma, Daha Çok Emek, Daha Çok Önlem, Daha Çok İş Güvenliği, Daha Güçlü Türkiye için 1 Mayıs’ta yine meydanlardayız.
HAK-İŞ olarak bizler; sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklarımız için 81 ilimizde meydanlarda, ekranlarda ve her yerdeyiz!
HAK-İŞ olarak; 1 Mayıs’ta ülkemizin, bölgemizin ve küremizin bütün emekçileri, mağdurları, mazlumları ile küresel salgına karşı tüm insanlık adına dayanışmamızı yinelemek için buradayız. Biliyoruz ki Dünyamız bir, sevgimiz bir. ITUC, ETUC, ILO ve ITUC-AP’nin salgın sürecinde bizimle işbirliği ve dayanışma içinde olmasını önemsiyoruz. 
Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için meydanlardayız. 
HAK-İŞ olarak; İnsan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz.
 
Vergi adaletsizliklerinin giderilmesini, ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve Asgari Ücretin insan onuruna yakışır olmasını istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz.
Yoksulluğun önlenmesini, Kayıt dışı çalışmanın sonlandırılmasını istiyoruz.
Biz ücretliler, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz.   
Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. 

Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin engellenmesini istiyoruz. İstihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz.
Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânlarının geliştirilmesini istiyoruz. 
Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmasını istiyoruz. Her türlü ayrımcılıktan uzak, insan odaklı etkin politikalar istiyoruz.
Hangi ülkeden olursa olsun ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için, entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası uyum politikalarının geliştirilmesini istiyoruz. 
Biz 83 Milyon vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimiz ile birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin eşit haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz. 
Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını, tüm dünyada barış, özgürlük, adalet ve demokrasinin sağlanmasını istiyoruz.
Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek, dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız.
Refahın, kardeşliğin, huzurun ve hoşgörünün artarak hâkim olduğu bir Türkiye’nin kıvancını yaşıyoruz.
Ülkemize, insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Ülkemizin potansiyeline, gücüne, geleceğine yürekten inanıyoruz.
HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol, Sendikalı ol, HAK-İŞ'li ol' diyoruz. 

Güçlü izolasyon, sağlıklı TÜRKİYE diyoruz.

Zor günler geçsin sonra yine meydanlarda buluşacağız.

Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek

HAK-İŞ OLARAK BUGÜN;
EMEK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK, ADALET VE DEMOKRASİ İÇİN HAYKIRIYORUZ.
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN”HABERE AİT GÖRSELLER :

30 Nisan 2020 13:01, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu