ARSLAN: “GELİR VERGİSİ ORANLARININ SINIRLANDIRILMASINI ÖNERİYORUZ”

06 Eylül 2022 13:49, Haberler


ARSLAN: “GELİR VERGİSİ ORANLARININ SINIRLANDIRILMASINI ÖNERİYORUZ”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, yüksek enflasyon nedeniyle yaşanan fiyat artışlarının emekçileri derinden etkilediğini söyledi. Arslan, hayat pahalılığının artmasında enflasyonun yanı sıra vergilerin de etkisi olduğuna dikkat çekerek, “HAK-İŞ olarak vergi dilimlerinin düzenlenmesini, bütün çalışanlar için gelir vergisi oranlarının kriz dönemi bitene kadar sınırlandırılmasını öneriyoruz” dedi.  

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 6 Eylül 2022 tarihinde Konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamızın Osmaniye Şubesinin 8. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.  Genel Kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız Av. Hüseyin Öz, Hizmet-İş Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, HAK-İŞ Adana İl Başkanımız Abdurrahman Yücel, HAK-İŞ Kahramanmaraş İl  Başkanımız Mehmet Akif Dağ, HAK-İŞ Osmaniye İl Başkanımız  Mustafa Kemal Taş, Ak Parti Osmaniye İl Başkan Vekili Yusuf Çenet, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Demir, Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman, Sendikalarımızın Şube Başkanları, Komite Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikamızın Osmaniye de 30 yılı aşkın süredir örgütlü olduğunu belirterek, Genel Kurulun HAK-İŞ’e, Hizmet-İş Sendikamıza ve üyemiz emekçilere hayırlar getirmesini temenni etti.

“Yüksek enflasyon emekçileri derinden etkiliyor”

Arslan, yüksek enflasyon nedeniyle yaşanan fiyat artışlarının emekçileri derinden etkilediğini söyledi. Arslan, “Gelirlerimizin kiramızı zor karşıladığı bir dönemdeyiz. Belediyelerde gece-gündüz, yaz-kış demeden 24 saat şehre hizmet eden arkadaşlarımızın daha iyi ücretleri almaları konusunda çabalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“Vergiler Sınırlandırılmalı”

Hayat pahalılığının artmasında enflasyonun yanı sıra vergilerin de etkisi olduğuna işaret eden Arslan, “Büyük bir mücadelenin sonunda ilk kez bu yıl asgari ücret belirlenirken ücretlilerin, asgari ücret tutarındaki gelirlerinin vergi dışı bırakılmasını başardık. 2021 yılından başlayarak devam eden yüksek enflasyon ve getirdiği hayat pahalılığı, pandeminin etkileri, Rusya-Ukrayna Savaşı, güneyimizdeki terör odaklarının Türkiye’ye yönelik saldırıları, Karabağ’da yaşadığımız savaş, Libya ile ilgili Doğu Akdeniz’de yaşadığımız ciddi sıkıntıların hepsi, aslında Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ekonomik zorluğun sebebidir. Çalışanların elde ettikleri ücretler kısa bir sürede sembolik hale geliyor. Ücretler üzerindeki vergi baskısının azaltılması gerekiyor. HAK-İŞ olarak vergi dilimlerinin düzenlenmesini, bütün çalışanlar için gelir vergisi oranlarının kriz dönemi bitene kadar sınırlandırılmasını öneriyoruz.”

“Çalışanların yüzde 30’u kayıt dışı”

Kayıtdışı istihdama da dikkat çeken Arslan, şu ifadelere yer verdi: “Çalışanların yüzde 30’u kayıt dışı istihdamın içerisinde. Bunların çalıştığı yerlerde vergi verilmiyor, sigorta ödenmiyor ama bunlar bir kısım temel haklardan aynen yararlanıyorlar. Kayıt dışını kayıt altına almamız gerekiyor. Bunun yolu da sendikalaşmanın önünü açmaktır. Devletimizi, hükümetimizi, bu alandaki muhataplarımızı ikna edeceğiz. Sendikal hareketin güçlenmesi, sendikaların büyümesi; kayıt dışını ortadan kaldırmak, ölümlü iş kazalarını yüzde 1’in altına çekmek, sosyal güvenlik sistemimizi güçlendirmeyi sağlıyor. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak, bu konuyu düzenli bir şekilde gündeme taşıyacağız.”

Genel Kurulda Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman ve Hizmet-İş Sendikası Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.


HABERE AİT GÖRSELLER :

06 Eylül 2022 13:49, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu