1 MAYIS’TA DAYANIŞMA DUYGULARIYLA KAHRAMANMARAŞ'TA OLDUK

01 Mayıs 2023 14:46, Haberler


1 MAYIS’TA DAYANIŞMA DUYGULARIYLA KAHRAMANMARAŞ'TA OLDUK

1 MAYIS’I DEPREM BÖLGESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, KAHRAMANMARAŞ'TA, İSTANBUL’DA VE 81 İLDE KUTLADIK


HAK-İŞ olarak, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününde Kahramanmaraş’ta birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları verdik. 

HAK-İŞ’in Emeğin Evrensel Gücü: HAK-İŞ temasıyla Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdiği 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü programına, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Dr. Osman Yıldız ve Yunus Değirmenci, Genel Sekreterimiz Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcımız Fatma Zengin, Hizmet-İş Sendikamızın Kurucu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ’e üye sendikalarımızın Genel Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile binlerce HAK-İŞ üyesi katıldı. 

1 Mayıs programımıza depremden ağır şekilde etkilenen Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, , Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illerinden ve komşu iller olan Mardin, Siirt, Şırnak, Mersin, İstanbul, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Karaman, Sivas, Erzincan, Bingöl, Batman, Muş ve çevre illerden katılan binlerce HAK-İŞ’li emekçi Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Kahramanmaraş’ta kortej oluşturup 1 Mayıs programımız için İstasyon Meydanına yürüdü. “Yaşasın HAK-İŞ, Yaşasın 1 Mayıs”, “HAK-İŞ Seninle Gurur Duyuyor” , “HAK-İŞ  Nerede Biz Oradayız”, “ sloganları atıldı. 

 Genel Başkanımız, alanda bekleyen kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı. Program, iş kazaları, deprem, salgın, doğal afet ve vatan savunmasında kaybettiğimiz şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Deprem şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilavetinin ve dualar okundu.

“Bugün Kahramanmaraş ve Tüm Türkiye’deyiz”

Sütçü İmam’ın, Rıdvan Hoca’nın, Necip Fazıl’ın, Abdurrahim Karakoç’un, Yedi Güzel Adamın, Yiğitlerin Diyarı, Yüreği Yaralı, Milli mücadelenin ve direnişin Kahraman şehri, mahsun şehir KAHRAMANMARAŞ’tan tüm işçilerin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Bugün Kahramanmaraş’ta, 81 ilde ve tüm Türkiye'deyiz, meydanlardayız! Selam olsun Kahramanmaraş’a, selam olsun tüm Türkiye’de alanları dolduran yiğit emekçilere… Selâm olsun tüm dünya emekçilerine, selam olsun, tüm kalbiyle bizimle olanlara, selam olsun emeğiyle, erdemiyle yeni bir dünya için alın teri dökenlere” diye konuştu.

“1 Mayıs’ta Depremzede Kardeşlerimizle Birlikteyiz”

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde binlerce işçi ile birlikte Kahramanmaraş’ta olduklarını belirten Genel Başkanımız Mahmut Arslan, depremin ilk anından itibaren depremzedelerle birlikte olan HAK-İŞ Konfederasyonumuzun bu özel günde de depremzede kardeşlerimizin yanında olduklarını belirtti.

“Depremde Hayatlarını Kaybedenleri Rahmetle Anıyoruz”

Arslan, 1 Mayıs’ta, deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileğinde bulunarak, “Deprem felaketinde  deprem şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Geride kalanlara Cenab-ı Allah’tan sabırlar diliyorum. Depremde, HAK-İŞ teşkilatımızdan da büyük kayıplar verdik. Depremde Rahmet-i Rahmana kavuşan yöneticilerimizi, temsilcilerimizi, şube başkanlarımızı, üyelerimizi ve yakınlarını rahmetle anıyoruz. İş kazalarında, salgında, doğal afet ve vatan savunmasında kaybettiğimiz evlatlarımızı rahmetle anıyor, hastalarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

“Yaralarımızı Birlikte Sarıyoruz”

Arslan, 2019 yılında HAK-İŞ’in Şanlıurfa’daki 1 Mayıs Mitingine katılmak üzere çıktıkları yolda, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Maraşlı emekçi kardeşlerimize bir kez daha Cenab-ı Hak’tan rahmet dileyerek, “Kıymetli yol arkadaşlarım, tarihimizin en büyük deprem felaketinin acısını yaşıyoruz.  Acınızı en içten duygularımızla paylaşıyoruz. HAK-İŞ olarak, bu olağanüstü afete karşı milletimizin ve devletimizin yanındayız. Yaralarımızı birlikte sarmak için bütün gücümüzle ve sendikalarımızla sizinle birlikteyiz” şeklinde konuştu.

“Yardımlarımız 250 Milyona Ulaştı”

Depremin olduğu ilk andan itibaren AFAD ile koordineli bir şekilde üç ayrı kurtarma timinin deprem bölgesine sevk edildiğini vurgulayan Arslan, “HAK-İŞ’te Afet Koordinasyon ve Kriz Masası oluşturarak, ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılmasını sağladık. 

Depremin ilk anından itibaren ayni yardımlarımızın yanı sıra üyelerimiz başta olmak üzere, depremden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik 250 milyona yakın yardımda bulunduk” dedi.

Arslan, HAK-İŞ in yardımda da lider olduğunu söyledi. Arslan, “Biz sadece konuşmuyoruz. Sadece laf etmiyoruz. Biz yapıyoruz. Milletimizin yanında olduğumuzu, depremzedelerle kucaklaşmanın ne anlama geldiğinin farkındayız, onun için bütün gücümüzü, bütün imkanlarımızı seferber ettik ve bundan sonra da yardım etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Depremin yaralarını sarmak için bölgede aralıksız yardımların sürdürüldüğünü ifade eden Arslan, devlet ve millet dayanışması içerisinde yaraların birlikte sarılacağına ve birlikte ayağa kalkacaklarına dikkat çekti.

“Hay Market’te HAK-İŞ’in plakası var”

137 yıl önce insanlık dışı çalışma şartlarına isyan edenlerin sembolleştiği 1 Mayıs’ta taleplerimizi güçlü bir şekilde dile getirmek için Kahramanmaraş’ta ve Türkiye’nin bütün alanlarında olduklarını ifade eden Arslan, “137 yıl önce onları engelleyemediler, onları durduramadılar. Onlar, emeklerini taçlandırdılar. Şikago’da Hay Markette tarih yazdılar. Onlar, 1 Mayıs’ta meydanlarda, Kahramanmaraş’ta, bütün Türkiye’de ve dünyada bayraklaştılar. HAK-İŞ’in Hay Market ruhuyla yürüttüğü çalışmaları, samimiyeti, gayreti ve çabası dünya sendikal hareketinin de takdirini topluyor. Bu samimi çabalarımızın sonucudur ki bugün dünyada sadece 10 konfederasyonun plakasının bulunduğu Hay Market gururla söylüyorum ki HAK-İŞ’in logosu bulunuyor” hatırlatmasında bulundu.

“Uluslararası Sendikal Hareket Acımızı Paylaştı”

Emeğin en yüce değer olduğunu vurgulayan Arslan, 1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenIi bir geIecek için mücadeIe günü olduğuna vurgu yaptı. Arslan, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde HAK-İŞ olarak depremzede kardeşlerimizle birlikte olduklarını vurgulayarak, “Depremin olduğu ilk andan itibaren ITUC’tan ETUC'a TUAC'tan OATUU'ya kadar uluslararası sendikal hareketin önemli temsilcileri ve dünya genelinden sendikal kuruluşlar dayanışma duygularıyla yanımızda oldu. Acımızı paylaştı. Bizimle dayanışmada olan uluslararası sendikal hareket temsilcilerine 1 Mayıs vesilesiyle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“Maraş, Türkiye'nin Köşe Taşıdır”

1 Mayıs’ın, toprağın tohuma kavuştuğu, gözyaşının alın teriyle buluştuğu, Hakk’ın, emeğin, alın terinin dile geldiği bir gün olarak kutlandığına dikkat çeken Arslan, “Bütün dileklerimiz, taleplerimiz isteklerimiz bu yıl Kahramanmaraş’tan dile geliyor” dedi.  

“Nerede Bir Mazlum Varsa HAK-İŞ Oradadır”

Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu’nun nerede bir mazlum varsa; onların derdiyle dertlenen, onların acısını duyan, onlarla kader birliği yapan bir misyona sahip olduğunu vurgulayarak, “O’nun için 1 Mayıs’ta sesimiz gür çıkmalı, dalga dalga yayılmalı” dedi.  

“Cumhurbaşkanımıza Teşekkür Ediyorum”

Arslan, HAK-İŞ ‘in üyelerimizin ve tüm emekçilerin hak ve çıkarları için yoğun bir mücadele yürüttüğünü belirterek, “Hak ve emek mücadelemizde yanımızda olan, bize katkı verenlere içtenlikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Arslan, 1 Mayıs’ı 2009 yılında Emek ve Dayanışma Günü, 2010 yılında da tatil ilan ederek tarihi bir adım atan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. 

Arslan Taleplerimizi Sıraladı

Arslan, çalışma hayatına ilişkin HAK-İŞ Konfederasyonu olarak taleplerini de dile getirerek, “Daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyor ve sorunların çözümü için çalışmaya devam ediyoruz. HAK-İŞ olarak, kapsam dışında kalan emekçiler için KADRO istiyoruz! Vergi oranlarının düzenlenmesini, kriz sürecinde tüm ücretlilerden alınan vergi oranının %10 olarak belirlenmesini talep ediyoruz. Aile yükümlülüklerini dikkate alan bir vergi sistemi, Kamu Çerçeve Protokolünde taleplerimizin tam olarak karşılanmasını, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçiler için tayin, becayiş ve nakil hakkı istiyoruz” diye konuştu.

Kamuda çalışan geçici işçilerin daimi işçi kadrolarına geçirilmesi konusunda HAK-İŞ’in yürüttüğü mücadele sonucunda önemli bir eşiğin geçildiğine dikkat çeken Arslan,  “Taleplerimizin tam olarak gerçekleşmesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarını da yakından biliyor ve tam çözümü için mücadele ediyoruz. Mevsimlik kamu işçilerinin hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde hak kayıplarının engellenmesine yönelik hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Arslan, Kamu Çerçeve Protokolü’ne belediyelerin ve özel idarelerin de dâhil edilmesini, Mahalli idarelerin iştiraklerinde/şirketlerinde çalışan işçilere yılda 52 günlük ilave tediye ödenmesini, Belediyeler, belediyelere bağlı kuruluşlar ve belediye şirketlerinde çalışanların da enflasyon farkı, enflasyon farkına ilave artışlar ve İyileştirmelerden İstisnasız olarak yararlanmasını, kayıt dışı istihdam ve işsizlikle etkin bir mücadele edilmesini, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından aldığımız payın artırılması” konusundaki taleplerini de dile getirdi.

Arslan, HAK-İŞ olarak, tüm dünyadaki mazlum ve mağdurların gözyaşı, dili ve vicdanı olmak zorunda olduklarını hatırlatarak, “Onun için savaşın acılarını yaşayanlara, iklim değişikliği, açlık ve yoksulluğun pençesinde çırpınanlara merhamet elimizi uzatıyoruz. Filistin’de, Gazze’de, Kudüs’te, Yemen’de, Mısır’da, Suriye’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Afganistan’da ve Dünyanın neresinde olursa olsun yapılan zulüm, soykırım ve vahşete karşı çıkıyoruz. Dünyanın tüm mazlum ve mağdurları için barış, özgürlük, demokrasi ve adalet talebimizi güçlü bir şekilde haykırıyoruz. HAK-İŞ olarak, siyonistlerin Filistin halkına yönelik artık sistematik bir hale gelen ve her geçen gün dozunu artırarak devam eden saldırılarını lanetliyoruz. Çünkü Kudüs bizim davamızdır, Kudüs bizim kutsalımızdır” dedi.

“Türkiye Önemli Bir Seçime Hazırlanıyor”

Türkiye’nin önemli bir seçime hazırlandığını ve 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimin, Türk Demokrasi tarihi açısından önemli bir seçimdir olduğunu dikkat çeken Arslan, “Seçimlerin başarılı bir şekilde sonuçlanacağına ve millet iradesinin bir kez daha tecelli edeceğine inanıyorum. Milletimiz her zaman olduğu gibi yine en doğru kararı verecektir. Çünkü milletimizin iradesinin üzerinde herhangi bir irade tanımıyoruz. Bu iradenin sandığa yansıması konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin, birliğine bütünlüğüne ve beraberliğine gösterdiğimiz hassasiyetin aynı şekilde sandığa yansıyacağı konusunda hiçbir kuşkumuz yoktur. Milletimiz, 14 Mayıs seçimlerinde Kandil’deki ve Pensilvanya’daki teröristlerin ülkemiz için kurdukları hayallerini İnşaallah yerle bir edecektir. Milletimiz, tıpkı 15 Temmuz destanı gibi yeni bir şahlanış ortaya koyacaktır. Emperyalist Amerika ve onun başındaki Biden’ın ülkemiz için kurduğu planları, tuzakları bu yüce millet suratlarına bir balyoz gibi vuracaktır” dedi.

“Örgütlü Ol, Sendikalı Ol, HAK-İŞ’Lİ Ol, Güçlü Ol”

Bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Arslan, “Buradan, bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Alın teriyle ekmeğini kazanan bütün emekçi kardeşlerimi, 1 Mayıs meydanından, bir kez daha sendikalı olmaya davet ediyorum. “Ne olursan ol, yine gel”, “Örgütlü Ol, Sendikalı Ol, HAK-İŞ’Lİ Ol, Güçlü Ol” diyorum” şeklinde konuştu.

HAK-İŞ 1 Mayıs mitingi Hazırlık ve Tertip Komitesi adına HAK-İŞ Kahramanmaraş İl Başkanı Mehmet Akif Dağ selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş’ta depremin gerçekleştiği ilk gün arama ve kurtarma çalışmalarına başlayan ve bir çok vatandaşımızın canlı kurtarılmasını sağlayan Hak Arama ve Kurtarma Umut Timi Ekiplerimiz sahneye davet edildi.

Konuşmaların ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyelerimiz ve üye sendika başkanlarımız ile birlikte platformdan vatandaşlara karanfil dağıtıldı.

Program 1 Mayıs Bildirisinin okunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

1 MAYIS’ta Kahramanmaraş'ta İtfaiye Çalışanlarına Ziyaret 

HAK-İŞ olarak, Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs kutlamaları öncesinde Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve beraberindeki HAK-İŞ heyeti, itfaiyecilerle bir araya geldi. Kahramanmaraş İtfaiye Daire Başkanlığı çalışanlarının 1 Mayıs’ını kutlayan Arslan, yaşanan deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 

Arslan, itfaiye çalışanlarının ailelerini bile unutarak, yardıma koştuklarını ve depremin ilk anından sonuna kadar büyük mücadele verdiklerini belirterek, teşekkürlerini iletti. 

Arslan, ülkemizin yaşadığı bu felaketin birlik ve dayanışma ile aşılacağına, HAK-İŞ’in bütün gücü ve sendikalarıyla üyelerinin yanında ve deprem bölgesinde olduğunu belirti.


01 Mayıs 2023 14:46, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu