HAK-İŞ 12. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

01 Aralık 2023 19:29, Haberler


HAK-İŞ 12. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

HAK-İŞ REKORLARA KOŞUYOR

Sinema ve sanat dünyası HAK-İŞ 12. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında bir araya geldi. 301’i Türkiye’den olmak üzere 11 kategoride 22 filme ödülün verildiği, 128 ülkeden 4 bin 431 filmin başvuru yaptığı yarışmaya yurt içi ve yurt dışından rekor katılım dikkat çekti.

HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla bu yıl on ikincisini gerçekleştirdiği “Emeğe Saygı” temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 1 Aralık 2023 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi.

Ödül törenine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılarımız Yunus Değirmenci, Devlet Sert, Mehmet Ali Kayabaşı, Genel Sekreterimiz Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcımız Fatma Zengin, merhum Genel Başkanımız Necati Çelik'in eşi Şermin Çelik, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, HAK-İŞ Kültür-Sanat Komite Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ve basın mensupları katıldı. 

Ödül Törenine ayrıca sanat ve sinema camiasından, Tv programcısı, ses sanatçısı, oyuncu ve yapımcı Necip Karakaya, Oyuncular Sidal Damar, Ali Buhara Mete, Yusuf Aytekin, Ali Nuri Türkoğlu, Ekrem Uzunok, Ateş Fatih Uçan, Gizem Denizci, Hacı Ali Konuk ve Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Yusuf Sezgin konuk olarak katıldı.

“Emeğe Saygı” temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programımızda, katil İsrail tarafından Gazze’de şehit edilenler adına Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Ayrıca Filistin adına yapılan tanıtım filmi ile Kısa Film Yarışmamızın tanıtım filmi izletildi.

“Filistin’de Tüm İnsanlık Ölüyor”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kültür ve Sanat Komitemizin her yıl yeni başarılara imza atarak bu yıl 12. Gerçekleştirilen Kısa Film Yarışmamızın Filistin’de yaşanan katliamların gölgesi altında buruk olarak kutlanıldığına dikkat çekti. Arslan, “Bu yıl 12. sini gerçekleştirdiğimiz yarışmamızın ödül töreninde büyük bir mutluluk ve heyecan duymayı planlarken, Filistin’deki katliam ve soykırım bütün insanlığı olduğu gibi bizleri de derinden üzdü ve yaraladı. Filistin’de sadece Filistinliler değil, bütün insanlık ölüyor. Susarak, görmezden gelerek, olup bitenleri algı operasyonlarıyla yok saymaya kalkanları buradan bir kez daha lanetliyoruz. Susmayacağız, tarih susmayacak, hakikat susmayacak. Susmayanların duası ve mücadelesi inşallah galip gelecek. Buna yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

“Filistin’deki Vahşete Susanlar Zalimdir”

Dünyanın neresinde olursa olsun tüm mazlum ve mağdurlara HAK-İŞ’in borcu olduğunu ifade eden Arslan, “Filistin’de, Gazze’de, Kudüs’te yaşanan zulme karşı sessiz kalanlar, bunu destekleyenler ve zalimlerin yanında saf tutanlar, onlara kalemleriyle, silahlarıyla destek verenler, tarihte hainler olarak yer alacaktır. Dünyanın dört bir köşesinde yaşanan zulme karşı direnç gösterdik ve bugün de Filistinli kardeşlerimizle destek içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

“Kültür Bakanlığımıza Teşekkür Ediyorum” 

Arslan, önümüzdeki yıl düzenlenecek olan 13. Kısa Film Yarışması’nda Gazze ve Filistin’de yaşanan zulüm ve katliam için ayrı bir bölüm açılacağını hatırlatarak, “Önümüzdeki yıl Gazze ve Filistin için bir bölüm açacağız ve bunları kısa film şeklinde bütün insanlara duyurmaya çalışacağız. Her yıl katılımların ve kalitenin daha da arttığı, geleneksel hale gelen yarışmamıza Kültür Bakanlığımızın verdiği desteklerden dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Sinema Emekçilerimizi de HAK-İŞ’e Bekliyoruz”

Genel Başkanımız Arslan, Türkiye’nin dizi ve film sektöründe lider bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “Kültür ve sanat alanında çalışan pek çok emekçimiz var. Bakanlığımızın ve devletimizin buna desteğini takdirle karşılıyoruz. Ama rekabet ve piyasa diyerek insan haklarının ihlaline göz yumamayız. Bütün sinema emekçilerine ve çalışanlarına HAK-İŞ’te olmaya, birlikte çalışmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“Filistin Yardım Kampanyamız Büyüyor”

Filistin’de yaşanan katliamlara karşı HAK-İŞ’in başlattığı Yardım Kampanyası hakkında bilgiler veren Genel Başkanımız Arslan konuşmasında “Filistinli kardeşlerimizin direnişine katkı ve desteğimizi sürdüreceğiz. Konfederasyonumuz Yardım Kampanyasını sürdürüyor. Şu anda 15 milyonu geçen maddi bağış sağlandı. Bundan dolayı mensuplarımıza ve bize gönül verenlere teşekkür ediyoruz” bilgilerine yer verdi.

“Filistin Konusunda İkinci Aşamaya Geçiyoruz”

Siyonist İsrail ve ABD’nin katliamlarına ara vermeden devam ettiğini ve binlerce masum çocuk ve kadının bu saldırılarda hayatını kaybettiğini hatırlatan Arslan, İsrail’i protesto etmek için Filistin’e komşu ülkelerden izin istediklerini, fakat bu konuda hiçbir ülkenin buna izin vermediğini ifade etti. Arslan, “Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz. Yapılan uluslararası bütün toplantılarda yapılan zulmü haykırmaya devam edeceğiz. 25 Kasım’da HAK-İŞ’li Kadınlarımız ile birlikte Amerikan Büyükelçiliği’ne yürüyerek, protesto ettik ve siyah çelenk bıraktık. Ardından Gazze’de şehit düşen kardeşlerimiz için oluşturduğumuz HAK-İŞ Kudüs Komitesi Filistin/Gazze Şehitleri Hatıra Ormanı’na şehitlerimiz için fidanlar diktik ve her fidana bir şehidimizin ismini verdik” şeklinde konuştu. 

“Birleşmiş Milletler Katliamın Devamını İstiyor”

Filistin konusunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden Arslan, “Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın bu konudaki kararlılığını destekliyoruz, daha fazla desteklerini bekliyoruz. Şu ana kadar 6000 çocuk hayatını kaybetti, bu sayının ne kadar olması bekleniyor, on bin mi? yüz bin mi? neyi bekliyoruz? ABD ateşkesin 10 gün ile sınırlandırılmasını, arkasından katliamların devam etmesini istiyor. Bu hainlik ve soykırıma karşı bizler direnç göstermezsek, tarih bunun hesabını soracak” dedi.

Çam: “Film Değil, Gerçek Bir Vahşeti İzliyoruz”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam yaptığı konuşmada, “Acılarla dolu bir günü, bombaların yeniden patladığı bir günü yaşıyoruz. Adeta bir film sahnesinde, stüdyoda çekilmiş gibi ama gerçek olan, vahşetin, katliamın gerçek olduğu büyük bir dram yaşıyoruz” diye konuştu.

“İlk Defa Böyle Bir Acı Yaşanıyor”

Bakan Yardımcımız Çam, tarih boyunca zalimliğin her zaman olduğunu hatırlatarak, “Zalimlik her yüzyılda olmuştur ama 21. Yüzyılda, herkesin gözü önünde bu katliamların olduğu bir dönem hiç olmamıştır. İlk defa böyle bir acı yaşanıyor” dedi.

“Yarışmamızın Tüm Katılımcıları Ödüle Layıktır”

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un selam ve sevgilerini getirdiklerini belirten Çam, “Bu yıl 12. gerçekleştirilen yarışmamız çok anlamlı. 100’ün üzerindeki ülkeden binlerce yarışmacının katıldığı, aslında herkesin kazandığı yarışma için HAK-İŞ Konfederasyonumuza teşekkür ediyorum. Ayrıca yıllardır HAK-İŞ Konfederasyonumuzun her zaman hakkın ve hakkaniyetin yanında olduğunu biliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Odabaşı; Her Yıl İlk Günkü Heyecanla Yola Çıkıyoruz

HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı, komite olarak, geleneksel hale gelen kısa film yarışması sürecinde her yıl ilk günkü heyecanla yola çıkıp, büyük bir titizlikle çalışmaların gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Bugün başarılarla dolu 12 yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Bugüne kadar yarışmamıza 40 bine yakın filmle başvuruda bulunuldu. Yapımcısı, yönetmeni ve oyuncusuyla binlerce, on binlerce sinema sanatçısı “Emeğe Saygı” teması altında HAK-İŞ Uluslararası Kısa Film Yarışmamızda buluştu” dedi.

Emanete Sahip Çıkıyoruz

Kültür Sanat Komitesi olarak yarışmaya başvuruda bulunan tüm filmlere emanet olarak sahip çıkıldığının altını çizen Odabaşı, Kadrajını emeğe çeviren sinemanın değerli emekçilerine HAK-İŞ’in çağrısına kulak verip yarışmaya katılan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Ulusal ve Uluslararası Alanda 11 Kategoride Ödüller Sahiplerini Buldu

Konuşmaların ardından ‘Emeğe Saygı’ temalı HAK-İŞ 12. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında ödüle layık görülen eser sahipleri ödülleriyle buluştu. Bu yıl 128 farklı ülkeden 4 bin 431 filmin başvuru yaptığı yarışmada ulusal ve uluslararası alanda 11 kategoride ve ayrıca Sendikacı Gözünden kategorisinde ödüller sahiplerini buldu.

Uluslararası kategoride Birinci En İyi Film Ödülünü İran’dan “Yermuk’un Şiiri” filmiyle Kioumars Mohammadche Nari, Ulusal kategoride En İyi Film Birincilik ödülünü “Dikiş Makinesi” filmiyle  Hüseyin Urçuk aldı. Birincilik ödüllerini Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve Kültür Sanat Komite Başkanımız Birsen Çiçek Odabaşı takdim etti.

Nari, “Bu ödülü alarak HAK-İŞ’in büyük ailesinin bir üyesi olarak kabul ettiğiniz için çok mutlu oldum. Aynı zamanda filmimi seçen komitemize de çok teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Urçuk, “Ülkemizin önemli ve köklü Film Yarışması’nda ödüle layık görüldüğüm için HAK-İŞ Konfederasyonumuza teşekkür etmek istiyorum. Filmimizde önemli mesajlar vermeye çalıştım, inşallah böyle bir dünyada yaşama imkânı buluruz” diye konuştu.

Ulusal kategoride En İyi Film İkincilik Ödülü’ne ise “Suyun İzi” filmiyle Mustafa Berk Tanrıkulu layık görüldü. Tanrıkulu’na ödülü Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve Genel Başkan Yardımcımız Yunus Değirmenci tarafından takdim edildi.

En İyi Film Üçüncülük Ödülüne “Kadın Her Yerde” filmiyle Çiğdem Emlik layık görüldü. Emlik’e ödülü tarafından takdim edildi. Emlik’e ödülü Genel Başkan Yardımcımız Devlet Sert tarafından takdim edildi.

En İyi Film Dördüncülük Ödülü “Öğretmenim” filmiyle Emir Alkılıç’a verildi. Alkılıç’a ödülü Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Ali Kayabaşı tarafından takdim edildi.

En İyi Film Beşincilik Ödülü “Döngü” filmiyle Alparslan Akdemir’e verildi. Akdemir’e ödülü MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul tarafından takdim edildi.

En İyi Film Altıncılık Ödülü “Ercan&Aysun” filmiyle Yavuz Özer’e verildi. Özer’e ödülü Öz Toprak-İş Sendikamız Genel Başkanı Metin Özben tarafından takdim edildi.

En İyi Film Yedincilik Ödülü “İkilem” filmiyle Ebubekir Sefa Akbulut’a verildi. Akbulut ödülünü OLEYİS Sendikamız Genel Başkanı Vedat Böke’nin elinden aldı.

En İyi Film Sekizincilik Ödülü “Kurşun Kalem” filmiyle Zeynep İncetekin adına Melike İncetekin’e verildi. İncetekin ödülünü Öz İnşaat-İş Sendikamız Genel Başkanı Zekeriya Koca’dan aldı.

En İyi Film Dokuzunculuk Ödülü “Ateşin Çocukları Parlak Miras” filmiyle Semih Beceren adına Eda Kırmızı’ya verildi. 

En İyi Film Onunculuk Ödülü “Yol Yok” filmiyle Serdar Aslan ve Mustafa Akıncı’ya verildi. Ödülü Öz İletişim-İş Sendikamız Genel Başkanı Semih Aydıner tarafından takdim edildi.

Necati Çelik Özel Ödülü’ne “ Gördünüz mü? “ filmi ile Şevval Bozacı layık görüldü. Bozacı’ya ödülü merhum Genel Başkanımız Necati Çelik’in eşi Şermin Çelik ve Kültür ve Sanat Komitemiz Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı tarafından takdim edildi.

Uluslararası kategoride En İyi Film İkincilik Ödülü’nü Danimarka’dan “Pant” filmiyle Ramadan Huseini, En İyi Film Üçüncülük Ödülü Pakistan’dan “Karanlıkta Uçmak” filmiyle Safar Ali Danısh, En İyi Film Dördüncülük Ödülü “Çarşaflar” filmiyle Arnavutluktan Evi Gjoni, En İyi Film Beşincilik Ödülü “Chweuerle Rastgele Bir Kronolojinin Parçaları 8. Parça” filmiyle Fransa’dan Charles Menut, En İyi Film Altıncılık Ödülü “Umutlu” filmiyle Özbekistan’dan Shohzod Sherzod O’g’li To’xtaboyev, En İyi Film Yedincilik Ödülü “Hemşireliği Özümseme” filmiyle Brezilya’dan Marcos Caviccioli, En İyi Film Sekizincilik Ödülü “Wajba” filmiyle Bahreyn’den Loay “Cielo” Tattan, En İyi Film Dokuzunculuk  Ödülü “Gün batımı” filmiyle Yeni Zelanda’dan Honna Zhou, En İyi Film Onunculuk Ödülü “1996” filmine İspanya'dan Ramon Mascaros, Necati Çelik Özel Ödülü’ne Uluslararası kategoride Endonezya’dan “Wayan” filmiyle yönetmen Jakob Puff layık görüldü.

Sendikacı Gözünden kategorisindeki ödüller de sahiplerini buldu. Sendikacı Gözünden dalında “Süt” filmi ile Nihat Ayaz ve “Kurye” filmi ile Bilal Altunbaş ödül aldı. Ayaz’a ödülü Hizmet-İş Sendikamızın Genel Sekreter Vekili Mehmet Yeşilyurt tarafından takdim edildi.

Altunbaş’a ödülü HAK-İŞ Genel Sekreterimiz Eda Akbulut tarafından takdim edildi.

“Emeğe Saygı” temalı 12. Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töremiz toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

01 Aralık 2023 19:29, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu