İŞSİZLİK VE KAYITDIŞI SORUNU SENDİKALAŞMAYLA ÇÖZÜLEBİLİR

19 Kasım 2012 14:00, Haberler


HAK-İŞ Genel BaşkanI Arslan Karaman’da basIn toplantIsI düzeNledİ

İŞSİZLİK VE KAYITDIŞI SORUNU SENDİKALAŞMAYLA ÇÖZÜLEBİLİR

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’nin iki büyük sorunu olan işsizlik ve kayıtdışı ekonominin sendikalaşmayla çözülebileceğini söyledi.

İşsizlik ve kayıtdışını ‘çalınan geleceğimiz’ şeklinde tanımlayan Arslan, “Sendikalılık oranı ile kayıtdışı ekonomi ters orantılıdır. Sendikanın olduğu yerde kayıtdışı olmaz. Sendikalaşmayı artırırsak, kayıtdışı da aynı oranda aşağıya düşecektir. Aynı şekilde, sendikalaşmanın sağladığı koşullarla işsizlik sorununu da çözebiliriz” dedi.

Genel Başkanımız Mahmut Aslan, Karaman’da medya mensuplarıyla bir araya geldi. Demosan Otel’de düzenlenen ve medya mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, Diyanet-Sen Karaman Şube Başkanı Duran Kabaağaç, Hizmet-İş Karaman Şube Başkanı Mehmet Bayrakçı, Öz Gıda-İş Karaman İl Temsilcisi Adnan Gürsoy ve Eğitim-Bir-Sen Karaman Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Yunus Özdemir de katıldı.

Arslan, düzenlediği basın toplantısında sendikalaşmanın toplum ve ülke ekonomisine sağladığı katkıya değindi.

“KARAMAN SENDİKAL MÜCADELEMİZ İÇİN MERKEZDİR”

Karaman’ın gücünün, potansiyelinin, tarihinin ve görevinin coğrafi sınırlarının çok ötesinde olan bir medeniyet merkezi olduğunu hatırlatan Arslan, “HAK-İŞ olarak, Karaman’ın sendikal mücadelemiz için de önemli bir merkez olduğunu düşünüyoruz ve bu merkezde yeterli ve aktif bir şekilde sendikacılık yapma çabası içerisindeyiz. Karaman’ın her alanda büyümesi ve gelişmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye her zaman hazırız” dedi.

Arslan, “Karaman’ın hem emek hareketi içindeki potansiyeli, hem de nüfusa oranla, çalışan sigortalı sayısı yüksektir. Dışarıdan buraya gelip çalışan çok sayıda emekçi var. Karaman gıda sektörünün üssüdür. O nedenle Öz-Gıda İş Sendikamızın faaliyetlerini burada yeniden hızlandırdık” diye konuştu.

Karaman’a yatırım yapan bütün müteşebbisleri kutlayan ve işverenlerin, oluşan başarıda emekçileri de unutmaması gerektiğini belirten Arslan, sendikal hakkın barışçıl yollarla verilmesi gerektiğini söyledi.

“İŞVEREN RAKİBİMİZ DEĞİL, SOSYAL ORTAĞIMIZDIR"

Türkiye’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Karaman’da da işverenlerin -özellikle işveren sendikalarının-, sendikalarla ilgili değerlendirmelerini 30–40 yıl önceki olumsuzluklara dayandırdıklarına işaret eden Arslan, HAK-İŞ’in kurulduğu günden beri işverenleri rakip değil, sosyal ortak olarak gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: “Biz işverenlerimizi kolları bükülecek, teslim alınacak, haklarımızı gasp eden veyahut haklarınızı gasp edenlerden hesap sorulacak bir noktada görmüyoruz. Soğuk savaşın öğrettiği dili kullanmıyoruz. Çatışmacı, kavgacı, iş yerlerini tahrip eden, işletmeleri zora sokan, iş barışını tehdit eden yaklaşımlardan hep uzak durduk.”

“SENDİKALAŞMADAN KORKULMAMALI”

HAK-İŞ olarak, sendikacılığa yeni bir anlayış getirdiklerini ve bunu yaygınlaştırmak istediklerini ifade eden Arslan, tüm işverenlerin HAK-İŞ’in bu yaklaşımına kulak vermesini istedi.

Arslan, “1980 öncesindeki sendikacılığın olumsuzluklarını hala unutmayan, sendikaları bir tehdit ve mücadele edilmesi gereken grup olarak gören anlayışı değiştirmemiz gerekiyor. Türkiye değişiyor, Türkiye’nin endüstriyel ilişkileri de değişiyor. Sosyal diyalog dediğimiz bir mekanizmayı artık bütün dünya kullanıyor. En zor şartları bile diyalogla konuşarak, görüşerek çözme imkânımız var. Yeter ki karşılıklı iyi niyet olsun. Biz sendikalaşmayı arttırırsak, kayıtdışı da aynı oranda aşağıya düşecektir. Aynı şekilde, sendikalaşmanın sağladığı koşullarla işsizlik sorununu da çözebiliriz. Sendikalaşmadan korkulmamalı, aksine sendikalaşmanın önü açılmalıdır” dedi.

ARSLAN, YENİ SENDİKALARIN MÜJDESİNİ VERDİ

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini ve HAK-İŞ’in 13 sendikası olduğunu hatırlatan Arslan, bu sayıyı 20 olacak şekilde planladıklarını belirterek, her işkolunda faaliyet göstermek için HAK-İŞ bünyesinde yeni sendikalar kurulacağının müjdesini verdi. Bazı sendikaların kurulduğunu, bazı sendikaların da kurulmakta olduğunu bildiren Arslan, “Yeni dönemde özel sektör örgütlenmesine önem vereceğiz. Her iş kolunda da Karaman’da sendika çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

BÜTÜN MEDYA ÇALIŞANLARINI MEDYA-İŞ’E DAVET ETTİ

Medya sektöründe kayıtdışı ve fazla mesainin yüksek olduğunu ve bu sektörün sendikalaşmaya en çok ihtiyaç duyulan sektörlerden biri olduğunu kaydeden Arslan, bütün medya çalışanlarını Medya-İş’e üye olmaya davet etti.

Arslan şöyle konuştu: “HAK-İŞ’e bağlı Medya-İş sendikamız, şu anda basın sektörünün en büyük sendikası olmuştur. Anadolu Ajansı’nda yetkili sendika pozisyonuna geldik. İnşallah önümüzdeki günlerde Türkiye'deki pek çok büyük medya kuruluşunda sendikalaşma ile ilgili ciddi bir çalışma yapacağız. Sendikamız, yerel medya konusunda da epey mesafe kat etmiştir. Buradan, medyada çalışan bütün arkadaşlarımızı Medya-İş sendikamızın üyesi olmaları için davet ediyorum.”

“ASGARİ ÜCRETİN TESPİTİNDE YENİ KRİTERLER BELİRLENMELİ”

Konuşmasının ardından basın mensuplarını sorularını cevaplayan Arslan, asgari ücretin iyileştirilmesine yönelik bir soru üzerine, asgari ücretin tespitinde yeni kriterlerin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısal olarak sorunlu olduğunu ve demokratikleştirilmesi gerektiğini belirten Arslan, asgari ücretin, Hükümetle işverenin belirlediği bir ücret olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, KARAMAN'DA ZİYARETLERDE BULUNDU

Sendikal faaliyetleri yerinde görmek için Karaman’a bir ziyaret gerçekleştiren HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, beraberindeki heyetle birlikte Karaman Valiliği, Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı ve Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığına ziyaretlerde bulundu.

İLK ZİYARET VALİLİĞE

Genel Başkanımız Arslan, Karaman'da yaptığı temaslar çerçevesinde ilk ziyaretini Karaman Valisi Murat Koca'ya yaptı.

Arslan, Karaman'a bir süre önce atanan Vali Koca'ya görevinde başarılar diledi, HAK-İŞ Konfederasyonu’nun çalışmalarını anlattı.

Vali Koca ise, Arslan'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Arslan'a Aktekke Maderi Mevlana kristali hediye etti.

ARSLAN, BELEDİYEDE ÇİÇEKLE KARŞILANDI

Genel Başkanımız Arslan, valiyi ziyaretinin ardından, belediye başkanlığına geçti. Arslan, belediye binası önünde Karaman Şube Kadın Komitemiz Başkanı Aliye Gürbüz, işyeri sendika temsilcilerimiz ve üyelerimiz tarafından çiçekle karşılandı.

Karaman Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Çalışkan ile görüşen Arslan, üyelerimizin sorularıyla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

ÜÇÜNCÜ ZİYARET İL ÖZEL İDARESİNE

Arslan, üçüncü ziyaretini Karman İl Özel İdaresi'ne yaptı. Burada İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Salih Baldız'la görüşen Arslan, il özel idaresinin çalışmaları ve idare bünyesinde çalışan işçilerin durumları hakkında bilgi aldı.

REKTÖR GÖKMEN'İ ZİYARET ETTİ

Daha sonra Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen'i makamında ziyaret eden Arslan, tekrar rektör atanması nedeniyle Prof. Dr. Gökmen'i tebrik etti. HAK-İŞ'in üniversitelerle işbirliğini geliştirmeyi önemsediği ve öncelediğini kaydetti.

Rektör Gökmen de Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde daha önce bir konferans veren Genel Başkanımız Arslan'a, verdiği konferans ve sonrasında çekilişle 3 öğrenciye burs vermesinden dolayı üniversite ve öğrenciler adına teşekkür etti.

Arslan, buradan Karaman Organize Sanayi Bölgesi'ne geçti.

ARSLAN, ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Beraberindeki heyetle birlikte Karaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Kemal Boynukalın'ı makamında ziyaret eden Arslan, Karaman'ın gelişen Türkiye ekonomisinde payının önemli yer tuttuğunu kaydederek, Karaman'a yatırım yapan işverenleri tebrik etti.

HAK-İŞ'in örgütlenme faaliyetlerini anlatan Arslan, HAK-İŞ olarak, organize sanayi bölgesindeki işyerlerinde örgütlenme çalışması yapmak istediklerini belirtti.

Arslan, buradan, Karaman Organize Sanayi Bölgesi'nde iş yapan müteşebbislere seslenerek, "Karaman'ın modernleşmesini destekliyorum. Burada işçilerle işverenlerin uzlaştıkları, birlikte başardıkları bir modeli geliştirmek istiyoruz" dedi.

KTSO BAŞKANI TOKTAY'A ZİYARET

Genel Başkanımız Arslan, Karaman'daki son ziyaretini Karaman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Toktay'ı ziyaret ederek tamamladı.

Karaman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığında gerçekleştirilen ziyarette konuşan Arslan, "Sendikal hayata yeni bir soluk, yeni bir anlayış getirmeye çalışıyoruz. Yasalar ve mevzuata uygun bir çalışma hayatı ve huzurlu emekçiler istiyoruz" dedi.

Ön yargılardan ve soru işaretlerinden uzak bir şekilde Sendika-İşçi-İşveren birlikteliğinin sağlanarak, işçi ve işverenlerin sorunlarının asgariye indirilebileceğini ifade eden Arslan, Karaman'da endüstri ilişkilerinin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Toktay ise, işverenlerin, bir kısım ideolojik sendikacılıktan kaynaklanan tereddütleri bulunduğunu ve HAK-İŞ'in bu anlayıştan uzak olduğunun farkında olduklarını belirterek, iyi anlatılırsa sendikalaşmaya olumsuz bakmayacaklarını söyledi.

Başkan Toktay, Genel Başkanımız Arslan'a, ziyaret anısına Yunus Emre ve Karamanoğlu Mehmet Bey heykelciklerini hediye etti.

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

19 Kasım 2012 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu