HAK-İŞ KADIN KOMİTESİNDEN HACER ÇINAR’A DESTEK

08 Haziran 2022 11:37, Haberler


HAK-İŞ KADIN KOMİTESİNDEN HACER ÇINAR’A DESTEK

HAK-İŞ Kadın Komitesi üyeleri ve HAK-İŞ teşkilatımız Bolu İl Başkanımız Hacer Çınar’a destek olurken, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı protesto etti.  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Belediye Meclisi’nde oylama için el kaldıran Belediye Meclisi üyesi ve aynı zamanda HAK-İŞ Bolu İl Başkanımız da olan Hacer Çınar’a yönelik çirkin saldırılarını Bolu Belediyesi önünde protesto ettik. 

Bolu Belediyesi önünde 8 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen protesto ve destek eylemine, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, HAK-İŞ Bolu İl Başkanı ve Öz Sağlık Sendikamızın Bolu Şube Başkanı, Belediye Meclis Üyesi Hacer Çınar, Sendikalarımızın Kadın Komite Başkan ve üyeleri, Sendikalarımızın Şube Başkan ve Üyeleri, Hak-İŞ teşkilatı ve basın mensupları katıldı. 

“Bu Çirkin Saldırı Tüm Kadınlara Yapıldı”

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, “Bugün burada, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın HAK-İŞ Bolu İl Başkanımıza ama her şeyden önemlisi bir kadına yaptığı hakareti kınamak için bulunuyoruz. Bu çirkin saldırı sadece Hacer Çınar’a değil bizlere, tüm kadınlara yapılmıştır” dedi. 

Çalışma hayatındaki şiddet ve tacizin vahim bir örneğinin ne yazık ki Bolu’da yaşandığını ifade eden Zengin, “Bizler kadın olarak çalışma hayatında var olma mücadelesi vermekteyiz. Bununla birlikte maalesef taciz ve şiddete maruz kalma ihtimalimiz de bulunmaktadır” dedi. 

“Şiddet ve Tacizden Arınmış Bir Çalışma Yaşamı” 

Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın ahlaksız saldırılarının ilk olmadığını daha önce de farklı şekillerde kadınları aşağılayan, saldırgan tavırlarda bulunduğunu anımsatan Zengin,  “HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak şiddetin sadece fiziksel olmadığına dikkat çekmek istiyoruz. Biz kadınlar olarak çalışma yaşamının her alanında varız ve olmaya da devam edeceğiz. HAK-İŞ olarak bunun bilinci ile insan onuruna dayanan bir çalışma kültürünün önemini biliyor, herkesin şiddet ve tacizden arınmış bir çalışma yaşamı hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.  

“Şiddetin Her Türlüsünü Kınıyoruz” 

Çalışma yaşamında; fiziksel, cinsel, ekonomik, siber, ısrarlı takip, psikolojik taciz (mobbing) dâhil olmak üzere her türlü şiddetin ve tacizin önlenmesi talebini ifade eden Zengin, “Ülkemizde onuru ve haysiyetiyle çalışan, üreten insanların kadın ve erkek ayrımı yapmaksızın tacize, şiddete ve ayrımcılığa uğramasını asla kabul etmiyoruz. Şiddetin her türlüsünü reddediyor ve kınıyoruz” dedi. 

“İnsan onuruna yakışır hayat için özgürlük arayışına sahip çıkmak, en temel yaşam hakkını tahrip eden tüm odaklara karşı dik durmak, insan olarak da kurumlar olarak da sorumluluğumuzdur” diyen Zengin, HAK-İŞ’in bu sorumluluğun gereğini yerine getirdiğini ifade etti.

“Şiddete Sessiz Kalmayın” 

“Şiddete Sessiz Kalmayın! Şiddete Ortak Olmayın” çağrısını yapan Zengin, “Belediye Başkanının üyesi olduğu siyasi partiyi de uyarıyoruz. Her fırsatta kadınları aşağılayan, her açıklamasında kadınları meta olarak gören, emekçi bir kadına yönelik ahlaksız saldırıyı yapan bu köhnemiş zihniyete karşı gerekenin yapılması için çağrıda bulunuyoruz. Bolu Belediye Meclis üyelerine de çağrı yapıyoruz. Bir kadına, bir emekçiye, bir anneye karşı yapılan bu ahlaksız davranışa karşı tavır almalarını bekliyoruz. Şiddetin siyaseti ve cinsiyeti yoktur! Şiddet şiddettir. HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak psikolojik şiddete ve tacize maruz kalan Bolu İl Başkanımız, Bolu Belediyesi Meclis Üyesi arkadaşımız Hacer Çınar’a destek olmak için buradayız. Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı bir kadına, bir emekçiye en başında bir insana yönelik ahlak dışı ifadeleri nedeniyle kınıyoruz. HAK-İŞ olarak tüm gücümüzle Hacer Çınar’ın haklı mücadelesinde yanındayız ve destekçisiyiz. Hacer Çınar Yalnız Değildir”  dedi. 


HABERE AİT GÖRSELLER :

08 Haziran 2022 11:37, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu